"Tato vína jsou podle něj určena především pro konzumenty, kteří si chtějí vychutnat požitek vína bez toho, aby museli mít obavy ze společenských a zdravotních následků nadměrného požívání alkoholu. A taky pro ty, kteří vyznávají zdravý životní styl," uvedl Pavel Kučera ze společnosti Euro Center Trade, která v česku distribuuje nealkoholická vína Carl Jung.
Vína bez alkoholu se na tuzemském trhu objevila už loni. Na vinařské výstavě v Litoměřicích tehdy takový výrobek, pocházející z vinařské rodiny Heinricha Bastena z oblasti německé Mosely, představil dovozce Jan Dutý.
Tento produkt patřil do kategorie vín, která je možné označit za tradiční víno jen stěží. A to i přesto, že díky své medové chuti přirovnávají někteří lidé výrobek rodiny Bastenů k ledovým či slámovým vínům. Technologie výroby je vcelku jednoduchá. "Hrozny se prostě vylisují a mošt se zchladí, aby se zastavilo kvašení. Pak už se jen filtruje a stáčí," vysvětlil Dutý. více zde
Podobně vyráběná nealkoholická vína přitom chutnají více jako mošt než jako tradiční víno. Také proto si cestu k zákazníkům hledají dost těžko. "Když jsem byla těhotná, koupila jsem si víno bez alkoholu, a vůbec se to nedalo pít. To jsem si pak radši dala dvojku normálního vína, než litr toho bez alkoholu," postěžovala si například ČTK novopečená maminka Irena Sládečková.
PIVO, DESTILÁTY, VÍNO, KOKTEJLY na napoje.idnes.cz |
Téměř k nerozeznání jsou přitom takzvaná dealkoholizovaná vína. Základem dealkoholizovaných vín je výroba klasického alkoholového vína, z něhož je následně vakuově odstraněn líh.
Důležité přitom podle výrobců je, že tímto procesem ztrácí víno jen malou část své klasické chutě.
Další výhodou je také fakt, že nápoj obsahuje výrazně méně kalorií než tradiční vína. "U Müller Thurgau dokonce pouze desetinu kalorií, čímž se stávají příjemným doplňkem redukčních diet," uvedl Kučera.