V Česku vyrostli novodobí magnáti

  12:17
Uplynulých deset let bylo pro možnost zbohatnout neopakovatelných. Prodával se státní majetek, vznikaly nové příležitosti a banky ochotně půjčovaly. Pouze několika byznysmenům se však podařilo ovládnout takové majetky, s nimiž se pojí přívlastek "miliardáři".

Mezi šéfy největších domácích finančně-průmyslových uskupení se obtížně hledá něco společného, co by je předurčovalo ovládnout mnohamiliardové majetky.

Některým na začátku kariéry nebylo ani třicet let a socialismus znali coby studenti, jiní naopak už před rokem 1989 zastávali vedoucí funkce ve firmách centrálně plánované ekonomiky. Někteří získali přístup ke kapitálu v kuponové privatizaci, jiní v přátelsky naladěných bankách.

Většina však musela při cestě vzhůru vejít v kontakt s politiky a hledat u nich podporu pro své obchodní aktivity a strategické záměry. Tu bylo třeba něco státního koupit, změnit, či naopak nezměnit platný zákon, jednat o budoucnosti odvětví, státní dotaci a podobně. Čilé kontakty s politiky mají čeští magnáti dodnes.

Většina dnešních miliardářů šla rokefellerovskou cestou. Z lidí, o jejichž podnikatelských začátcích dodnes existují četné spekulace pronášené v pražských kavárnách a restauracích, se postupně stávají podnikatelé dbající na své dobré jméno.

Faktem nicméně je, že desítka největších českých magnátů ovládá firmy, jejichž tržby a správa majetku představují stovky miliard korun.

Stát a zahraniční investoři
Bezesporu největší vliv na českou ekonomiku získali zahraniční investoři. Mladoboleslavskou Škodu získal počátkem 90. let koncern VW a po experimentech s českou cestou privatizace se jim otevřely dveře do dalších významných firem.

Především zahraniční investoři koupili největší české banky, což je dosud zřejmě nedoceněný pozitivní krok směrem ke kultivaci finančního prostředí. Po jednoznačném nasměrování Česka do Evropské unie a vstupu do NATO zesílil i příliv investic na "zelenou louku" a následovala výstavba továren koncernů Philips, Matsushita či Panasonic.

Velký vliv si nadále udržuje stát sám, který vlastní giganty jako ČEZ, Český Telecom či České dráhy. Při jejich privatizaci však nelze předpokládat, že by do výběrových řízení mohli tuzemští magnáti promluvit. Desítky a stovky miliard, které stát za jejich prodej požaduje, jsou pořádným soustem i pro nadnárodní společnosti.

Různé recepty
Největší soukromé průmyslové uskupení Agrofert Andreje Babiše vzniklo těsně po rozpadu Československa. V roce 1995 se Agrofert při navyšování svého kapitálu vyvázal z napojení na někdejší slovenský podnik zahraničního obchodu Petrimex. Slováci se později pokusili převzetí Agrofertu právně napadnout, ale jejich snaha získat firmu, která je dnes nejmocnějším uskupením v české chemii, byla bez úspěchu.

Uhlobaroni z Ostravy Viktor Koláček a Petr Otava zase ovládli Ostravsko-karvinské doly cestou, kterou nazýval někdejší ministr privatizace Tomáš Ježek kapitálovým incestem. Nejprve dolům prodali vlastní firmy a za získané peníze OKD koupili.

Největší finanční skupina s českými vlastníky, PPF, prý o ovládnutí České pojišťovny vlastně zpočátku ani neuvažovala. Když v roce 1995 a 1996 kupovala od Interbanky a České spořitelny po deseti procentech akcií v pojišťovně, šlo o spekulaci, že balíky se ziskem prodá jinému zájemci. "Původně to měl být obchod, necítili jsme se na ovládnutí pojišťovny tak silní," vzpomíná viceprezident PPF Jaromír Prokš.

Ani ne po roce se však názor změnil a PPF upřela na ovládnutí největší tuzemské pojišťovny veškeré síly. Jisté však je, že bez dobrých politických kontaktů by její šance byly pramalé. Její úspěch totiž záležel na postoji tehdy státních bankovních gigantů a guvernéra ČNB Josefa Tošovského, šéfa FNM Romana Češky a ministra financí Ivana Kočárníka.

Z těchto složitých jednání vyšla PPF s dohodou, která jí umožnila pojišťovnu zcela ovládnout v následujících zhruba třech letech. Svou pozici udržela i přes vytrvalé úsilí německé pojišťovny Allianz získat Českou pojišťovnu pro sebe. Zástupci skupiny PPF neustále opakují, že pojišťovnu chtějí vlastnit a spravovat, že není na prodej. Pokud by svůj názor změnili, byla by Allianz určitě mezi prvními zájemci, s nimiž by PPF zahájila jednání.

Dnešní první muž českého potravinářství Tomáš Pitr se zase spojil s někdejšími obchodníky s valutami a první peníze vydělal tak, že velkoobchodům prodával tuzexový rum, který byl na začátku devadesátých let osvobozen od daně z obratu. Tak se zrodily první desítky milionů korun.

Na tenkém ledě
Podobných příběhů lze nalézt v období budování českého kapitalismu nesčetné množství a nemusí jít hned o majetky za miliardy korun. Faktem je, že většina z českých magnátů musela několikrát vstoupit na tenký led a ve prospěch dalšího růstu riskovat pád.

"Hranice mezi úspěchem a totální prohrou je velmi tenká. U mnohých z dnešních vlivných skupin byly okamžiky, kdy mohly skončit velkým pádem. Taková léta se již nebudou opakovat," říká vlivný podnikatel s vazbami na politické špičky všech rozhodujících stran, jenž detailně zná příběhy většiny z klíčových skupin.

Jak si stojí firmy na šachovnici českého byznysu
(pořadí firem podle odhadované hodnoty)

1. PPF - rozhodujícím majetkem je vlastnictví České pojišťovny. Odhadovaná tržní cena je kolem 20 miliard korun. Další významné firmy skupiny, eBanka a Home Credit, by celkovou hodnotu zvýšily o dvě až čtyři miliardy.
2. TV Nova - tržní hodnota kolem 15 až 18 miliard korun. Odhady vycházejí z dříve publikovaných částek, které zájemci nabízeli za televizní licence.
3. Sazka - hrubé odhady se pohybují mezi 4 až 6 miliardami korun.
4. Agrofert - Agrofert vlastní 45 procent AGF Holding, jehož hodnota se odhaduje na 8 až 10 miliard. Prozatím nedošlo k převodu akcií Unipetrolu na AGF Holding, který by ovšem hodnotu skupiny neměl příliš zvýšit, protože koupě je financována úvěrem.
5. Karbon Invest - tržní hodnota 3 až 5 miliard korun.
6. Moravia Steel - tržní hodnota kolem dvou miliard. Společnost vlastní Třinecké železárny, jejichž hodnota je výrazně vyšší, ale akvizice je financována na dluh.
7. SPP Bohemia - hodnota majetku se odhaduje na několik miliard korun.
8. Setuza - hodnota kolem jedné miliardy korun. Částka se ale může zvýšit či snížit v závislosti na sporu s ČSOB.
9. Porcela Plus - vzhledem k vysokému zadlužení je hodnota těžce odhadnutelná
Autoři:

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Návrat západních firem do Ruska je na stole. O zakázky se bojí IT společnosti

Ruský IT sektor se obává o svou budoucnost. Na trhu se totiž hlasitěji začíná hovořit o návratu firem ze Západu. Takové vyhlídky vyvolávají vlnu nejistoty a obav. Opětovný vstup zahraničních firem by...

18. dubna 2025

Destinace Hello Kitty. Japonské letiště se přejmenovalo, aby přilákalo návštěvníky

Neobvyklý zážitek si mohou odnést cestující na japonské letiště Oita po dobu příštích šesti měsíců. Bude totiž přejmenováno na počest fiktivní postavičky původem z Japonska Hello Kitty. Akce se koná...

18. dubna 2025  16:31

Nasaďte armádu! žádá vládu Ryanair kvůli frontám na letišti v belgickém Charleroi

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vyzvala vládu v belgickém Valonsku, aby urychleně přijala kroky, které vyřeší nedostatek bezpečnostních pracovníků na letišti Charleroi nedaleko...

18. dubna 2025  16:10

Peking hledá nová odbytiště. Levné zboží z Číny může zahltit Evropu

Na obchodní válku mezi Spojenými státy americkými a Čínou mohou doplatit firmy v Evropě. Právě do evropských států totiž podle odborníků zamíří hromady levného a často dotovaného zboží z Číny, které...

18. dubna 2025

Vypěstujte si vlastní toaletní papír. V Africe znají alternativu již dávno

V době zdražování toaletního papíru v Africe přichází inspirace z východní části kontinentu na jeho levnější alternativu. Rostlinu Plectranthus barbatus zvanou též někdy africká kopřiva tam někteří...

18. dubna 2025

Notino rozšiřuje kamennou síť po Evropě. Strategické investice míří do Česka

Notino, největší evropský prodejce produktů pro krásu a zdraví, pokračuje ve své expanzi v oblasti retailu a letos rozšiřuje evropskou síť kamenných prodejen o čtyři nové pobočky. Celkový počet...

18. dubna 2025  11:41

Přesun do Států nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Rozstřel

Trump hraje na voliče, kteří se cítí globalizací zrazeni, ale realita amerického průmyslu je komplikovanější. V pořadu Rozstřel na iDNES.cz to řekl Martin Těšitel, provozní ředitel české společnosti...

18. dubna 2025

Česká firma 2N vstupuje na japonský trh. Zabezpečila náš pavilon na Expo v Ósace

Český technologický lídr 2N Telekomunikace zahajuje oficiální vstup na japonský trh. Společnost, která patří mezi světové průkopníky v oblasti IP přístupových systémů, rozšiřuje své globální působení...

18. dubna 2025  10:51

Indie větří svoji ekonomickou šanci. Otázka však je, zda ji dokáže využít

Z Trumpovy obchodní války s Čínou by mohla vítězně vyjít Indie. Zatímco tato země sní o tom, že se stane novou továrnou světa, její výrobci se zoufale snaží najít kvalifikované pracovníky, zajistit...

18. dubna 2025

ČEZ změní sídlo. Za dva roky se přesune do nyní budovaného Smíchov City

Energetická skupina ČEZ plánuje změnit sídlo. Z Brumlovky se přestěhuje do projektu Smíchov City společnosti Sekyra Group. Nové sídlo bude zahrnovat tři samostatné objekty o celkové rozloze 44 tisíc...

18. dubna 2025  8:45

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nebankovní půjčky lidé využívají na nenadálé výdaje, ne na luxus, říkají odborníci

Zažitá představa, že lidé využívají nebankovní půjčky k tomu, aby si dopřáli nedosažitelný luxus nebo zlepšili svůj životní styl, je mylná. Alespoň v Česku platí, že takto získané peníze jdou spíše...

18. dubna 2025

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

18. dubna 2025