Letos zdraží většina zboží i služeb, a to nejvíce po devíti letech. Lidé budou na druhou stranu díky novým pravidlům více vydělávat. Novou výplatnici obdrží v únoru.

Letos zdraží většina zboží i služeb, a to nejvíce po devíti letech. Lidé budou na druhou stranu díky novým pravidlům více vydělávat. Novou výplatnici obdrží v únoru.

Rok 2008: vyšší mzdy se postaví proti zdražování

  • 406
Letošní rok bude rokem extrémů a pokořování rekordů. Zaslouží se o to největší zvyšování cen po devíti letech. Proti němu se postaví dobře živený růst výdělků. Hned v lednu vyskočí ceny zboží i služeb meziročně zhruba o šest procent. Dopady zdražování zmírní vyšší platy, které se na výplatních páskách objeví v únoru.
Zdraví Dávky Ceny Daně Otázky a odpovědi On-line rozhovory

Zkraje roku se o to zaslouží hlavně elektrárny, teplárny, vodárny či plynárny, které svorně zvedají ceny. Zčásti kvůli vyšší dani z přidané hodnoty, zčásti, jak tvrdí, kvůli vyšším nákladům. Jen tyto výdaje se přitom podílejí na rodinném rozpočtu desetinou, a jen v málokteré domácnosti tak zůstanou stoupající částky za stejně rychle se otáčející elektroměr bez povšimnutí. Více než půl milionu rodin žijících v bytech s regulovaným nájemným navíc stoupnou v průměru o čtvrtinu i samotné nájmy bytu.

Čile si při zdražování počínají také dopravní podniky zajišťující přepravu v autobusech či tramvajích po městech, ale i mezi nimi. Následují je i soukromé autobusové firmy jako třeba Student Agency. K nim se už v předstihu přidaly se zdražením lístků i na železnici vládnoucí České dráhy.

Potraviny zvednou ceny plíživě
Zdražování v obchodech nebude tak okaté - letos začínají státu odvádět z potravin místo dosavadních pěti přirážku devět procent. Obchodníci nejsou charita a vyšší daň si na bedrech nenechají. Nemusí však úpravy cen udělat tak, aby si toho každý všiml.

Do karet jim hraje vlna zdražování základních potravin od mléka po chleba, která se rozeběhla od podzimu s tím, jak rostly světové ceny zemědělských surovin a poptávka ze zahraničí.

V těchto vyšších cenách už může být částečně zvýšení daně od ledna schované, zbytek do cen promítnou velké obchodní řetězce postupně. Některé už pochopily, čeho se lidé bojí, a například Kaufland rozjel reklamní kampaň, že do Velikonoc nezdraží. Rostoucí ceny zboží a služeb by letos ale měl více než vyvážit slušný nárůst platů. Z dosavadních vyjednávání v podnicích vychází, že výdělky letos stoupnou zhruba o osm procent. K tomu nahrává i stále sílící nedostatek volných lidí ochotných pracovat.

popisek Čistá mzda
Podívejte se na únorovou výplatnici

Osm procent je ale jen průměr, takže se bude rozhodovat obor od oboru, podnik od podniku. Černého Petra si vytáhnou například zaměstnanci nejrůznějších státních úřadů, kde se bude přidávat v průměru jen o 1,5 procenta.

Nadále přitom bude platit, že nejlepší cestou, jak si zvýšit plat, je změnit místo. Nově příchozím totiž firmy, od bank po výrobní podniky či obchody, platí lépe než těm stávajícím. Většině lidí pomůže k vyššímu platu i nová daň z příjmu.

Lednová výplata bude poprvé všem, bez rozdílu příjmu, zdaněna 15 procenty. Jak si kdo polepší, bude záležet na konkrétním výdělku, počtu dětí, ale i tom, zda rodiny využívaly společného zdanění anebo si odpočítávají od daní úroky z hypoték.

Absolutními vítězi v souboji mezi zdražováním a zvedáním platů budou ale lidé s příjmy nad 80 tisíc korun hrubého. Ti ušetří výrazně nejen na nižší dani, ale i na nižším sociálním pojištěním, které už při překročení mzdového stropu milion ročně nebudou vůbec platit.