Ve kterých městech je nejdráž?

  • 4
Vyrazit na služební cestu nebo na výlet do některé světové metropole znamená pro Čechy stále drahý špás. V nejdražších městech, jako je Tokio, Hongkong, New York nebo Londýn, stojí stejné věci více než dvojnásobek oproti výdajům doma. Dráž než v Praze je i v řadě velkých měst východní Evropy. Ovšem jak vyplývá z čerstvého průzkumu britské Economist Intelligence Unit, prováděného každý půlrok, české hlavní město svět dohání a postupuje na žebříčku nejdražších velkoměst vzhůru.

Z loňské 121. příčky se Praha posunula na 110. ze 134 míst. V porovnání s New Yorkem, který britští statistici berou jako vodítko s hodnotou 100, jsou životní náklady v Praze na úrovni 57 procent.

Nejdráže je podle autorů studie v Tokiu a v Ósace. "Fotbaloví fanoušci, kteří se chtějí letos vypravit na světový šampionát, by se měli pořádně rozmyslet," žertují autoři studie v úvodním textu s narážkou na skutečnost, že mistrovství světa v kopané se koná letos v Japonsku a v Jižní Koreji. Fanouškům z nejchudší země, která se kvalifikovala - z Jihoafrické republiky - vyjde pobyt v Tokiu třikrát dráž než doma.

"Pokud váš tým hraje v Koreji, je to dobrá zpráva. Díky oslabení měny životní náklady v Koreji za poslední rok prudce klesly, takže na žebříčku spadla na 21. místo," říká jeden z autorů studie Jon Copestake. Loni byl Soul pátý na úrovni Londýna či New Yorku.

Češi si nicméně se šampionátem nemusí dělat starosti, neboť národní tým propadl v kvalifikaci. Pro české občany nebo firmy tedy průzkum může být zajímavý hlavně kvůli těm účelům, které autoři uvádějí jako nejdůležitější - jako vodítko pro služební cesty.

Průzkum srovnává více než 300 položek, a to jak z každodenního života domorodců, tak ze spotřebního koše turisty či člověka cestujícího do ciziny na pár dnů kvůli obchodu. Rozdíly mezi různými místy planety jsou významné. Pobyt v nejchudších místech žebříčku, jako je íránský Teherán, indické Dillí či pákistánské Karáčí, vyjde až pětkrát levněji oproti nejdražšímu Japonsku.

Paradoxem zůstává, že ve vyhlášce českého ministerstva financí určující firmám výši diet pro zahraniční cesty jsou pro všechny země prakticky stejné příděly. Pro Japonsko či USA je to 50 dolarů na den, zatímco pro Pákistán či Indii dolarů 40.