O verdiktu bahamského odvolacího soudu píše deník Nassau Guardian. Soudce Hartman Longley ve svém rozsudku píše, že "bez výhrad souhlasí" s verdiktem nejvyššího bahamského soudu, který odmítl finančníka do New Yorku vydat.
Další články o bývalém šéfovi harvardských fondů čtěte zde |
Soud zároveň zrušil předchozí příkaz vyplatit Koženému milion dolarů jako kompenzaci vynaložených soudních nákladů.
"Jsem mimořádně potěšen, že se celý panel tří soudců shodl na mé nevině a potvrdil to, co jsem od začátku říkal, že dané jednání nebylo trestným činem na Bahamách," komentoval rozhodnutí soudu Kožený.
Američané se proti rozsudku mohou odvolat ke Státní radě, kterou formálně řídí britská královna. To je jejich poslední šance.
Rozhodnutí bahamského soudu musí být pro americké prokurátory trpké. Kožený je totiž jedním z mála podnikatelů, kteří jsou obviněni na základě zákona zakazujícího uplácení v zahraničí, a jeho "skalp" by tak pro ně byl velmi cenný.
O co vlastně v ázerbájdžánské kauze jde? Viktor Kožený se pokoušel v devadesátých letech získat v privatizaci ázerbájdžánskou státní ropnou firmu Socar. Pro myšlenku získat místní ropný průmysl nadchnul i řadu amerických investorů, kteří do ázerbájdžánské akce vložili 350 milionů dolarů. Stát firmu ale nakonec neprodal a investoři tak o své peníze přišli. Za ztrátu investic podle nich může Kožený, a tak ho zažalovali za zpronevěru.
Vedle těchto žalob však Kožený v ropné kauze čelí také obviněním z uplácení ázerbájdžánských prominentů včetně bývalého ázerbájdžánského prezidenta Gejdara Alijeva. Že je uplácel, finančník nepopírá, ale obhajuje se tím, že se na něj americké protikorupční zákony jako na cizince nevztahovaly. Podotýká také to, že uplácení je v bývalých zemích Sovětského svazu běžně používanou praktikou.
Američané jsou ale přesvědčeni o tom, že se protikorupční zákony na bývalého miliardáře vztahují, a chtějí ho poslat do vězení jako hlavního viníka celé podplácecí kauzy. Loni v listopadu už za to odsoudili svého občana - bývalého Koženého společníka Frederika Bourkeho. - čtěte Spolupracovník Koženého byl v USA odsouzen k ročnímu vězení
Celkem čelí Kožený v USA desítkám žalob a hrozí mu v nich až 150 let vězení. Za mříže by ho ale rádo dostalo také Česko, které ho nyní spolu s jeho bývalým kolegou Borisem Vostrým viní z toho, že připravil akcionáře Harvardského průmyslového holdingu o 16 miliard korun.
Ačkoliv si Kožený po včerejším verdiktu může odškrtnout jedno vítězství, jeho osobní život se tím příliš nezlepší. Z Bahamských ostrovů, kde je na základě mezinárodního zatykače "uvězněn" přes deset let, se totiž hnout nesmí. Pokud by to udělal, o svou ostrovní svobodu by přišel.