Nezaměstnanost je nejnižší od roku 1997, odhady ukazují další pokles

  13:05aktualizováno  13:05
Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta a podle odborníků tím pokles ještě nekončí. Počet nezaměstnaných se podle Úřadu práce ČR do konce dubna snížil na zhruba 210 tisíc lidí, což je nejméně od června roku 1997. Podle analytiků bude i dále klesat, pravděpodobně až na 2,5 procenta.

Nezaměstnanost (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Podíl nezaměstnaných se podle údajů pracovního úřadu k 30. dubnu snížil z březnových tří procent o 0,3 procentního bodu. Ještě výrazněji klesla nezaměstnanost meziročně, protože loni v dubnu činila 3,2 procenta. Zároveň stoupl meziměsíčně i meziročně počet volných míst, kterých úřad evidoval ke konci dubna téměř 340 tisíc.

Veřejně prospěšné práce

Situace podle úřadu odpovídá dlouhodobému vývoji na pracovním trhu i ročnímu období. „V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. 

V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství,“ sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. „V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat,“ doplnila.

Nezaměstnanost by se i podle některých analytiků mohla v příštích měsících dále snižovat, a to až na 2,5 procenta. Odborníci ale očekávají, že od léta bude zase postupně mírně růst, mimo jiné kvůli letnímu nástupu absolventů na trh práce. „Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podle analytika firmy Akcenta Miroslava Nováka se letos během roku zastaví tvorba nových pracovních míst. Nicméně podíl nezaměstnaných se bude podle něj i nadále pohybovat v blízkosti historických minim pod třemi procenty. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda ovšem doplnil, že nezaměstnanost je zpožděný makroekonomický ukazatel. „A kvůli strnulosti trhu práce vykazuje nezaměstnanost příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele, zejména ty předstihové, zřetelně zachycují nadcházející útlum,“ uvedl.

Nenižší je v Pardubickém, nejvyšší v Moravskoslezském kraji

Nezaměstnanost klesla v dubnu ve všech krajích a v Praze stagnovala na 1,9 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných měl Pardubický kraj s 1,8 procenta. Vystřídal tak Prahu, která si předtím dlouhodobě držela pozici regionu s nejmenší nezaměstnaností. Naopak největší podíl nezaměstnaných stále zůstává v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,4 procenta.

Podle Tomáše Moravce z krajské pobočky Úřadu práce ČR v Plzni může v nejbližší době pomoci snížit nezaměstnanost další posilování sezonních prací. „Stále trvá velký zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky,“ řekl. Některé regiony očekávají i vznik nových stálých míst. Například do Královéhradeckého kraje podle tamního úřadu práce přichází výrobce katalyzátorů Cataler, který staví továrnu v Týništi nad Orlicí. Firma zaměstná 70 až 100 lidí.

Přestože však pokles nezaměstnanosti v regionech doprovází nárůst počtu volných míst, poptávka po pracovnících se podle krajských pracovních úřadů často neshoduje s nabídkou. „Neshoduje se profesní struktura, mnohdy i vzdělanostní struktura volných míst a uchazečů, ale co hlavně hraje roli, to je rozmístění volných pracovních míst a uchazečů v rámci kraje,“ uvedla ředitelka krajské zlínské pobočky Úřadu práce ČR Miriam Majdyšová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

Černým stavbám se v Česku daří. Část lidí raději riskuje, než aby měli povolení

Dva domy nelegálně vyrůstají také ve Sladovnické ulici ve Vratislavicích.

Bez platného stavebního povolení vzniká v Česku každá desátá stavba. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní...

Banky budou vydělávat víc. Stát jim to zaručí

Ilustrační snímek

Stát možná přišel na to, jak nakopnout investice do dopravní infrastruktury, zdravotnictví či školství. Šéfové čtyř...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz