Sněmovna projedná daňové zvýhodnění stravenek.

Sněmovna projedná daňové zvýhodnění stravenek. | foto: iDNES.cz

Stravenky jsou ve Sněmovně, poslanci se k nim zatím nedostali

  • 88
Poslanci by brzy měli rozhodnout o tom, zda stravenky zůstanou i nadále daňově zvýhodněné. Rozhodnout o jejich osudu má Sněmovna podle pořadu schůze ještě dnes. S největší pravděpodobností ale bude třeba na jejich verdikt počkat. Poslanci se totiž zasekli hned u prvního bodu úterního zasedání.

Prakticky celé odpoledne jednají o přechodu Úrazové nemocnice v Brně. Stravenky se měly na jednání dostat až jako deváté.

Šance na  přijetí novely minulý týden snížili poslanci Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří se rozhodli ji nepodpořit. Bez jejich hlasů má úprava jen malou šanci na úspěch.

Pro zrušení zřejmě nezvednou ruku ani všichni koaliční poslanci. Podle informací MF DNES z minulého týdne je proti zrušení daňového zvýhodnění stravenek i poslankyně Strany zelených Věra Jakubková. Nesouhlasí s ním ani opozice, odbory či zaměstnavatelé.

Na zachování daňové výjimky budou podle ČTK trvat i poslanci KDU-ČSL. Návrh naopak podpoří zelení i ODS, i když někteří poslanci nejsilnější vládní strany k němu také mají výhrady.

Se zrušením nesouhlasí ani hostinští a restauratéři. Obávají se, že by přišli o výraznou část tržeb.

Jste pro zachování stravenek?

celkem hlasů: 6535

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 28. března 2008. Anketa je uzavřena.

Rozhodně, jsem za ně rád(a)
Rozhodně, jsem za ně rád(a) 4338
Nijak zvlášt by mi nechyběly
Nijak zvlášt by mi nechyběly 1127
Je mi to jedno, v naší firmě nejsou
Je mi to jedno, v naší firmě nejsou 1070

Zrušení výhody by vylepšilo rozpočet
Podle výsledků výzkumu agentury STEM/MARK, uveřejněného na serveru zachrantestravenky.cz, nechce stávající stravenkový systém měnit 87 procent zaměstnavatelů.

V případě, že by novela prošla, stravenky by zrušila přibližně čtvrtina zaměstnavatelů. Další čtvrtina by je zachovala a přibližně šestnáct procent dotázaných by je nahradilo formou závodního stravování. Další třetina společností není rozhodnutá, jak by se zachovala.

Stravenky jsou v mnoha zemích světa celkem běžnou součástí zaměstnaneckých výhod. Podle obchodního rady francouzského velvyslanectví v Praze Bernarda Boidina je stravenkový systém užitečný jak pro firmy, tak pro zaměstnance.

"Stravenky běžně existují v mnoha zemích v Evropě i ve světě a dosud se je nikdo nerozhodl zrušit. Myslím si, že to zřetelně ukazuje užitečnost a efektivitu tohoto systému," uvedl pro iDNES.cz Boidin.

Kvalita jídla má vliv na práci, říká odborník
Hlavním důvodem pro zachování stravenek je mimo jiné zajištění kvality jídla pro zaměstnance a na to byla Francie vždy citlivá. "Skutečně se domníváme, že je velmi důležité, aby zaměstnanci měli přístup ke kvalitní a zdravé stravě, už kvůli jejímu nepřímému vlivu na pracovní výkonnost, stres a tím pádem produktivitu," řekl Boidin.

Poslanci ODS navrhující zrušení daňové výhody argumentují především tím, že tak do státního rozpočtu získají až 600 milionů korun. Podle Boidina ale stát těží i ze stravenek.

"Zahraniční zkušenosti jsou zcela jasné. Důvodem, proč se stravenkový systém rozvinul i v dalších oblastech, je pravděpodobně fakt, že z něj v konečném důsledku profitují všichni, včetně státu," myslí si.

Se zrušením daňové výhody stravenek původně počítal reformní balík, návrh ale poté vypadl. Kromě odborů a zaměstnavatelů v daném případě sehráli významnou roli i lobbisté. Najala je údajně stravenková firma Sodexho Pass. - čtěte Firma zaplatila lobbistům, aby zůstaly stravenky

,