Snoubenci šetří hlavně na jídle

  13:35aktualizováno  13:35
- Na uspořádání nepříliš honosné svatby zhruba pro dvacet lidí dnes potřebují budoucí manželé či spíše jejich rodiče okolo dvaceti tisíc korun. Až deset tisíc totiž lehce utratí za hostinu. Další tisíce stojí mimo jiné šaty a prstýnky. Na slavnostní událost si musí tedy průměrně vydělávající člověk odložit asi dva měsíční platy. Na počátku století byli lidé ochotni platit vztaženo k tehdejším mzdám obdobné částky. Podle Jany Machačové ze Slezského ústavu v Opavě vyšší úředníci, lékaři či živnostníci, kteří tehdy vydělávali okolo sedmi tisíc rakouských korun ročně, na svatbu věnovali až tisíc korun, tedy rovněž zhruba dvouměsíční plat. Více šetřili lidé s menšími příjmy. Nižší úředníci či kvalifikovaní dělníci, kteří si za rok vydělali okolo 1200 rakouských korun, si mohli dovolit svatbu tak za stokorunu.
Na uspořádání nepříliš honosné svatby zhruba pro dvacet lidí dnes potřebují budoucí manželé či spíše jejich rodiče okolo dvaceti tisíc korun. Až deset tisíc totiž lehce utratí za hostinu. Další tisíce stojí mimo jiné šaty a prstýnky. Na slavnostní událost si musí tedy průměrně vydělávající člověk odložit asi dva měsíční platy. Na počátku století byli lidé ochotni platit vztaženo k tehdejším mzdám obdobné částky. Podle Jany Machačové ze Slezského ústavu v Opavě vyšší úředníci, lékaři či živnostníci, kteří tehdy vydělávali okolo sedmi tisíc rakouských korun ročně, na svatbu věnovali až tisíc korun, tedy rovněž zhruba dvouměsíční plat. Více šetřili lidé s menšími příjmy. Nižší úředníci či kvalifikovaní dělníci, kteří si za rok vydělali okolo 1200 rakouských korun, si mohli dovolit svatbu tak za stokorunu.

Zatímco výše částky, kterou rodiny věnují na svatbu, se ve vztahu k výdělkům v čase příliš nemění, jiné jsou svatební zvyklosti. Vzhledem k rostoucím cenám se snaží rodiče snoubenců ušetřit zejména na pohoštění. »Lidé nedělají většinou zdaleka tak honosné svatební hostiny jako dřív,« říká David Malý, provozní jedné pražské restaurace. »Spíš pozvou na slavnostní oběd jen nejužší rodinu - rodiče a svědky a pro ostatní uspořádají sami třeba někde na chalupě neformální setkání, lze tak ušetřit,« dodává. Podle Davida Malého se upustilo od tradiční české kuchyně - hit mnoha generací svíčková na smetaně už alespoň v Praze příliš nefrčí. Hosté si vybírají spíš lehčí jídla z kuřecího masa, jako předkrm však přetrvává plněná šunka. Od zákusků se upouští, dost často chtějí svatebčané jen zmrzlinu . Jitka Pokšteflová z agentury Zebra, která organizuje již několik let za sebou prodejní výstavy svatebního zboží, potvrzuje, že se mění i oblečení svatebčanů. »Zatímco před několika lety byly šaty hodně zdobené perličkami a krajkami a jejich pořízení by si skoro nikdo nemohl dovolit, dnes se jednodušší svatební šaty pořídí i za tři až čtyři tisíce korun. To samé zaplatí nevěsta i za jejich půjčení. Vlastní šaty pak může nosit i na jiné příležitosti.« Takové tendence se projevují i v západoevropských zemích. »Podle našich zkušeností tam dávají přednost nevěsty v devadesáti procentech kupovaným šatům, půjčovny tam příliš neprosperují,« tvrdí Vladimíra Blažková, zástupkyně francouzské společnosti Pronuptia de Paris.

Rok 1900: výdaje na svatbu 1000 korun rakouských za ně šlo koupit: 16 rychlopracích strojů nebo 275 kg kávy nebo čtvrtinu domu v pražských Záběhlicích nebo kompletní výbavu nevěsty do kuchyně

Rok 2000: výdaje na svatbu 20 000 korun českých za ně lze pořídit: 1 automatickou pračku nebo 66 kg kávy nebo padesátinu nového bytu 1+1 v Praze nebo kuchyňský robot a kompletní sadu nádobí.

Dnešní nevěsta v dlouhých bílých šatech s kloboučkem, závojem a kyticí.

Na svatbu se dá let i velmi luxusním autem...

Závoje salony prodávají ze 500 až 1500 korun, kloboučky od 400 korun.

Za svatební kytici zaplatí ženich obvykle okolo 800 korun.

Jednoduché oznámení stojí od 5, výpravnější od 20 korun za kus.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz