Vězení za falešné recenze na internetu. Soud vynesl přelomový rozsudek

  8:05aktualizováno  8:05
Devět měsíců stráví za mřížemi majitel italské agentury PromoSalento, která za úplatu nabízela falešné recenze na cestovatelském portálu Tripadvisor. Provozovatelé restaurací či hotelů si mohli tímto způsobem uměle vylepšit obraz svých podniků na internetu. Představitelé Tripadvisoru označili rozsudek za přelomový.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Soud ve městě Lecce na jihu Itálie rozhodl už v červnu, ale portál Tripadvisor o rozsudku informoval až toto úterý. Podle verdiktu je psaní falešných recenzí pod fiktivní identitou trestným činem. Právě tímto způsobem totiž agentura PromoSalento maskovala své aktivity. Její majitel kromě devíti měsíců vězení musí také zaplatit 8 000 eur (přes 200 tisíc korun) jako náhradu škody.

Deník The Guardian napsal, že podobné případy spojené s klamáním spotřebitele či zavádějící reklamou mnohdy skončily pokutou, případně zákazem činnosti subjektu. PromoSalento je však prvním případem podvodné recenze, který vyústil v trest odnětí svobody.

„Vnímáme to jako průlomový verdikt pro oblast internetu. „Psaní falešných recenzí vždycky představovalo porušení zákona, například evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách nebo nejrůznějších nařízení spojených s ochranou spotřebitele a klamavou reklamou,“ uvedli představitelé portálu Tripadvisor na svých webových stránkách.

„Hodně investujeme do prevence před podvody a jsme úspěšní v jejich potlačování. Od roku 2015 jsme po celém světě zastavili aktivity více než 60 firem zabývajících se placenými recenzemi,“ řekl viceprezident Tripadvisoru Brad Young.

Uživatelé by měli podezřelé recenze nahlásit

Společnost začala s vyšetřováním činnosti PromoSalento právě v roce 2015. Tehdy Tripadvisor poprvé kontaktovali provozovatelé pohostinství, jimž agentura za úplatu nabízela recenze na cestovatelském portálu.

Poté, co Tripadvisor identifikoval podvodné recenze, včetně jejich autorů, kteří pravidelně měnili svá uživatelská jména a emailové adresy, následovala žaloba a trestní stíhání. Portál vyzývá své uživatele, aby jakoukoliv podezřelou aktivitu hlásili.

Také Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) vydala soubor doporučení pro odpovědné využívání hodnocení a recenzí na digitálních platformách. Ty jsou totiž čím dál oblíbenějším nástrojem pro mnohé zákazníky, kteří si tímto způsobem předem ověřují firmy, jejichž služeb se chystají využít.

Tripadvisor je americká společnost založená v roce 2000, která sdružuje cestovatele z celého světa, kteří na jejím internetovém portálu hodnotí turistické služby. Na stránkách se objevují recenze hotelů, restaurací, atrakcí nebo dopravních společností. Podle posledních dat společnosti už jich je více než 650 milionů.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Plné obnovení dodávky ruské ropy potrubím Družba potrvá dva měsíce

Ilustrační snímek

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění potrvá dva měsíce. Podle ruské agentury TASS to v...

Obchodní válka USA vs. Čína hned tak neskončí. Ohrožuje to stavbu 5G

O2 připojí k internetu statisíce domácností pomocí 5G technologie

Americko-čínskou obchodní válku zatím běžní zákazníci ve světě na vlastní kůži příliš nepocítili. Až do včerejška....

Paradox. Sloni se zachrání, když budou pomáhat těm, kdo je ohrožují

Doprava pro otrlé: kromě běžných dopravních prostředků musíte v Indii počítat i...

Kvůli klimatickým změnám roste frekvence extrémních výkyvů počasí. Je proto nutné se připravit na to, že vlny tsunami,...

Najdete na iDNES.cz