Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Česku vyrostli novodobí magnáti

  12:17
Uplynulých deset let bylo pro možnost zbohatnout neopakovatelných. Prodával se státní majetek, vznikaly nové příležitosti a banky ochotně půjčovaly. Pouze několika byznysmenům se však podařilo ovládnout takové majetky, s nimiž se pojí přívlastek "miliardáři".

Mezi šéfy největších domácích finančně-průmyslových uskupení se obtížně hledá něco společného, co by je předurčovalo ovládnout mnohamiliardové majetky.

Některým na začátku kariéry nebylo ani třicet let a socialismus znali coby studenti, jiní naopak už před rokem 1989 zastávali vedoucí funkce ve firmách centrálně plánované ekonomiky. Někteří získali přístup ke kapitálu v kuponové privatizaci, jiní v přátelsky naladěných bankách.

Většina však musela při cestě vzhůru vejít v kontakt s politiky a hledat u nich podporu pro své obchodní aktivity a strategické záměry. Tu bylo třeba něco státního koupit, změnit, či naopak nezměnit platný zákon, jednat o budoucnosti odvětví, státní dotaci a podobně. Čilé kontakty s politiky mají čeští magnáti dodnes.

Většina dnešních miliardářů šla rokefellerovskou cestou. Z lidí, o jejichž podnikatelských začátcích dodnes existují četné spekulace pronášené v pražských kavárnách a restauracích, se postupně stávají podnikatelé dbající na své dobré jméno.

Faktem nicméně je, že desítka největších českých magnátů ovládá firmy, jejichž tržby a správa majetku představují stovky miliard korun.

Stát a zahraniční investoři
Bezesporu největší vliv na českou ekonomiku získali zahraniční investoři. Mladoboleslavskou Škodu získal počátkem 90. let koncern VW a po experimentech s českou cestou privatizace se jim otevřely dveře do dalších významných firem.

Především zahraniční investoři koupili největší české banky, což je dosud zřejmě nedoceněný pozitivní krok směrem ke kultivaci finančního prostředí. Po jednoznačném nasměrování Česka do Evropské unie a vstupu do NATO zesílil i příliv investic na "zelenou louku" a následovala výstavba továren koncernů Philips, Matsushita či Panasonic.

Velký vliv si nadále udržuje stát sám, který vlastní giganty jako ČEZ, Český Telecom či České dráhy. Při jejich privatizaci však nelze předpokládat, že by do výběrových řízení mohli tuzemští magnáti promluvit. Desítky a stovky miliard, které stát za jejich prodej požaduje, jsou pořádným soustem i pro nadnárodní společnosti.

Různé recepty
Největší soukromé průmyslové uskupení Agrofert Andreje Babiše vzniklo těsně po rozpadu Československa. V roce 1995 se Agrofert při navyšování svého kapitálu vyvázal z napojení na někdejší slovenský podnik zahraničního obchodu Petrimex. Slováci se později pokusili převzetí Agrofertu právně napadnout, ale jejich snaha získat firmu, která je dnes nejmocnějším uskupením v české chemii, byla bez úspěchu.

Uhlobaroni z Ostravy Viktor Koláček a Petr Otava zase ovládli Ostravsko-karvinské doly cestou, kterou nazýval někdejší ministr privatizace Tomáš Ježek kapitálovým incestem. Nejprve dolům prodali vlastní firmy a za získané peníze OKD koupili.

Největší finanční skupina s českými vlastníky, PPF, prý o ovládnutí České pojišťovny vlastně zpočátku ani neuvažovala. Když v roce 1995 a 1996 kupovala od Interbanky a České spořitelny po deseti procentech akcií v pojišťovně, šlo o spekulaci, že balíky se ziskem prodá jinému zájemci. "Původně to měl být obchod, necítili jsme se na ovládnutí pojišťovny tak silní," vzpomíná viceprezident PPF Jaromír Prokš.

Ani ne po roce se však názor změnil a PPF upřela na ovládnutí největší tuzemské pojišťovny veškeré síly. Jisté však je, že bez dobrých politických kontaktů by její šance byly pramalé. Její úspěch totiž záležel na postoji tehdy státních bankovních gigantů a guvernéra ČNB Josefa Tošovského, šéfa FNM Romana Češky a ministra financí Ivana Kočárníka.

Z těchto složitých jednání vyšla PPF s dohodou, která jí umožnila pojišťovnu zcela ovládnout v následujících zhruba třech letech. Svou pozici udržela i přes vytrvalé úsilí německé pojišťovny Allianz získat Českou pojišťovnu pro sebe. Zástupci skupiny PPF neustále opakují, že pojišťovnu chtějí vlastnit a spravovat, že není na prodej. Pokud by svůj názor změnili, byla by Allianz určitě mezi prvními zájemci, s nimiž by PPF zahájila jednání.

Dnešní první muž českého potravinářství Tomáš Pitr se zase spojil s někdejšími obchodníky s valutami a první peníze vydělal tak, že velkoobchodům prodával tuzexový rum, který byl na začátku devadesátých let osvobozen od daně z obratu. Tak se zrodily první desítky milionů korun.

Na tenkém ledě
Podobných příběhů lze nalézt v období budování českého kapitalismu nesčetné množství a nemusí jít hned o majetky za miliardy korun. Faktem je, že většina z českých magnátů musela několikrát vstoupit na tenký led a ve prospěch dalšího růstu riskovat pád.

"Hranice mezi úspěchem a totální prohrou je velmi tenká. U mnohých z dnešních vlivných skupin byly okamžiky, kdy mohly skončit velkým pádem. Taková léta se již nebudou opakovat," říká vlivný podnikatel s vazbami na politické špičky všech rozhodujících stran, jenž detailně zná příběhy většiny z klíčových skupin.

Jak si stojí firmy na šachovnici českého byznysu
(pořadí firem podle odhadované hodnoty)

1. PPF - rozhodujícím majetkem je vlastnictví České pojišťovny. Odhadovaná tržní cena je kolem 20 miliard korun. Další významné firmy skupiny, eBanka a Home Credit, by celkovou hodnotu zvýšily o dvě až čtyři miliardy.
2. TV Nova - tržní hodnota kolem 15 až 18 miliard korun. Odhady vycházejí z dříve publikovaných částek, které zájemci nabízeli za televizní licence.
3. Sazka - hrubé odhady se pohybují mezi 4 až 6 miliardami korun.
4. Agrofert - Agrofert vlastní 45 procent AGF Holding, jehož hodnota se odhaduje na 8 až 10 miliard. Prozatím nedošlo k převodu akcií Unipetrolu na AGF Holding, který by ovšem hodnotu skupiny neměl příliš zvýšit, protože koupě je financována úvěrem.
5. Karbon Invest - tržní hodnota 3 až 5 miliard korun.
6. Moravia Steel - tržní hodnota kolem dvou miliard. Společnost vlastní Třinecké železárny, jejichž hodnota je výrazně vyšší, ale akvizice je financována na dluh.
7. SPP Bohemia - hodnota majetku se odhaduje na několik miliard korun.
8. Setuza - hodnota kolem jedné miliardy korun. Částka se ale může zvýšit či snížit v závislosti na sporu s ČSOB.
9. Porcela Plus - vzhledem k vysokému zadlužení je hodnota těžce odhadnutelná
Autoři:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Kdo hledá práci, má to těžší než dřív. Na jedno místo se hlásí stále víc lidí

26. dubna 2024

Premium Ještě docela nedávno si uchazeči o práci napříč obory mohli vybírat a náboráři se o ně skoro prali....

Jižní Korea sází hlavně na jádro, nic jiného jí nezbývá

26. dubna 2024

Seriál Energetický sektor Jižní Koreje zůstává závislý na dovozu fosilních paliv. Postupně je však hodlá...

Zahraniční pracovníky nejvíc láká Austrálie, z měst vede Londýn, říká průzkum

25. dubna 2024

Nejoblíbenější zemí pro zahraniční pracovníky je Austrálie, za ní se umístily Spojené státy a...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...