Nad utrácením úřadů máme dohled jako nikdy, říká autor Hlídače smluv

  11:00aktualizováno  11:00
Michal Bláha spustil službu, která detailně prohledává registr smluv. Vedla ho k tomu reakce ministra vnitra Milana Chovance na předražené nájmy krajské policie v Praze. Zejména instituce z oboru justice zadávají do registru smlouvy pomalu, říká v rozhovoru pro iDNES.cz

Michal Bláha spustil službu, která prohledává Registr smluv. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Na jednom místě shromažďuje všechny smlouvy z registru smluv, ale na rozdíl od státního portálu umí smlouvy strojově číst a lépe pracovat s informacemi z nich. Projekt Hlídač smluv umí sestavit například žebříček největších příjemců peněz od úřadů nebo podle propojení firem s politiky.

„Zákon o registru smluv je jedním z nejdůležitějších zákonů, co u nás jsou. Máme dohled nad utrácením, jako nikdy v minulosti,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz autor stránek Michal Blaha.

Proč jste začal vůbec s projektem Hlídač smluv?
Když byl registr smluv schválen, tak jsem si říkal, že by bylo zajímavé na ta data kouknout, ale nebyl čas. Hlavním impulsem byla reakce ministra vnitra Milana Chovance na článek o předraženém plánu na policejním ředitelství v Praze. Reakcí nebylo „kouknu se na to“, „máte špatná data“ - což byla pravda, ale místo toho se ministr rozhodl, že budovy, které využívá policie a­ také hasičský záchranný sbor, musí zmizet z Centrálního registru administrativních budov. Ten den jsem sedl k počítači a za pět večerů měl napsaný základ pro HlidacSmluv.cz tak, jak dnes vypadá. Vznikl jako reakce na politiky typu Milana Chovance, kteří chtějí data utajovat, nikoliv na jejich základě zvýšit efektivitu státní správy.

Co stojí Avatar? Jaké víno nepijí Tři sestry? Podívejte se do registru smluv

Registr běží už čtyři měsíce. Kolik procent povinných institucí už publikuje?
Alespoň jednu smlouvu už do registru poslala většina institucí. Co nedokáži říci je, zda tam publikují všechny smlouvy dle zákona či nikoliv. Ale porovnáním podobných úřadů se dá odhadnout, že jsou zde ještě veliké mezery. Namátkou: ministerstvo obrany uveřejnilo již 3 364 smluv v celkové hodnotě 9,64 mld. Kč, zatímco ministerstvo spravedlnosti pouze 45 smluv za celkem 13,91 mil. Kč. Je zřejmé, že ministerstvo spravedlnosti má s publikováním do registru smluv nějaký problém. Obecně justice je v publikování smluv nejhorší, k dnešku 20 obvodních a okresních soudů do RS nic neposlalo.

Čím si vysvětlujete to, že některé instituce na to nyní kašlou?
Některých jsem se ptal, například Generální Finanční ředitelství přiznalo, že nemají připravený interní systém. A asi mají málo zaměstnanců, aby to registru dávali provizorně ručně. Ministerstvo spravedlnosti deset dní nebylo schopno na obdobnou otázku odpovědět. Obecně je to pomalá příprava IT systému institucí na publikování do registru smluv. Publikování je snadné, ale integrace do spisových služeb chvíli trvá a je vidět, že to mnohé úřady nechaly na poslední chvíli. Z ohlasů, co mi chodí, vidím, že čím menší instituce, tím mají větší snahu do registru publikovat a naplnit literu zákona.

Jaké největší nedostatky u zveřejňování v registru vidíte?
Úřady se postupně učí zadávat smlouvy správně. Hodně jich používá HlidacSmluv.cz pro kontrolu správnosti zadání, což jsem nečekal, ale jsem za to rád. Nejčastější neúmyslné chyby jsou nesprávně zadané hodnoty smluv či otočené smluvní strany. Ale stává se to pouze v minimu případů. Mezi nejčastější úmyslné chyby - pokud bych to tak mohl říci - patří zbytečné až nezákonné utajení smluvních stran či hodnoty smluv. Stává se to i u smluv mezi státními úřady a firmami navzájem, což je absurdní.

Obrací se na vás samotní úředníci. Jaké reakce na registr od nich máte? Hodně hlasů na začátku bylo proti registru kvůli velké administrativě. Všechny reakce, které dostávám mailem či telefonicky, jsou pozitivní. Úředníci mají snahu používat registr smluv jak říká zákon, ale systém ministerstva vnitra jim při zadávání smluv příliš nepomáhá, a bohužel ani nekontroluje některé zřejmé chyby zadavatelů. Proto úředníci oceňují naši kontrolu smluv, protože jim pomáhá opravovat a minimalizovat chyby.

Výměna malé značky za 80 tisíc. Registr ukázal, jak utrácejí silničáři

Jak se díváte na snahy poslanců registr rozmontovat a omezit okruh firem, které musí zveřejňovat? Proč to chtějí?
Velmi negativně. Zákon o registru smluv, spolu se zákonem o svobodném přístupu k informacím a Ústavou ČR, patří mezi nejdůležitější zákony České republiky. Politici a úředníci si musí uvědomit, že pracují s daňovými prostředky, a proto musí mít plátci daní alespoň elementární nástroje na kontrolu, jak jsou využívány. Ale je vidět, že zejména poslanci ČSSD a ODS mají dojem, že občanům taková kontrola nenáleží. Je to smutné.
S tím souvisí i seznam institucí, které se v registru smluv snaží utajit maximum informací. V čele jsou ty, které mají dlouhodobě největší problémy s neúčelným utrácením peněz - Česká pošta, Kongresové centrum Praha, LOM PRAHA, Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha a další.

Jaké smlouvy vy osobně považujete za nejdivnější, které jste tam našel?
V poslední době smlouva o splátkovém prodeji od ČD - Informační systémy. Smlouva, která v jeden okamžik řeší koupi zboží na splátky a ihned její prodej na splátky, dodavatel i kupec jsou utajení, cena je utajená a jsou utajené i všechny položky nákupu a prodeje. Velmi zvláštní.

V čem vidíte po čtyřech měsících provozu největší přínos registru a v čem jeho největší nedostatky?
Nyní máme dohled nad veřejným utrácením jako nikdy v minulosti. Největší dopad registru smluv nikdy nespočítáme. A to je dobře. S naprostou transparencí většiny smluv uzavřených na všech úrovních se totiž mění chování samotných zadavatelů. Kdo chtěl dřív přihrát zakázku vlastní firmě či někomu z rodiny, nemusel se příliš bát, jelikož daná smlouva nebyla veřejná, navíc často ani strojově zpracovatelná. Obojí se teď mění, smlouvy můžeme v den účinnosti napárovat na konkrétní osoby, a nejeden veřejný činitel si to teď nedovolí. Zbudou tak jen ti odvážní a ti, co si najdou bílé koně či vzdálenější příbuzné - otevřenost dat nám ale nabízí platformu, díky které odhalování i tohoto nebude nemožné. Jelikož korupce je z podstaty věci neměřitelná, neuvidíme příliš mnoho měřitelných změn, korupční a klientelistické chování se ale bezpochyby změní.

Autor:
  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Byznys třída v letadlech by měla být zakázána, říká šéf Wizz Airu

Šéf nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air Jozsef Varadi prohlásil, že byznys třída by měla být v letadlech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boeing Max se vrátí, ale zaměstnanci ne. Posádky se bojí zpět na palubu

Letušky a stevardi letecké společnosti American Airlines nechtějí pracovat na palubě Boeingu 737 Max po jeho návratu...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Kryl, trikolóra, SNB. Pošta vydala pamětní známky k výročí revoluce

Oslavy třicátého výročí „sametu“ se blíží vrcholu. Česká pošta k této příležitosti vydala speciální tematické známky,...

Premium

Kolem transportních palet kvete černý byznys. Kradou se, falšují nebo šidí

Hromada sbitých dřevěných prken je základem přepravy zboží. Samotný prodej palet je však zároveň předmětem falšování,...

Premium

Česká whisky už není sci-fi. Malí výrobci destilátů konkurují velkým značkám

Slivovice a ovocné destiláty domácí produkce zná každý. V poslední době se ale malí čeští výrobci začínají tlačit i do...

Ministerstvo chce prodat státní rezervy kovů, proti je nejen opozice

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje postupně rozprodat základní kovy z hmotných rezerv státu. Podle úřadu je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz