Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Elektřina od sousedů. Výrobu v Evropě přebírají komunity, v Česku zatím ne

  7:00
Výroba elektřiny byla dlouhá léta spojena výhradně s velkými společnostmi. Evropa však stále více směřuje k decentralizaci. Vznikají společenství, která budují nové zdroje. Počítá s nimi i evropská legislativa. V Česku ovšem komunitní energetika na větší rozjezd teprve čeká. Chybí zákony, velká část lidí nefandí obnovitelným zdrojům, nechtějí zakládat družstva.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„V Česku nemáme jasnou strategii na přechod k nízkoemisní energetice,“ říká šéf expertní skupiny Frank Bold Pavel Franc. Rozvoj obnovitelných zdrojů přinese výrazně vyšší nároky na rozvodné sítě. „Proto by se měla maximalizovat výroba v místě spotřeby, což pomůže snížit nároky na zatížení přenosové soustavy. A to mohou zajistit právě energetická společenství,“ říká Franc.

Jejich princip je jednoduchý. Obec, její obyvatelé a místní podnikatelé se dohodnou na vybudování vlastního zdroje energie - například větrné či fotovoltaické elektrárně či bioplynce. Zdroj společně vlastní a vyrobenou elektřinu odebírají. Případné přebytky prodávají buď do běžné sítě, nebo ostatním občanům obce a blízkého okolí. Podobné komunity vznikají hlavně v Německu a Velké Británii. Rozšiřují se i v dalších zemích.

Jedním z průkopnických projektů v Česku je plán pražského magistrátu na osazení dvou městských bytových domů na Černém Mostě fotovoltaickými panely. Instalace by v ideálním případě měla být hotová ještě do konce tohoto roku.

Tento a další podobné plánované projekty bude mít na starosti nedávno založená příspěvková organizace magistrátu Pražské společenství obnovitelné energie. První dva domy mají otestovat její fungování.

“Na pilotním projektu se otestuje dodávání elektrické energie přímo obyvatelům domů, na kterých bude fotovoltaika umístěna, ale i dodávání do dalších odběrných míst v majetku města,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Příští rok chce město podle náměstka panely nainstalovat na dalších asi 40 budov, z nichž většinu budou tvořit základní školy, ale instalace je v plánu i v zoologické a botanické zahradě. Cílem je podle dřívějších vyjádření náměstka produkce čisté a levné energie pro Pražany. Město může panely instalovat na až 7 000 budov, jen těch školských je tisíc.
Do roku 2030 je podle letos schválené klimatické strategie města cílem instalovat fotovoltaiku na 20 000 pražských budov a získat stovky megawattů výkonu.

Podle nedávno zveřejněné analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT, mohou střechy rodinných a bytových domů v metropoli a jejím okolí poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice pro 120 000 až 170 000 domácností.

Panel na každou střechu

Podobné odhady vycházející z propočtů kombinující rozlohu vhodných střešních ploch s výkonem hypoteticky instalovaných solárních panelů jsou dostupné i pro jednotlivé evropské státy. Například studie evropských vědců zveřejněná na webu sciencedirect.com odhaduje pro Německo roční potenciál střešních instalací na 104 313 GWh, Česka na 13 725 GWh.

Německo také oproti Česku nabízí i větší počet příkladů využití fotovoltaiky na obecní úrovni i komunitních přínosů. Jedním z ukázkových projektů je například městečko Ebhausen ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Obec od roku 2014 vybudovala na střeše radnice i dalších obecních budov – jako je třeba škola nebo sportovní hala - fotovoltaické systémy s celkovým výkonem 137 kWh.

Solární panely na střeše radnice v Ebhausenu

Vedle těchto obecních institucí slouží solární energie třeba i místní hasičské stanici, vlastní solární elektrárnu pokrývající kompletní spotřebu objektu má i zdejší čistírna odpadních vod. A solární energií se dobíjí i obecní elektromobil, který si mohou i s řidičem objednat na přepravu obyvatelé se zhoršenou mobilitou.

Český projekt v Bavorsku

Velký potenciál mají obnovitelné energetických zdroje jako součást rekultivací. Jedním z příkladů může být projekt české firmy Solar Global, která na rekultivované skládce v bavorském Schönwaldu vystavěla solární park s instalovaným výkonem 668 kWh. Náklady na výstavbu elektrárny na tříhektarové ploše se pohybovaly okolo 730 tisíc eur.

Solární park využívá kombinace polykrystalických modulů, upevněných na speciálních betonových patkách, odpovídajících jak místním klimatickým podmínkám, tak podmínkám životního prostředí pro rekultivované skládky.

Fotovoltaická elektrárna v bavorském Schönwaldu

Podle starosty Schönwaldu Klause Jaschkeho se český investor popasoval i s méně obvyklými podmínkami a podložím. „Město Schönwald velkým úsilím sanovalo bývalou skládku pro vytvoření podmínek pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Kvůli bývalé skládce byly vyšší nároky a požadavky na výstavbu než na jiných pozemcích. Těší nás, že fotovoltaická elektrárna bude připojena k distribuční síti a děkujeme za výbornou spolupráci během výstavby,“ uvedl v lednu 2019 při uvádění elektrárny do provozu.

Autoři: ,

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Sílí úspěšné pokusy vyvedení peněz z účtů SVJ, říká expert

Rozstřel Družstevní výstavba v Česku ožívá ve velkých městech i těch menších. Zájemce mohou nalákat i výhodnější možnosti...

Náhradu za uvázlé balíčky dostanou klienti do října, slibuje Zásilkovna

Většina zákazníků logistické společnosti Zásilkovna dostala odškodnění za uvázlou zásilku v libereckém přepravním depu....

Stát dotuje biodiverzitu, ale hmyz by nechal posekat

Skoro dvě třetiny druhů živočichů, tři čtvrtiny druhů rostlin a bezmála 80 procent přírodních stanovišť je podle zprávy...

Automobilky chválí kompromisní Euro 7, ale obávají se vysokých nákladů

Nově dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...