Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

  14:30aktualizováno  16:43
Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii salmonelózy. Oznámila to Státní veterinární správa. Maso nepochází z problematických polských jatek z Mazovském vojvodství. Část se zkonzumovala.

Upozornilo na to ministerstvo zemědělství s veterináři na mimořádné tiskové konferenci. Maso, konkrétně hovězí spodní šál, bylo uskladněno v prostorách společnosti Frost Logistics v Dolních Jirčanech ve Středních Čechách a distribuováno na několik míst v ČR a na Slovensku.

Státní veterinární správa upřesnila, že dovozcem je společnost Animalco z holdingu Agrofert, která v místě maso skladuje. „Informaci můžeme potvrdit. Jsme zde ovšem v roli poškozeného, nikoli viníka. Jako velkoobchodník dovážíme maso i z Polska, ale pouze velmi okrajově. Navíc tento polský dodavatel vždy patřil mezi bezproblémové,“ řekl iDNES.cz mluvčí Karel Hanzelka s tím, že po firmě náhradu škody a zvažuje veškeré zastavení dovozů z Polska.

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že od zítřka kvůli nejnovějšímu nálezu Česká republika spustí mimořádná opatření na dovoz hovězího masa z Polska. Veškeré dovozy se prověří na nezávadnost a pro to, aby byly uvolněny na trh, budou muset mít certifikaci akreditované laboratoře. Opatření začne platit od čtvrtka. O úplném zákazu dovozu zatím ČR neuvažuje.

„Opatření zavedená v souvislosti s kauzou problematických polských jatek se ukázala jako oprávněná,“ uvedl Toman.

Vzorky masa ze zmíněného skladu odebrali veterináři 15. února, ve středu se potvrdilo, že šarže obsahovala bakterie Salmonella enteritidis. Ta může způsobit silná průjmová onemocnění. Bakterie se do těla dostávají ústy z potravy, nádobí, ale i špinavých rukou. Následují střevní potíže, které nejsou zpravidla pro zdravé jedince nebezpečné, ale problémy mohou způsobit dětem, starším či nemocným. Bakterie lze zničit tepelným zpracováním.  

„Maso bylo distribuováno do pěti míst v ČR, jedna část odešla na Slovensko. Podle informací, které mám k dispozici, nebylo všechno maso distribuováno ke spotřebiteli,“ řekl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád a dodal:  „Část byla již zkonzumována a část leží ve skladu. Poměr nejsem v současné době schopen říct.“

Kontrolní úřad provádí bližší kontroly v místech, kam bylo maso v šestikilových baleních distribuováno. Dodávky mířily do Zlínského kraje, Brna, Olomouce, Pohořelic nebo Kozomína. Část odešla do skladu na Slovensku v obci Lehota pod Vtáčníkom nedaleko Trenčína.

SVS zároveň uvedla, že rizikové maso nepochází z původních jatek, o nichž na počátku února informovala polská stanice TVN24, a kde se porážela zubožená zvířata.

Polským dodavatelem masa je Z. P. M. Bierniacki z města Jarocin ve středním Polsku, které má zhruba 26 tisíc obyvatel.

Poslankyně a místopředsedkyně zemědělského výboru Veronika Vrecionová (ODS) vidí řešení podobných problémů v podpoře malých farmářů namísto velkých koncernů. Připomněla, že by se měly zastropovat dotace a peníze nasměrovat těm menším. To však politická reprezentace v ČR nechce.

„Ministr zemědělství sice verbálně bojuje proti dovozu tohoto nekvalitního masa, ale zároveň brání podpoře malých českých zemědělců a výrobců potravin,“ uvedla s tím, že zejména malé farmáře dusí byrokracie.

„Jenom poté budou moci naši výrobci úspěšně konkurovat levným potravinám ze zahraničí. Nic z toho ministerstvo nedělá, pouze podporuje velké zemědělské koncerny vzniklé z bývalých JZD,“ dodala.

Zesílené kontroly

Státní veterinární správa (SVS) provádí od 5. února společně s Policií ČR a Celní správou ČR kontroly přepravy hovězího masa pocházejícího z Polska. Tyto kontroly podle SVS probíhají na hlavních tazích v severních příhraničních regionech sousedících s Polskem, tj. v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji.

Kromě toho Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) intenzivně prověřuje české restaurace. Od konce ledna už provedla více než 1000 kontrol.

Skandál polských jatek, kde zpracovávali maso z uhynulých či nemocných krav, propukl na konci ledna. Zhruba 300 kilogramů tohoto masa se dostalo i do České republiky. 

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Najdete na iDNES.cz