Prolhané recenze. Falešných hodnocení na internetu přibývá, lidé je neodhalí

  6:00aktualizováno  6:00
Máte hospodu a nechodí do ní lidé? Zaplaťte si za pozitivní recenze na internetu. Podvodných příspěvků tohoto druhu na webu trvale přibývá, uměle zlepšují image služeb a výrobků, nebo očerňují konkurenci. A jejich autoři jsou za ně dost často placeni.

Aplikace Tripadvisor | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

„V českém internetovém prostředí jsme se my i naši klienti setkali se službami, které nabízejí psaní falešných recenzí za úplatu,“ uvádí Pavel Kropáček, partner advokátní kanceláře Kropáček LEGAL.

Rostoucí počet podvodných recenzí podle Kropáčka souvisí se stále se zvyšujícím počtem e-shopů, v nichž hodnocení mnohdy hraje hlavní roli při rozhodování klientů. „Z našeho výzkumu vyplývá, že alespoň občas zohledňuje recenze při svém nákupu 77 procent zákazníků internetových obchodů,“ tvrdí Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Pozornost zákazníků láká obchodníky, aby hodnocením produktů na internetu manipulovali. „Je bohužel smutnou realitou, že někteří výrobci, například elektroniky, ale i dalších druhů zboží, mají týmy lidí, kteří hodnocení uměle ovlivňují,“ říká Jakub Michalovský z konzultační firmy Acomware.

S nadsazenými či naopak zbytečně hanlivými hodnoceními se potýká například prodejce elektroniky CZC. „Dá se říct, že se tyto případy oproti minulosti množí, často jde o cílené akce různých společností, které nadhodnocují produkty,“ popisuje obchodní ředitel CZC Tomáš Pilský. Recenze na stránkách firma pravidelně prochází a ty, které vyhodnotí jako podvodné, z webu odstraňuje.

Podobně postupuje nákupní portál a cenový srovnávač Heureka. „Recenze pravidelně kontrolujeme a na základě několika kritérií vyhodnocujeme. Falešná hodnocení mažeme, případně e-shopy na Heurece blokujeme,“ uvádí mluvčí portálu Adéla Berková.

Za falešné recenze totiž může hrozit i právní postih. „V případě negativních klamavých recenzí se může jednat o praktiku nekalé soutěže, která je postižitelná podle občanského zákoníku, přičemž je možné domáhat se například náhrady škody. Při psaní pozitivních klamavých recenzí se může jednat o klamání spotřebitele. V tomto případě hrozí postih od České obchodní inspekce,“ vysvětluje Daniel Vrábel z advokátní kanceláře LTA Legal.

Inspekce dle svého mluvčího Jiřího Fröhlicha zatím podobný případ neřešila, jelikož internetové platformy jsou schopné se s tím vypořádat samy. „Zasáhnout bychom mohli jen v případě, že bychom prokázali, že se takového jednání dopouští sám podnikatel,“ upozorňuje Fröhlich s tím, že recenzemi spotřebitelů inspekci nepřísluší se zaobírat.

Prodejci se shodují, že podvodné recenze zákazník odhalí těžko. „Obecně lze říci, že je lze poznat pouze v případě, pokud to dotyčný udělá hodně okatě – například umístí stejnou recenzi k více produktům, dává recenze z účtu, ze kterého produkt nenakoupil, nebo má u účtu fakturační údaje konkurenční společnosti,“ popisuje mluvčí e-shopu Alza Patricie Šedivá.

Za recenzi do vězení

Problematické recenze se však neobjevují pouze v e-shopech. Enormní množství se nachází ve vyhledávači Google a jeho přidružených službách, což nese riziko zkreslování obrazu recenzovaného místa, firmy či aplikace. Firma má proto nastavenou řadu pravidel, kterými se přidávání těchto příspěvků řídí. Ta vylučují například využívání vícero účtů k hodnocení, střet zájmů v podobě recenze na vlastní firmu nebo publikaci hanlivého obsahu.

„Majitelé podniků se mohou proti recenzím, které nějakým způsobem porušují pravidla, ohradit tím, že je nahlásí. My je prověříme, a pokud skutečně odporují zásadám, stáhneme je,“ říká za Google ČR Alžběta Houzarová.

Vězení za falešné recenze na internetu. Soud vynesl přelomový rozsudek

Ze zahraničí jsou známé i případy řešení podvodných recenzí soudními spory. Letos v únoru oznámila americká agentura FTC, která se zabývá ochranou práv spotřebitelů, že zažaluje společnost Cure Encapsulations za to, že si platila pozitivní recenze svého prostředku na hubnutí. Jde o první americkou žalobu tohoto typu v historii.

V Itálii loni soud vynesl přelomový rozsudek, když poslal do vězení majitele tamní agentury PromoSalento. Ta za úplatu nabízela falešné recenze na cestovatelském portálu Tripadvisor.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Muž, který přistihl Madoffa, viní z obřího podvodu General Electric

Harry M. Markopolos (na snímku z roku 2011) odhalil finanční podvody...

Je to větší podvod než Enron, pustil se americký finanční vyšetřovatel Harry Markopolos do koncernu General Electric....

Boj proti kůrovci. Lesy ČR zvýší výsadbu na 55 milionů stromků

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Státní podnik Lesy České republiky letos hodlá zvýšit počet vysázených stromků při zalesňování o pětinu na nejméně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz