Podíl nezaměstnaných se podle údajů pracovního úřadu k 30. dubnu snížil z březnových tří procent o 0,3 procentního bodu. Ještě výrazněji klesla nezaměstnanost meziročně, protože loni v dubnu činila 3,2 procenta. Zároveň stoupl meziměsíčně i meziročně počet volných míst, kterých úřad evidoval ke konci dubna téměř 340 tisíc.
Veřejně prospěšné práce |
Situace podle úřadu odpovídá dlouhodobému vývoji na pracovním trhu i ročnímu období. „V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě.
V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství,“ sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. „V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat,“ doplnila.
Nezaměstnanost by se i podle některých analytiků mohla v příštích měsících dále snižovat, a to až na 2,5 procenta. Odborníci ale očekávají, že od léta bude zase postupně mírně růst, mimo jiné kvůli letnímu nástupu absolventů na trh práce. „Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Podle analytika firmy Akcenta Miroslava Nováka se letos během roku zastaví tvorba nových pracovních míst. Nicméně podíl nezaměstnaných se bude podle něj i nadále pohybovat v blízkosti historických minim pod třemi procenty. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda ovšem doplnil, že nezaměstnanost je zpožděný makroekonomický ukazatel. „A kvůli strnulosti trhu práce vykazuje nezaměstnanost příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele, zejména ty předstihové, zřetelně zachycují nadcházející útlum,“ uvedl.
Nenižší je v Pardubickém, nejvyšší v Moravskoslezském kraji
Nezaměstnanost klesla v dubnu ve všech krajích a v Praze stagnovala na 1,9 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných měl Pardubický kraj s 1,8 procenta. Vystřídal tak Prahu, která si předtím dlouhodobě držela pozici regionu s nejmenší nezaměstnaností. Naopak největší podíl nezaměstnaných stále zůstává v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,4 procenta.
Podle Tomáše Moravce z krajské pobočky Úřadu práce ČR v Plzni může v nejbližší době pomoci snížit nezaměstnanost další posilování sezonních prací. „Stále trvá velký zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky,“ řekl. Některé regiony očekávají i vznik nových stálých míst. Například do Královéhradeckého kraje podle tamního úřadu práce přichází výrobce katalyzátorů Cataler, který staví továrnu v Týništi nad Orlicí. Firma zaměstná 70 až 100 lidí.
Přestože však pokles nezaměstnanosti v regionech doprovází nárůst počtu volných míst, poptávka po pracovnících se podle krajských pracovních úřadů často neshoduje s nabídkou. „Neshoduje se profesní struktura, mnohdy i vzdělanostní struktura volných míst a uchazečů, ale co hlavně hraje roli, to je rozmístění volných pracovních míst a uchazečů v rámci kraje,“ uvedla ředitelka krajské zlínské pobočky Úřadu práce ČR Miriam Majdyšová.