Propad Německa, americká cla, brexit... A česká ekonomika dál roste

  6:00aktualizováno  6:00
Ze světa přicházejí smíšené signály o stavu ekonomiky. Ti největší pesimisté předpovídali, že někdy touto dobou si Česko přestane užívat růstu. A že sem ze zahraničí vtrhne recese. Domácí ekonomika se však pozoruhodně drží, byť několik respektovaných institucí v poslední době snížilo své odhady.
Část 1/7
Soul, Jižní Korea

Soul, Jižní Korea

Minulý týden zveřejnila zprávu například OECD, která očekává, že růst letos zpomalí na 2,6 procenta a příští rok dosáhne 2,5 procenta.

Umírněný optimismus ohledně růstu živí třeba pokračující hlad domácích firem po dalších zaměstnancích. Přestože volná místa už nepřibývají tak rychle jako v posledních dvou letech a některé průmyslové podniky mluví o propouštění, podle ekonomů se zdaleka nedá mluvit o obratu na trhu práce.

„A nejspíš zaznamenáme další pokles nezaměstnanosti, tentokrát na nové květnové minimum,“ odhaduje analytik ČSOB Petr Dufek.

Česká ekonomika poroste pomaleji, předpovídá Evropská komise

Co víc, trvalý nedostatek pracovní síly znamená, že firmy musejí neustále zvyšovat mzdy, a to i za cenu poklesu ziskovosti. Třeba obchodní řetězec Tesco v úterý oznámil, že od července navýší základní tarifní mzdy až o sedm procent.

Díky rychlému růstu výdělků v posledních letech mají lidé v kapsách více peněz. A ekonomice věří, více spoří, ale zároveň se nebojí utrácet. Vyšší poptávka – zejména po službách – se nakonec odráží i v růstu cen. „I v tomto roce bude soukromá spotřeba domácností hlavním tahounem ekonomického růstu,“ říká ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Líbivý obrázek však narušuje situace v některých zemích, na nichž je česká ekonomika závislá. Jak uvádí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, výkonnost českého exportu bude slábnout. A zejména kvůli slábnoucí zahraniční poptávce. „Ani pro exportéry příznivý vývoj české koruny nemůže kompenzovat zhoršující se vyhlídky růstu německé ekonomiky – našeho hlavního obchodního partnera. Nové německé průmyslové objednávky klesají již pátý měsíc v řadě a vyhlídky na růst německého exportu jsou nejslabší od října 2012,“ říká Horská.

Německo: výhoda i prokletí

Ze „závislosti“ na Německu, kam směřuje téměř třetina exportu, v posledních pěti letech česká ekonomika těžila. Nyní se však z ní stává hrozba. Německý průmysl je totiž rovněž značně závislý na exportu, z velkých světových hráčů zdaleka nejvíc, proto ho mohou obchodní války a další globální rizika ohrozit mnohem víc.

Německo na hraně recese. Největší evropskou ekonomiku minula jen těsně

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš považuje za nejnebezpečnější „tvrdé přistání“ Číny. „Případné prudké zpomalení čínské poptávky by pro německou ekonomiku bylo ničivější než tvrdý brexit či americká cla na evropské automobily. Z odvětví by postihlo nejvíc strojírenství, elektrické výrobky, počítače a elektroniku,“ říká Bureš.

Na druhou stranu Německo je podle něj díky silnějšímu trhu práce a vyšší domácí spotřebě odolnější vůči vnějším šokům než dříve. A navíc se dá čekat, že by vláda padající ekonomiku mohla držet vyššími investice ze státního rozpočtu, který byl v posledních letech v přebytku.

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz