Unie pokárala Portugalsko, málo šetří

  • 5
Před dvěma měsíci se EU rozhodla, že nebude tak přísně trestat porušení rozpočtových pravidel. I tak ale už musí jednu zemi kárat. Bruselu se totiž nelíbí záměr portugalské vlády, která letos nechá rozpočtový deficit nafouknout na víc než dvojnásobek povoleného limitu, tedy tří procent HDP.

Nad touto úrovní by prý mohl vydržet až do roku 2007. Komise uvedla, že očekávaný letošní schodek na úrovni 6,2 procenta HDP není "dočasný či mimořádný" a veřejný dluh země ve výši 66,4 procenta HDP překračuje 60procentní limit EU.

"Portugalsko a Evropa nepotřebují rostoucí deficit a dluh, ale spíše řádné ekonomické reformy," řekl evropský komisař pro ekonomické a měnové záležitosti Joaquin Almunia.

Může za schodek Barroso?
Názor komise může uvést do rozpaků jejího šéfa Josého Manuela Barrosa. Rozpočtové problémy země totiž komise přičítá i nedostatečným fiskálním úsporám, jež se objevily v době, kdy Barroso jako středopravicový premiér reformoval zdravotnictví, školství a veřejnou správu Portugalska.

Barroso rezignoval jako premiér poté, co byl loni v červnu vybrán, aby stanul v čele komise.

Francii i Německu hříchy prošly
EU nyní určí lhůtu, do které musí Portugalsko snížit svůj schodek na únosnou úroveň. Pokud se mu to nepodaří, může celý proces vést  až k velkým pokutám.

"Portugalských šest procent HDP fiskálního deficitu je v každém případě hodně  a nesvědčí o zdravých veřejných financích, " uvedl Pavel Mertlík z Raiffeisenbank s tím, že to navíc není v posledních letech poprvé, kdy se Portugalsko proti pravidlům prohřešilo.

EU po drastických pokutách nikdy nesáhla. Ani když pravidla, která měla zaručit stabilitu eura, pravidelně překračovaly i největší evropské ekonomiky jako Francie a Německo.

Po dlouhé kritice Brusel uznal, že systém není dokonalý a přistoupil na kompromis. Nezměnil sice regule, které stanovují, aby se rozpočtový schodek vešel do tří procent hrubého domácího produktu a veřejný dluh nepřesáhl šedesát procent HDP, polevil ale v tom, jak hříšníky trestat.

Při stanovování sankcí už nyní nerozhoduje jen fakt, zda země limity překročila, ale i to, jestli je porušení pravidel dočasné, o kolik je země poruší a sankce ji nehrozí ani v případě, že je použije například na upevnění mezinárodní stability. - více zde

, ,