Trumpova zbraň je nepředvídatelnost, řekl v Rozstřelu ekonom Švejnar

  18:25aktualizováno  21. června 11:20
Hostem pátečního Rozstřelu byl profesor Jan Švejnar, jeden z předních českých ekonomů a někdejší kandidát na prezidenta. V pořadu komentoval současnou ekonomickou a politickou situaci nejenom České republiky, ale i Spojených států, kde působil řadu let.

„Americká společnost je rozpolcená,“ řekl v Rozstřelu Jan Švejnar, který podle svých slov v současnosti tráví ve Spojených státech 40 procent svého času. Za rozpolcenost podle něj částečně může razantní působení prezidenta Donalda Trumpa v úřadu.

Fotogalerie

Zásadní otázkou proto podle něj bude, kdo se mu postaví ve volbách v příštím roce. S Trumpovou ekonomickou politikou v podobě zavádění dovozních cel Švejnar nesouhlasí. „Jsem oponentem Donalda Trumpa, protože si myslím, že dopad jeho politiky je nebezpečný nejenom pro americkou, ale i pro celosvětovou ekonomiku,“ uvedl ekonom.

Americké ekonomice se sice v současnosti daří, ale ve středně- až dlouhodobém horizontu podle Švejnara dojde ke zpomalení. Za největší nebezpečí však považuje Trumpovu nepředvidatelnost. „Nejistota může vést ke zpomalení ekonomiky, protože v době nejistoty podniky odkládají investice,“ řekl.

Debata se dotkla i zpomalení, jímž v současnosti prochází i německá ekonomika. To by mohlo zasáhnout i českou ekonomiku, která je na německém hospodářství značně závislá. „Zpomalení Německa bude mít celoevropský dopad,“ míní Švejnar. 

Automobilový průmysl promění robotizace

Pro Česko je podle něj důležitá orientace na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. Švejnar rovněž varoval před postupující automatizací v automobilovém průmyslu, na kterou by se měla ČR pořádně připravit.

„V souvislosti s postupující automatizací a robotizací je otázka, zda se u nás udrží pracovní pozice, na které jsme zvyklí. Automobilový průmysl může v Česku v budoucnu poskytovat mnohem méně pracovních míst a to bychom měli brát v potaz,“ uvedl.

V závěru diskuse došlo i na Švejnarovy politické ambice. „Žádné politické plány momentálně nemám, ale už v minulosti jsem říkal ‚nikdy neříkej nikdy‘,“ řekl ekonom. Podle svých slov je se současnými českými politiky v kontaktu, ale aktivně v politice nepůsobí.

Jan Švejnar je široké veřejnosti znám především jako bývalý kandidát na prezidenta republiky. V roce 2008, kdy hlavu státu volil ještě parlament, byl vážným soupeřem Václava Klause, který ho nakonec porazil až ve třetím kole druhé volby.

Švejnar žil od 70. let minulého století ve Spojených státech, kde zahájil pedagogickou dráhu jako odborný asistent na Cornellově univerzitě. Poté působil jako pedagog i na Pittsburghské a Michiganské univerzitě. Od roku 2012 byl profesorem globální politické ekonomie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Po roce 1989 měl řadu aktivit i v Česku. Byl ekonomickým poradcem Václava Havla, zakládal Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální studia CERGE při Karlově univerzitě nebo zasedal v poradním sboru Evropské banky pro obnovu a rozvoj. V současnosti zastává i funkci předsedy dozorčí rady pražského letiště.

Autoři: ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz