Londýn je jedním z měst, kde už Češi pracovat smějí. Ilustrační foto

Londýn je jedním z měst, kde už Češi pracovat smějí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Trh práce pro Čechy rozšíří o Španělsko a Portugalsko

  • 13
Přímo pod vyhlídkovým kolem zvaným Londýnské oko se ve stánku s kávou a čajem ohání pětadvacetiletý Pavel. Je jedním z více než třiceti tisíc Čechů, kteří odešli za prací do Británie, ale také Irska a Švédska, které jako jediné nezakazují unijním nováčkům u nich pracovat.

"Bylo to něco, na co jsem čekal, a konečně to přišlo, absolutně nelituji, skvělá zkušenost," říká Pavel z Kutné Hory.

Evropská komise ve středu vyzvala zbylých dvanáct zemí EU, aby daly občanům nových členských států také podobnou příležitost a zrušily dosud nutná pracovní povolení.

Portugalsko a Španělsko už potvrdily svůj úmysl pracovní trh euronováčkům otevřít od 1. května 2006. Také ve Finsku se schyluje k podobnému kroku, ale tamní vláda stále ještě naráží na odpor odborářů. Jistá šance ještě existuje v případě Nizozemska, kde otevření trhu podporuje vláda, odbory i zaměstnavatelé. Otázkou je však podpora obyvatel. Naopak Rakousko a Německo deklarovaly jasné ne. A ostatní země se ještě nerozhodly.

Bezzubá zpráva
Včerejší dlouho očekávaná zpráva komise není ve své výzvě tak důrazná, jak by si původně její autor a český komisař pro sociální věci Vladimír Špidla přál. Podvolil se tlaku Německa a Rakouska, jejichž vlády minimálně další tři roky nenechají Čechy či Poláky u sebe pracovat bez povolení. Kvůli tónu vyznění zprávy se Špidla nedávno pohádal se svojí rakouskou kolegyní Benitou Ferrero-Waldnerovou.

Pro Špidlu je zpráva jedním ze stěžejních dokumentů jeho bruselské kariéry. "Volný pohyb pracovníků po Evropské unii není žádný luxus. Je to ekonomicky racionální záležitost a jedna z hodnot definovaných evropskými smlouvami," argumentoval včera Špidla. Dodal, že i předpokládaných až padesát tisíc lidí z nových zemí, kteří by podle analýzy zamířili do Nizozemska, je zanedbatelný počet.

Zatímco Poláků odešlo za prací desítky tisíc, Češi prokázali, že je život v cizích zemích příliš neláká. Například v Británii Češi tvoří pouhých šest procent zahraničních zaměstnanců. Před Čechy jsou vždy Poláci, Litevci, Lotyši a Slováci.

Vůbec největší nárůst nových pracovníků zaznamenalo Irsko, kde se registrovalo bezmála osm tisíc Čechů, z nich skutečně pracuje okolo pěti tisíc. Ačkoli irská ekonomika roste a nezaměstnanost nevzrostla, většina Irů si podle nedávném průzkumu deníku The Irish Times další příliv pracovníků z Východu nepřeje.

"Jde spíš o psychologii, pocit, že je jich moc. Irsko je malý ostrov, není nafukovací, a tak jsou tady noví pracovníci znát," říká mluvčí české ambasády Martin Vítek.

Ne všichni jsou ze zahraniční zkušenosti tak nadšení jako Pavel v Londýně. Řada lidí podcenila své šance na nalezení práce a po pár dnech se ocitla bez peněz, zejména pak ve velmi drahém Londýně. Jiní se zase stali obětí podvodů agentur zprostředkovávajících práci. Ač se to nesmí, firmy žádaly po klientech za tuto službu peníze.

"Těchto případů už tolik nepřibývá, ale zato řešíme závažnější věci. Někteří lidé například neunesou změnu prostředí a zhorší se jim zdravotní stav, také máme více případů kriminality," říká mluvčí velvyslanectví v Londýně David Frous.