"Bylo to celé podvodným jednáním, proto jsme uložili maximální desetiletou hranici trestu," zdůvodnil své rozhodnutí soudce Dušan Paška. Podle něj byly jejich prohřešky prokázány listinnými důkazy i likvidátorem Harvardského průmyslového holdingu.
Kožený má i s úroky zaplatit 10 miliard korun. Vostrý jen o půl miliardy méně. Rozsudek však není pravomocný a oba muži se prostřednictvím svých advokátů na místě odvolali.
Za co padl trestNejvětší firmy vyvedené z harvardských fondů Spolana, Biocel Paskov, Sepap Štětí, Česká námořní plavba, Fatra, Crystalex, Sklo Union, Poštovní tiskárna cenin, ISC Muzo. |
Kožený, který už několik let tvrdí, že je na mizině, si o výsledek dnešního soudu dělal starosti. Ve čtvrtek napsal redakci z Baham toto: "Nyní se mám dobře a doufám, že se po 9. červenci budu mít ještě lépe, anebo budu politicky popraven. Uvidíme...".
Žádnou vinu si ale nepřipouští. Naopak. Za svým obviněním vidí politické důvody a snahu o diskreditaci.
"Pokud se týče obchodů, které se odehrály před 15 lety, tak za nimi plně stojím, protože byly dělány proto, aby se docílilo koncentrace vlastnictví a takzvaná třetí vlna privatizace," napsal Kožený redakci poté, co se dozvěděl verdikt soudu.
Podle předsedy představenstva zkrachovalého Harvardského průmyslového holdingu Karla Staňka je dnešní rozsudek satisfakcí pro poškozené akcionáře společnosti, kterých má být 240 tisíc. Nevěří ale, že Kožený nebo Vostrý škodu zaplatí.
"Pokud se akcionáři budou chtít v budoucnu domoci aspoň části svého majetku, nezbývá jim nic jiného než žaloba na stát," myslí si Staněk.
Bahamy upřednostní USA s žádostí o vydání Koženého
Obžaloba má 411 stran a týká se 110 obchodů s cennými papíry. Kožený a Vostrý podle ní v letech 1995 a 1996 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Poškodili tím holding, který poté zkrachoval.
Harvardské investiční fondy měly podle státního zástupce ještě v roce 1995 akcie 51 českých podniků. V té době fondy začaly na popud Koženého převádět akcie na kyperské společnosti, ve kterých byl mnohdy sám spolumajitelem.
Vostrý žije ve středoamerickém státě Belize, Kožený na Bahamách. O jeho vydání se pokoušely Spojené státy, kde čelí obvinění z uplácení a praní peněz. Bahamský odvolací soud letos v lednu odmítl vydat Koženého do USA.
Žádost o vydání Koženého leží na Bahamách také od Čechů. "Stav případu Kožený je již několik měsíců nezměněn. Žádné zprávy o vývoji řízení naší extradiční žádosti ani přes opakované dotazy naší ambasády v Havaně, které zastupitelský úřad Havana činí pravidelně na základě našich požadavků, dosud nemáme," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.
Vše podle ní nasvědčuje tomu, že se bahamská strana bude českými požadavky zabývat teprve po definitivním vyřízení žádosti USA.