Šéf ČEZ: Období zahraniční expanze skončilo

  15:57
Nejsem člověk, který může řídit cokoliv, třeba síť butiků, říká nový generální ředitel polostátní energetické firmy ČEZ Daniel Beneš. Jeho prioritou bude rozšíření atomu. Pokud chce být Česko energeticky soběstačné, pak kromě jaderné energetiky není moc možností.

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto:  Michal Sváček, MAFRA

O dvojici generálního ředitele Martina Romana a jeho výkonného ředitele Daniela Beneše, kteří spolu pracovali v uplynulých sedmi letech, se v poslední době říkalo, že první je na vztahy a politiku a druhý na práci. Z Romana se stal po dohodě s premiérem minulý týden předseda dozorčí rady a Beneš je novým nejvyšším šéfem ČEZ.

"Ode mě nemůžete čekat nějaké velké otočení kormidla. To by možná přicházelo v úvahu při příchodu nového člověka zvenčí. Martin Roman firmu opustil ve chvíli, kdy je stabilní, nemá žádné zásadní problémy, takže není třeba firmou krizovým způsobem otáčet,“ řekl MF DNES Daniel Beneš.

Vážně nejsou třeba velké změny? Premiér Nečas tvrdí, že současný management ČEZ zajímají jen ceny elektřiny a ceny akcií, na která mají opční práva. Navíc že je to parta, která klidně může zítra vést síť butiků. Poznáváte se v takovém hodnocení?
ČEZ měl mnoho let zadání od akcionářů čistě zhodnocovat prostředky, abychom přinášeli stabilní a relativně vysokou dividendu. Nyní ještě přibylo další zadání, a to spolupracovat se státem při zajištění energetické soběstačnosti. To dříve nebylo. Je třeba to skloubit.

Takže si o sobě nemyslíte, že můžete řídit cokoliv, třeba butiky?
To určitě ne. Já rozumím tomu, co dělám. Cokoliv bych řídit rozhodně nemohl.

Kam tedy podle vás směřovala premiérova slova, když uvedl, že Martina Romana do toho nepočítá?
Já jsem se o tom s ním ještě nebavil, takže nevím. Manažeři, kteří tu sedí, se snažili plnit zadání maximalizovat výnosy pro akcionáře. Teď je tu nový úkol, někteří si budou muset zvyknout, ale není to o tom, že by to s nimi nešlo. To je na delší debatu i s panem premiérem.

Mluvil jste s premiérem o tom, jak by měl "nový" ČEZ vypadat?
Řekl jsem mu své priority, on mi řekl, co považuje za podstatné, a našli jsme v tom souznění. Prioritou je rozvoj jaderné energetiky, a to nejen pokud jde o dostavbu Temelína. Je to také prodloužení provozování Dukovan a zvyšování výkonu současných bloků jaderných elektráren. Druhý blok souznění, který jsem navrhl já, je optimalizace uhelného portfolia a vyřešení sporů se všemi uhelnými společnostmi. Třetím bodem je řešení teplárenství. To vše se dá shrnout do bodu zvyšování energetické bezpečnosti. Potom je tady úkol zvyšovat výkonnost a efektivitu firmy a poslední je několik projektů větrných elektráren v zahraničí.

Zahraniční expanze ČEZ v minulosti je také kritizovaná, a také se mluví o tom, že je velký tlak ze strany státu na odchod šéfa fúzí a akvizic ČEZ Vladimíra Schmalze. Máte v tomto nějaké zadání?
Je zřejmé, že se budeme nově zaměřovat více na Českou republiku. Období zahraničí expanze skončilo. Výrazné zahraniční akvizice se nedají očekávat. Je tedy otázka, jestli tento útvar v současné velikosti a významu má nadále smysl. Ale žádné zadání nemám. Nečekejte, že vám nyní řeknu něco, co bych neprojednal s dotyčnými. Nebudu posílat vzkazy přes média.

Byly koupě firem v zahraničí nevýhodné?
Já vnímám etapu zahraniční expanze velmi pozitivně. Všechny akvizice, které jsme udělali, jsme zvládli velmi dobře, žádnou jsme nepřeplatili. 

V tuzemsku jste hodně investovali do velkých a kontroverzních solárních parků. Považujete to za chybu?
Nepovažuji. Šlo o projekty, které měly jasnou návratnost. Podařilo se nám je dotáhnout do konce, ale další už v Česku nechceme rozvíjet. Do budoucna má smysl se zabývat pouze větrnými a vodními elektrárnami. Chtěli bychom v našem výrobních portfoliu mít obnovitelné zdroje v zahraničí. To jsem řekl i panu premiérovi. Ale není to nic tak masivního. V Česku nemáme v plánu rozvíjet obnovitelné zdroje.

Ptáme se i proto, že premiér řekl, že nepovažuje za hrdinství kupovat bez rizika dotované zelené projekty, než dělat rozhodnutí s přínosem v horizontu 10 až 15 let...
Dostavba Temelína je samozřejmě podstatně větší výzva a hrdinství, s tím souhlasím.

Právě to, že se příprava tendru na dostavbu Temelína údajně opožďovala, mělo být důvodem, proč premiér neměl Martinu Romanovi prodloužit mandát. Vážně tam byl skluz?
Já jsem to nepochopil tak, že by se zpožďoval Temelín, ale tak, že pan premiér chtěl, aby jedno vedení v čele s jednou hlavou bylo u celého tendru na dostavbu Temelína od jeho začátku až do konce. A Martin Roman už poslední rok signalizoval, a to i premiérovi, že není jisté, jestli bude chtít pokračovat tak dlouho, jak bude trvat samotný tendr. Já jsem ale u jejich diskusí nebyl.

Takže harmonogram tendru dodržujete?
V říjnu máme mít hotovou zadávací dokumentaci, kterou má schválit dozorčí rada. Ta je prakticky hotová, má 3 000 stran. Příští rok v červenci mají být podané nabídky. Smlouva má být podepsaná v prosinci 2013. Podle informací, které mám, nemám důvod si myslet, že se časového plánu nedržíme.

Nevidíte tedy Romanův odchod kvůli Temelínu jako zástupný problém?
Já to chápu tak, že politici chtějí, aby někdo nesl odpovědnost za stavbu Temelína od začátku do konce. Tuto odpovědnost naložili na moje bedra a já to přijal. A já si té důvěry vážím.

Je takový rozvoj jádra vůbec opodstatněný z hlediska poptávky po elektřině?
Temelín by měl svou kapacitou nahradit dožívající uhelné portfolio. Zásoby uhlí jsou v Česku velmi omezené, po roce 2020 se budou odstavovat další uhelné elektrárny. Budeme to muset něčím nahradit. Takže říkám ano, budeme ji potřebovat.

Nebojíte se problémů s Německem, které se jádra zřeklo?
Tlaky asi budou velké, ale pokud chce být Česko energeticky soběstačné, tak není moc možností kromě jaderné energetiky. Když prohrajeme jádro, vydáme se do spárů ruského plynu. Třetí cesta není. Obnovitelné zdroje nepokryjí energetickou potřebu republiky.

Souhlasíte s majitelem Agrofertu Andrejem Babišem, který tvrdí, že Roman s některými politiky nastavili korupci v Česku na neúnosnou úroveň a že je ČEZ nejtunelovanější firmou v zemi?
Mně to přijde jako úplný nesmysl. Nevím, co vede pana Babiše k takovým slovům. Možná měl v plánu postavit hodně bioplynových stanic a zainvestoval do toho. Může mít pocit, že mu to kvůli ČEZ ve Sněmovně úplně nevychází.

Existuje další podezření, a to, že Roman profitoval z výnosů plzeňské Škody, která od ČEZ dostala miliardové zakázky. Prověříte je?
Škoda všechno získala naprosto transparentně a pro ČEZ to bylo vždycky výhodné. Je nesmysl si myslet, že Škoda historicky měla nízké obraty s ČEZ a od určitého data najednou měla vyšší. Tedy že profitovala na ČEZ jen v době Martina Romana. Vždycky byla náš dodavatel. Ale nemám žádný problém všechny zakázky pro Škodu prověřit.

ČEZ vede delší dobu s těžební firmou Czech Coal Pavla Tykače boj o ceny a dodávky uhlí. Roman v poslední době několikrát zmínil, že jednání má z Tykačovy strany vyděračský potenciál. Jakým způsobem tedy ta jednání běží?
Není tajemstvím, že máme s Czech Coalem několikaletý spor a vydírání je eufemistický výraz pro fakt, že na vás někdo tlačí. Týká se to dodávek pro elektrárnu Počerady, kde nám končí kontrakt v roce 2012. Metody a jednání Czech Coalu jsou velmi tvrdé, asi tak bych to řekl. Nicméně mě tohle tvrdé jednání nevadí. Mají vysoké požadavky na cenu uhlí a na rozdělení marže. Tedy kolik má kdo inkasovat z řetězce mezi cenou uhlí na začátku a cenou elektřiny na konci. Nebude to jednoduché, ale já jsem přesvědčen, že obě strany nakonec nějakou dohodu budou muset udělat.

Autoři: ,

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Peking hledá nová odbytiště. Levné zboží z Číny může zahltit Evropu

Na obchodní válku mezi Spojenými státy americkými a Čínou mohou doplatit firmy v Evropě. Právě do evropských států totiž podle odborníků zamíří hromady levného a často dotovaného zboží z Číny, které...

18. dubna 2025

Vypěstujte si vlastní toaletní papír. V Africe znají alternativu již dávno

V době zdražování toaletního papíru v Africe přichází inspirace z východní části kontinentu na jeho levnější alternativu. Rostlinu Plectranthus barbatus zvanou též někdy africká kopřiva tam někteří...

18. dubna 2025

Notino rozšiřuje kamennou síť po Evropě. Strategické investice míří do Česka

Notino, největší evropský prodejce produktů pro krásu a zdraví, pokračuje ve své expanzi v oblasti retailu a letos rozšiřuje evropskou síť kamenných prodejen o čtyři nové pobočky. Celkový počet...

18. dubna 2025  11:41

Přesun do Států nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Rozstřel

Trump hraje na voliče, kteří se cítí globalizací zrazeni, ale realita amerického průmyslu je komplikovanější. V pořadu Rozstřel na iDNES.cz to řekl Martin Těšitel, provozní ředitel české společnosti...

18. dubna 2025

Česká firma 2N vstupuje na japonský trh. Zabezpečila náš pavilon na Expo v Ósace

Český technologický lídr 2N Telekomunikace zahajuje oficiální vstup na japonský trh. Společnost, která patří mezi světové průkopníky v oblasti IP přístupových systémů, rozšiřuje své globální působení...

18. dubna 2025  10:51

Indie větří svoji ekonomickou šanci. Otázka však je, zda ji dokáže využít

Z Trumpovy obchodní války s Čínou by mohla vítězně vyjít Indie. Zatímco tato země sní o tom, že se stane novou továrnou světa, její výrobci se zoufale snaží najít kvalifikované pracovníky, zajistit...

18. dubna 2025

ČEZ změní sídlo. Za dva roky se přesune do nyní budovaného Smíchov City

Energetická skupina ČEZ plánuje změnit sídlo. Z Brumlovky se přestěhuje do projektu Smíchov City společnosti Sekyra Group. Nové sídlo bude zahrnovat tři samostatné objekty o celkové rozloze 44 tisíc...

18. dubna 2025  8:45

Nebankovní půjčky lidé využívají na nenadálé výdaje, ne na luxus, říkají odborníci

Zažitá představa, že lidé využívají nebankovní půjčky k tomu, aby si dopřáli nedosažitelný luxus nebo zlepšili svůj životní styl, je mylná. Alespoň v Česku platí, že takto získané peníze jdou spíše...

18. dubna 2025

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

18. dubna 2025

Benátky se vrátily ke vstupnému. Bude platit déle, pro některé se zvýší

Do Benátek se po mimosezonní přestávce vrací turistický poplatek ve výši 5 eur. Městské úřady si systém zavedený loni vesměs pochvalují a stále doufají, že pomůže řešit nadměrný turismus ve městě. Na...

17. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Buď Peking, nebo my. Trump chce skrze cla globálně izolovat čínskou ekonomiku

Administrativa Donalda Trumpa má pracovat na nové strategii, která by v ideálním případě měla vést ke globální izolaci Číny. Prezident chce využít budoucích vyjednání s více než sedmi desítkami zemí...

17. dubna 2025

ECB dál uvolňuje měnovou politiku, sazby snížila o čtvrt procentního bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazba se tak dostala na 2,25 procenta, sazba...

17. dubna 2025  15:52