Podnikatel František Bušek na snímku z listopadu 2005

Podnikatel František Bušek na snímku z listopadu 2005 | foto: ČTK

Tuneloval jsem s Tykačem CS Fondy, oznámil soudu podnikatel Bušek

  • 48
Kontroverzní podnikatel František Bušek pražskému městskému soudu oznámil, že pomáhal bývalému šéfovi zaniklé finanční skupiny Motoinvest a nynějšímu majiteli těžařské společnosti Czech Coal Pavlu Tykačovi vytunelovat CS Fondy. Zhruba 1,23 miliardy korun z CS Fondů zmizelo v zahraničí v roce 1997.

Soudy v minulosti za tunel uložily čtyřem mužům nepodmíněné tresty. Bušek jednoho z nich označil za bílého koně, ostatní prý nezná. Skuteční organizátoři - Tykač nebo on - na lavici obžalovaných nesedí, řekl Bušek. Dodal, že jeho trestní odpovědnost je již promlčena.

Bušek své svědectví přinesl při procesu s bývalým vedoucím samostatného oddělení Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Jiřím Kudlíkem a jednatelem firmy Crassus Petrem Müllerem, kteří se podle žalobců na miliardovém podvodu podíleli. Bušek uvedl, že Müllera nezná, jeho úlohu v kauze označil za "marginální". Podobně se vyjádřil i ve vztahu ke Kudlíkovi. "Pan Tykač, já a další," odpověděl Bušek na dotaz předsedy senátu Kamila Kydalky, kdo vytunelování CS Fondů zorganizoval.

"Nebyla to žádná neobvyklá operace. Zavolal Tykač a řekl: 'Mám tady nějakou další práci, potřebuji servis'," prohlásil Bušek. Prostřednictvím své firmy Iceberg měl prý za úkol "obchod", tedy vyvedení peněz, zorganizovat a dohlížet na to, aby další údajný aktér transakcí, německý obchodník Klaus Peter Schimmelpfennig, jehož označil za svého přítele, s financemi "nikam nezdrhnul".

Pavel Tykač poslal prostřednictvím svého mluvčího Jana Chudomela vyjádření médiím, v němž uvádí, že ho Bušek už téměř rok vydírá. Požaduje prý značnou finanční částku za to, že ho veřejně neoznačí za spoluorganizátora vykradení CS fondů.

"Jeho vystoupení před soudem vnímáme jako pomstu za to, že jsme jeho nesmyslný požadavek opakovaně odmítli. Svá tvrzení nedokáže Bušek nijak doložit, protože se nezakládají na pravdě," uvedl Tykačův mluvčí.

Z Česka odteklo 1,23 miliardy

Asi 1,23 miliardy korun podle spisu putovalo v březnu 1997 z Česka z účtu společnosti Swirlglen na účet firmy Treuunion v Lucembursku.

Schimmelpfennig již dříve soudu sdělil, že byl v představenstvu Treuunion, podle časopisu Týden byl majitelem společnosti a založil i Swirlglen.

"To je otázka na vás, pane státní zástupce. Vypovídám teď, protože jsou u mě ty věci promlčené. Ti, co tady mají sedět - Tykač, Schimmelpfennig, já a další - ti tady nesedí. Takže je to otázka na vás," odpověděl Bušek na dotaz žalobce, proč se rozhodl vypovídat až nyní.

Schimmelpfennig a Bušek uvedli, že vyvedeno bylo přes 70 milionů německých marek. Podle dobového kurzu suma odpovídá částce, která opustila Česko.

Schimmelpfennig tvrdí, že za menší část sumy se zaplatily různé výdaje, například bankám. Na účtu Treuunion pak podle něho zbylo zhruba 54 milionů marek. O ty se pak prý půl na půl podělili Tykač s Buškem.

,