Můžeme začít kontrolovat české pivo, kontruje polský ministr hovězí aféru

  14:09aktualizováno  16:00
Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že každá záminka je dobrá k obvinění jeho země, že má odporné potraviny. V rozhovoru pro Radio Wnet ve středu uvedl, že věc zveličují ty státy, které v oblasti produkce potravin nestačí na polskou konkurenci.

„Možná právě kvůli tomu, že se nám dobře daří (v oblasti exportu potravin - pozn. red.) je každá záminka dobrá k tomu udeřit na nás, obvinit nás z toho, že máme odporné potraviny,“ řekl v rozhlasu Ardanowski. „Je to zveličované, protože z toho má někdo užitek, protože buď jsou volby, nebo chtějí rozvíjet svoji produkci a prohrávají v konkurenci s námi, protože vyrábíme více a levněji,“ tvrdí šéf polského resortu zemědělství.

České úřady ve čtvrtek začaly s kontrolou hovězího z Polska. Stalo se tak poté, co veterináři zjistili, že ve zhruba 700 kilogramech masa z Polska byly bakterie salmonely. Začalo také platit veterinární opatření pro příjemce polského masa. Ti ho teď musí nechat vyšetřit na salmonelu před prodejem, jinak jim hrozí dvoumilionová pokuta.

Polský ministr hrozí kontrolami českého piva

„Já nechci nikomu nic oplácet, ale část zemědělců mi říká, že je třeba začít velmi důkladně kontrolovat české pivo,“ řekl Ardanowski ve středu v reakci na rozhodnutí české strany. Bylo to na zemědělském fóru, kde společně s prezidentem Andrzejem Dudou demonstrativně ochutnali polské hovězí. 

„Jestli nás neustále budou vydírat, jestli bude někdo rozehrávat svoje vnitropolitické hrátky, a je jedno, zda to budou Čechy nebo jiná země, a jestli bude očerňovat polské potraviny, nemáme jiné východisko než také začít velmi důkladně kontrolovat,“ varoval Ardanowski.

Předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal považuje polská vyjádření ohledně případných kontrol českého piva za překvapivá, reálné dopady ale neočekává.

„S českým pivem nikdy žádný problém nebyl. Polská strana jej jako příklad možného odvetného opatření zjevně zvolila z čistě symbolických důvodů,“ řekl ČTK Šámal. Není podle něj žádný důvod se domnívat, že by slova o zavedení kontrol českého piva měla racionální základ.

Kontroly jsou nezbytné, polskému dozoru nedůvěřujeme

Kontroly zdravotní nezávadnosti polského hovězího jsou podle českého ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) nezbytné. Češi podle něj nadále nedůvěřují polskému systému dozoru nad potravinami. V tiskové zprávě uvedl, že nechce vyvolávat obchodní válku, ale chránit zdraví všech českých spotřebitelů. 

„Slova polského ministra, že problém zveličujeme, považuji za snahu odvrátit pozornost od skutečného problému. Už před třemi týdny jsem jej upozornil, že přetrvává naše nedůvěra v polský systém dozoru nad potravinami a jsme připraveni přijmout v případě nutnosti další opatření. Pokud se na náš trh dostalo sedm set kilo masa s nebezpečnou salmonelou, bylo jasné, že musíme reagovat,“ dodal ministr. Zároveň požádal svůj polský protějšek o telefonický rozhovor, zaslal mu také dopis. Po víkendu by se měl setkat s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwiorovou. 

ČR o nálezu salmonely neinformovala, tvrdí Polsko

Polský veterinární inspektor Pawel Niemczuk ve středu řekl, že česká strana nezadala informace o nalezení salmonely v polském hovězím do Systému rychlého varování Evropské unie (RASFF). Rovněž podle něho o nálezu neinformovala polské ministerstvo zemědělství. Niemczuk také dodal, že polské úřady nařídily kontrolu masokombinátu, odkud se nakažené maso do ČR dostalo. 

Česká strana si stojí za tím, že informace do systému varování zadala, zatím je však neověřila Evropská komise. „Národní kontaktní místo pro RASFF vložilo do systému varování informaci včera (ve středu) ve 13:06, zatím nebyla informace schválena ze strany Evropské komise,“ řekl ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. 

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že komise má na ověření informací 24 hodin od obdržení hlášení, teprve pak se zveřejní pro ostatní evropské státy. „Protože však jde o vážný nález, zaslala komise polským dozorovým orgánům zprávu emailem včera (ve středu) večer kolem 17:30,“ dodal.

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Polské úřady nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují. 

Kvalita potravin dlouhodobě zatěžuje česko-polské vztahy

Do Česka bylo vyvezeno zhruba 300 kilogramů hovězího, ke spotřebitelům nebo do restaurací se dostalo 137 kilogramů. Ministr Ardanowski v této souvislosti řekl, že polské maso nikdy nikomu v Evropě neuškodilo, ale hysterie, která kolem tohoto případu vypukla, je obrovská a Česko a Slovensko jsou prý touto věcí „posedlé“.

Kvalita potravin zatěžuje jinak dobré vztahy mezi Českem a Polskem. O problémech s polským jídlem se začalo mluvit v roce 2012 v souvislosti s takzvanou solnou aférou, kdy některé polské firmy prodávaly technickou sůl označenou za jedlou výrobcům potravin. 

Salmonely v minulosti veterináři našli opakovaně v kuřecím, krůtím či vepřovém mase nebo ve vajíčkách. Na podzim 2012 Polsko spolu se Slovenskem dočasně zakázaly dovoz tvrdého alkoholu z ČR v souvislosti s metanolovou aférou. Na následky otravy nebezpečným alkoholem zemřelo v Polsku několik lidí, v Česku to bylo pět desítek lidí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Němci o kryptoměnu od Facebooku nestojí. Chtějí předejít problémům

Ilustrační snímek

Německá vláda ve středu schválila komplexní blockchainovou strategii. Slíbila v ní, že bude bojovat proti snaze firem...

Ze značky Prosecco těží masová produkce. Staří vinaři se přejmenovávají

Test prosecca

Na 800 letech tradice výroby Prosecca v oblasti měst Valdobbiadene a Conegliano parazituje levnější masová produkce,...

Co se kam vejde. K populární Tetris challenge se připojili i čeští hasiči

Tetris challenge v podání hasičů Středočeského kraje.

Záchranáři, policisté, hasiči, i příslušníci armády po celé Evropě se účastní populární výzvy na sociálních sítích...

Noc jako ze seriálu. Panství Downton je na Airbnb

Jihoanglický zámek Highclere Castle

Fanoušky britské historie i seriálů tento týden potěšila zpráva, že zámek Highclere, především známý jako panství...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz