Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

  14:30aktualizováno  16:43
Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii salmonelózy. Oznámila to Státní veterinární správa. Maso nepochází z problematických polských jatek z Mazovském vojvodství. Část se zkonzumovala.

Upozornilo na to ministerstvo zemědělství s veterináři na mimořádné tiskové konferenci. Maso, konkrétně hovězí spodní šál, bylo uskladněno v prostorách společnosti Frost Logistics v Dolních Jirčanech ve Středních Čechách a distribuováno na několik míst v ČR a na Slovensku.

Státní veterinární správa upřesnila, že dovozcem je společnost Animalco z holdingu Agrofert, která v místě maso skladuje. „Informaci můžeme potvrdit. Jsme zde ovšem v roli poškozeného, nikoli viníka. Jako velkoobchodník dovážíme maso i z Polska, ale pouze velmi okrajově. Navíc tento polský dodavatel vždy patřil mezi bezproblémové,“ řekl iDNES.cz mluvčí Karel Hanzelka s tím, že po firmě náhradu škody a zvažuje veškeré zastavení dovozů z Polska.

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že od zítřka kvůli nejnovějšímu nálezu Česká republika spustí mimořádná opatření na dovoz hovězího masa z Polska. Veškeré dovozy se prověří na nezávadnost a pro to, aby byly uvolněny na trh, budou muset mít certifikaci akreditované laboratoře. Opatření začne platit od čtvrtka. O úplném zákazu dovozu zatím ČR neuvažuje.

„Opatření zavedená v souvislosti s kauzou problematických polských jatek se ukázala jako oprávněná,“ uvedl Toman.

Vzorky masa ze zmíněného skladu odebrali veterináři 15. února, ve středu se potvrdilo, že šarže obsahovala bakterie Salmonella enteritidis. Ta může způsobit silná průjmová onemocnění. Bakterie se do těla dostávají ústy z potravy, nádobí, ale i špinavých rukou. Následují střevní potíže, které nejsou zpravidla pro zdravé jedince nebezpečné, ale problémy mohou způsobit dětem, starším či nemocným. Bakterie lze zničit tepelným zpracováním.  

„Maso bylo distribuováno do pěti míst v ČR, jedna část odešla na Slovensko. Podle informací, které mám k dispozici, nebylo všechno maso distribuováno ke spotřebiteli,“ řekl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád a dodal:  „Část byla již zkonzumována a část leží ve skladu. Poměr nejsem v současné době schopen říct.“

Kontrolní úřad provádí bližší kontroly v místech, kam bylo maso v šestikilových baleních distribuováno. Dodávky mířily do Zlínského kraje, Brna, Olomouce, Pohořelic nebo Kozomína. Část odešla do skladu na Slovensku v obci Lehota pod Vtáčníkom nedaleko Trenčína.

SVS zároveň uvedla, že rizikové maso nepochází z původních jatek, o nichž na počátku února informovala polská stanice TVN24, a kde se porážela zubožená zvířata.

Polským dodavatelem masa je Z. P. M. Bierniacki z města Jarocin ve středním Polsku, které má zhruba 26 tisíc obyvatel.

Poslankyně a místopředsedkyně zemědělského výboru Veronika Vrecionová (ODS) vidí řešení podobných problémů v podpoře malých farmářů namísto velkých koncernů. Připomněla, že by se měly zastropovat dotace a peníze nasměrovat těm menším. To však politická reprezentace v ČR nechce.

„Ministr zemědělství sice verbálně bojuje proti dovozu tohoto nekvalitního masa, ale zároveň brání podpoře malých českých zemědělců a výrobců potravin,“ uvedla s tím, že zejména malé farmáře dusí byrokracie.

„Jenom poté budou moci naši výrobci úspěšně konkurovat levným potravinám ze zahraničí. Nic z toho ministerstvo nedělá, pouze podporuje velké zemědělské koncerny vzniklé z bývalých JZD,“ dodala.

Zesílené kontroly

Státní veterinární správa (SVS) provádí od 5. února společně s Policií ČR a Celní správou ČR kontroly přepravy hovězího masa pocházejícího z Polska. Tyto kontroly podle SVS probíhají na hlavních tazích v severních příhraničních regionech sousedících s Polskem, tj. v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji.

Kromě toho Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) intenzivně prověřuje české restaurace. Od konce ledna už provedla více než 1000 kontrol.

Skandál polských jatek, kde zpracovávali maso z uhynulých či nemocných krav, propukl na konci ledna. Zhruba 300 kilogramů tohoto masa se dostalo i do České republiky. 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Komiks Čtyřlístek dostane k padesátinám od České pošty nové poštovní známky

Česká pošta představuje při příležitosti 50. výročí komiksu Čtyřlístek nové...

Fifince, Myšpulínovi, Bobíkovi a Pinďovi bude padesát let. K výročí kresleného komiksu od výtvarníka Jaroslava Němečka...

Cena dat Čechy neodradila, loni jich spotřebovali dvojnásobek

Ilustrační snímek

Spotřeba dat v mobilních sítích loni v Česku vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé přenesli v mobilních sítích 368...

PŘEHLEDNĚ: Rodiče, počítejte, jak vyčerpat celých 80 tisíc korun

tatínek a syn

Vláda rozhodla o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Týkat se to bude všech, kteří budou...

Najdete na iDNES.cz