Kariéra Šárky Froňkové jde vzhůru.

Kariéra Šárky Froňkové jde vzhůru. | foto: A. Krecl

Topolánkova vláda pomáhá svědkyni kauzy Kořistka

  • 42
Pro úspěch agentury pro styk s veřejností jsou nejdůležitější kontakty. Šárce Froňkové, majitelce ostravské agentury Euro Public CZ a důležité svědkyni v kauze Kořistka, vydatně pomáhá s budováním sítě důležitých známých i vláda jejího známého Mirka Topolánka.

Ta ji prosadila jako hlídače zájmů daňových poplatníků už do druhé firmy, kterou spoluvlastní stát. Nikdo však nedokáže uspokojivě objasnit, proč volba padla právě na ni.

Příběh ostravské podnikatelky je ilustrativní ukázkou toho, jak současná vláda vybírá lidi, kterými obsazuje vlivné posty ve státní správě a podnicích se státní účastí.
Topolánkův kabinet v rámci výstavby své vlivové sítě vyměnil už stovky lidí v různých úřadech, fondech a dozorčích radách.

Froňková figurovala před několika lety jako svědkyně v případu, kde Topolánkův poradce Marek Dalík a lobbista Jan Večerek čelili podezření, že se pokusili úplatkem motivovat unionistického poslance Zdeňka Kořistku, aby svým hlasem položil vládu ČSSD.

Froňková v inkriminovaný den sice byla v častém kontaktu s oběma muži, ale její role v případu nikdy nebyla zcela jasná. Kořistkova obvinění se nikdy neprokázala.

Vágní vysvětlení
Kariéra Šárky Froňkové jde od té doby vzhůru. Od Topolánkovy vlády nedávno získala už druhé místo – funkci v dozorčí radě Zemědělského zásobování a nákupu Nový Jičín. Už na jaře usedla do stejné funkce ve státním podniku Povodí Odry.

V obou případech jde o práci téměř zadarmo, ale velmi užitečnou pro budování kontaktů ve státní správě i v podnikatelské sféře. "Doufám, že mě to někam posune," říká Froňková, kterou živí její PR agentura.

Podle Marka Dalíka nové funkce Froňkové s její rolí v kauze Kořistka ani s ním samotným nijak nesouvisí. "Já ji do Povodí Odry nedosadil, i když se snažíte vytvářet ten dojem. Já ji skoro neznám," uvedl Dalík.

Úřady, které Froňkovou do funkcí hlídače státních zájmů prosadily, neumějí příliš vysvětlit, proč a jak si vybraly právě ji. Do novojičínského Zemědělského zásobování ji prosadil Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond, který spadá pod ministra zemědělství.

Má organizační schopnosti
"Jako inženýrka ekonomie může dohlížet a kontrolovat hospodaření společnosti," vysvětluje Ilona Chalupská z tiskového oddělení ministerstva zemědělství. Proč ze všech inženýrů a inženýrek ekonomie padla volba zrovna na Froňkovou, která se o zemědělství nikdy nezajímala?

Podobně vágní objasnění nabízí i šéf Podpůrného fondu Martin Karban: "Paní Froňkovou jsem doporučil z důvodu jejích ekonomických a organizačních schopností, které v minulosti na několika společných projektech prokázala," říká Karban. Na jakých projektech, však neuvedl.

V případě jmenování Froňkové, která se dobře zná s řadou politiků ODS, do Povodí Odry ministerstvo pro změnu argumentovalo tím, že je odbornicí na PR, která je ve státním podniku potřeba. A že ji prosazoval ostravský lidovecký vicehejtman Pavol Lukša.

Není důležité, kdo jsi, ale čí jsi
Třiatřicetiletá Šárka Froňková není jedinou novou posilou státní správy, u níž existují otazníky nad skutečnou motivací jejího jmenování. Současná vláda – stejně jako všechny předchozí – v rámci budování vlastní vlivové sítě udělala již celou řadu podobných personálních rozhodnutí, která většinou zdůvodňuje jen velice obecně.

Důležitá většinou nebývá odbornost, ale čí zájmy vybraný člověk zastupuje. Tuzemská politika i státní správa funguje z velké části na známostech a osobních vazbách.

V dozorčí radě Budvaru tak bez zjevného důvodu například zasedl Libor Kudláček, jeden z majitelů lobbistické firmy Eurooffice Praha – Brusel, kterou spoluvlastní bývalý šéf SSM Martin Ulčák.

Další místo v podniku, který čeká privatizace, obsadil vlivný pražský politik Filip Dvořák, který se předtím musel na čas stáhnout do ústraní kvůli nejasným nákupům bytů.

"Rozumí ekonomice a životu," vysvětlil ministr Gandalovič jeho volbu. Největší zájem mezi politickými stranami a jejich kádry je v současné době zejména o místa, na nichž se bude rozhodovat o penězích z fondů Evropské unie. V následujících letech by přes ně měly protéct stovky miliard korun.