Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Klíč ke zvyšování cen silnic dal stát neznámé začínající firmě

  1:16
Ředitelství silnic a dálnic nechává posoudit požadavky na zdražení silnic firmou napojenou na bývalé vedení. Jde přitom o klíčovou činnost na stavbách silnic a dálnic, zejména v době, kdy byla řada zakázek vysoutěžena za velmi nízké ceny.

Ilustrační foto. | foto: Marek Podhora

Jenže z mála se může celkem rychle stát hodně – stavební firmy totiž během stavby zkouší u Ředitelství silnic a dálnic prosadit navýšení ceny například kvůli změnám v projektu či nenadálým změnám podmínek. Tento postup se ukrývá pod zkratkou ZBV, tedy změny během výstavby.

Ředitelství silnic u některých zakázek neposuzuje oprávněnost těchto požadavků samo, ale nechává to na externích firmách. Zatímco většinou to byla práce odborných firem, které v oboru působí desítky let, teď se ŘSD nečekaně rozhodlo pro zcela novou firmu, personálně propojenou s bývalým vedením této státní organizace.

Je to jen alibi?

S nadsázkou by se dalo říct, že jde v podstatě o podporu startupů. Společnost Contract Management vznikla 16. srpna, o dva měsíce později už s ŘSD podepsala první smlouvu, konkrétně s českobudějovickou správou ŘSD na technickou pomoc za půl milionu korun. MF DNES na smlouvu přišla díky registru smluv.

„Nerozumím tomu, proč ŘSD tak důležitou činnost převádí na externí firmy. Za mého působení se tyto práce vracely na ŘSD a kvůli tomu také vznikl specializovaný úsek kontroly kvality staveb,“ říká Miloslava Pošvářová, někdejší ředitelka tohoto útvaru. „Pokud pomineme vady projektu a nedostatečný geologický průzkum, mohou výjimečně vícepráce vzniknout, odhaduji tak maximálně do deseti procent ceny stavby. V současné době s platným zákonem o veřejných zakázkách se platí zhotoviteli za skutečně provedené objemy prací, vznikají tak vícepráce, ale i méněpráce,“ dodala. Podle ní se tak do rukou firem dostávají velké pravomoci, které mohou vést k bezdůvodnému prodražení staveb.

„ŘSD si vyvedením této práce na jinou firmu dělá v podstatě alibi, aby nejen nemuselo vysvětlovat, proč se něco prodražilo, ale také aby nebylo za schválení zodpovědné,“ domnívá se Pošvářová. Podle ní by se ŘSD mělo zaměřit na kvalitu projektů, které dává do soutěže, aby se chyby snížily, a také na kvalitu technických dozorů. „Bohužel i tyto práce vykonávají externisté, takže ŘSD nemá vůbec kontrolu nad tím, co se vlastně děje,“ upozorňuje Pošvářová, která vede nyní Stínové ŘSD založené podnikatelem Radimem Jančurou.

Contract Management podle výpisu z obchodního rejstříku zakládala jako jeden z vlastníků i společnost Česká dopravní aliance, obě firmy dodnes sídlí na stejné adrese. Českou dopravní alianci zakládal někdejší šéf výstavby ŘSD v době ministrování Aleše Řebíčka Tomáš Kaas.

Když se v roce 2014 vrátil na ŘSD jako šéf provozu na krátkou dobu za ředitelování Pavla Kočici, firmu prodal Janě Malířové. Ta ŘSD rovněž velmi dobře zná, působila totiž jako sekretářka Michala Haly, bývalého výkonného ředitele ŘSD. Ten čelí obžalobě například kvůli nevýhodnému pronájmu odpočívek.

Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého jde o malou rámcovou smlouvu, jejímž předmětem jsou či budou „zejména posouzení cenových nároků a oprávněnosti výše položek u oprav, zejména rekonstrukce mostů a opravy komunikací, kde byla vysoutěžená cena nižší než 70 procent rozpočtované ceny“. „Jde o odborné posouzení specialistů, které na ŘSD Správě České Budějovice nezaměstnáváme,“ dodal Studecký.

O tom, jaké specialisty firma zaměstnává, její webové stránky mlčí. Obecně platí, že specialistů v tomto oboru je na trhu málo. „Contract Management zaměstnává značné množství osob majících mnohaleté zkušenosti v oborech své podnikatelské činnosti,“ uvedl za firmu její statutární ředitel Václav Větrovský. Také upozornil, že ze stejného důvodu není problém „mládí“ firmy, neboť samotné datum založení firmy podle něj nic neříká o jejích zkušenostech.

Novým firmám ŘSD přeje

Firma se ke smlouvě dostala díky malé soutěži, kdy byly oslovené jen tři firmy. Kromě vítěze ještě firmy Woring a DS Plus Engineering. Oba konkurenti získali podle registru smluv v posledních týdnech řadu dalších malých zakázek od ŘSD. Proč ŘSD oslovilo právě Contract Management, která teprve vznikla? „O firmě jsme se dozvěděli standardní cestou, stejně jako o desítkách jiných firem, a to osobní prezentací,“ řekl Studecký.

Nejde přitom o jediný případ, kdy ŘSD dává malé zakázky firmám, které vznikly pár týdnů či měsíců před uzavřenou smlouvou. V registru smluv je například kontrakt s firmou Mosastav, která vznikla teprve v únoru letošního roku a o pár měsíců později měla už první smlouvu v rámci malých zakázek.

„Její jednatel podniká od roku 1997, zúčastnil se i několika zakázek, ale jako fyzická osoba. Podle předchozích zkušeností není důvod tuto společnost neoslovit v možnosti další možné spolupráce,“ vysvětlil Studecký.

Nový byznys s uznáváním víceprací může řadu firem uvést do střetu zájmů – dostávají zaplaceno od ŘSD, zároveň však mohou spolupracovat na jiné zakázce s firmou, o jejíchž penězích u ŘSD rozhodují. Trh specializovaných projekčních a investorských firem ve stavebnictví zažívá velké změny. Novinkou je například snaha stavebních firem založit si své projekční společnosti, cílem je připravovat projekty pro vlastní technologie nebo přístup k informacím o přípravě zakázek.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Volarská spojka je nejzáhadnější dráhou u nás

  • Nejčtenější

Neperte, pracujte! Firma vytáhla bič, jak kontrolovat práci na dálku

Trend práce z domova místo v kanceláři způsobil, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou....

Do Česka přichází andělské spodní prádlo i louisianské smažené kuře

Český maloobchodní trh je pro zahraniční značky stále atraktivní a ročně zde zakotví několik desítek z nich. V loňském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oligarchové přelstili Londýn a obešli nový zákon zaměřený na ruský majetek

Velká Británie se po loňské ruské invazi na Ukrajinu rozhodla změnit legislativu týkající se vlastnictví majetku...

Cenový masakr v Maďarsku. Potraviny zdražily za pět let i čtyřnásobně

Zákazníci v Maďarsku se diví, o kolik se ceny potravin v zemi za posledních několik let zvýšily. Některé položky podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KONTEXT: Evropa z krize vychází jako poražený, míní stratég Pražské plynárenské

Měla to být nejhorší zima v novodobých dějinách Evropy, přesto se černé scénáře nenaplnily a plyn v zásobnících...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Energie nejlépe ocení burza, zásahy vyvolají nedostatek, říká expert v Rozstřelu

Vysíláme V posledních měsících se často spílalo evropské energetické burze, že může za vysoké ceny elektřiny. Jenže podle...

Česko předá evropské vesmírné agentuře novou budovu. Původní již nestačí

Evropskou vesmírnou agenturu EUSPA čeká v létě 2025 stěhování. Současný objekt bývalé konsolidační agentury už jejím...

Dotace do zdravotnictví stát využil účelně, ale nevyváženě, zjistil NKÚ

Dotace ve výši 7,5 miliardy korun, které rozdělovalo ministerstvo pro místní rozvoj na pořízení zdravotnického...

Pašovaných drog i padělků ubylo. Prevence funguje, hlásí celníci z Ruzyně

Celníci z pražského Letiště Václava Havla loni řešili zhruba o dvě pětiny méně případů nelegální přepravy zboží než v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...