Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Šmejdi na e-shopech slibují zázraky. Bolesti ale nezbaví a sílu nevrátí

  0:01aktualizováno  0:01
Čím dál více se na českém trhu rozmáhají pochybné e-shopy. Česká obchodní inspekce jich eviduje přes šest set, zjistila MF DNES. To však není konečné číslo, počet podvodných prodejců léků a zdravotnických pomůcek, které za nemalé peníze nabízejí zázračné uzdravení rapidně stoupá.

Tato pomůcka prý do měsíce kloub vyléčí. Ve skutečnosti se jedná o předraženou kolenní ortézu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Spouští automatickou obnovu chrupavky a kloubního mazu, vaše klouby mládnou a vracejí se k plné zdatnosti, artróza a bolest za 28 dní nenávratně ustupují!“

Na tyto zázračné účinky láká důvěřivé lidi prodejce zdravotní pomůcky Flexigausse, která prý léčí zničená kolena a chrání je i před poškozením v budoucnu. V reklamách na internetu píše, že ji vyvinul profesor Marek Pytlák, jenž o sobě tvrdí, že je vědec, odborník na biomedicínské inženýrství, a dokonce se chlubí, že byl za tento vynález „právě nominován na Nobelovu cenu“.

Fotogalerie

Jenže nikdo z odborníků z oboru Pytláka nezná a nikdy neslyšeli ani o jeho „revoluční metodě, která okamžitě eliminuje bolest a vrací stoprocentně zdatná kolena“, jak stojí na webu ameterapart.com.

Také na internetu o tvůrci a jeho vynálezu (vyjma samotného inzerátu) není ani slovo. MF DNES ověřila, že prof. Marek Pytlák neexistuje, a když reportér jeho produkt koupil, vyklubala se z něj kolenní ortéza. Jen mnohem dražší než ta, kterou běžně nabízejí v lékárnách a prodejnách zdravotnických pomůcek.

Ortopedi: Je to nesmysl

Podle oslovených ortopedů je nesmysl, aby nějaká pomůcka mohla způsobit, že by dorostla chrupavka a kloubní maz a zničená kolena přestala bolet a opět se stala novými. Někteří se nad tím pobaveně pousmáli.

„Kdyby to takhle fungovalo, tak bychom tady nemuseli být,“ řekl Ivan Landor, přednosta Ortopedické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. „Každému musí být jasné, že je to nesmysl,“ dodal.

Jenže staří a nemocní lidé trpící úmornými bolestmi se uchylují k lecčemu, a tak dají nakonec i na pochybně znějící nabídky, jen když jim dá někdo naději. Právě toho podvodníci zneužívají.

„Volají lidé a ptají se na toho profesora Pytláka, my jim říkáme, že nikdo takový neexistuje, a oni na to: My už jsme to objednali, tak to jsme naletěli,“ líčí přednostova sekretářka Renata Roubalová.

„To jsou lži,“ prohlásil o údajných účincích pomůcky Flexigausse Bedřich Helm ze Strakonic, zkušený ortoped se 44letou praxí. „Gumotextilní ortézy jsou maximálně psychickou pomůckou pro pacienta, kdy má člověk pocit, že dělá něco pro své zdraví. Ortézy prostě mají jen pomocný efekt. Firmy, které tvrdí něco jiného, jsou podle mě novodobí šmejdi, kteří jen změnili strategii a místo hrnců nabízejí ortopedické pomůcky,“ dodává Helm.

„Ne, tohle nemůže fungovat,“ zavrtěl hlavou ortoped Jan Bartsch z Teplic, když mu reportér ukázal koupený Flexigausse. „Ortéza fixuje koleno v určité poloze, ale v žádném případě neléčí,“ řekl. Upozornil, že i léčba dokáže jen zpomalit nebo zastavit degenerativní proces, ale nedokáže chrupavku obnovit. „To ještě nikdo nevymyslel, ani žádný Pytlák ne,“ dodal.

Reklama na Flexigausse, která se objevuje na internetových portálech, je vytvořena v několika verzích. A má také rakouské a německé mutace.

„Těchto rizikových e-shopů je víc,“ říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich, „nabízejí naslouchátka, léky na cukrovku, rakovinu, na plísně nohou...“ A všechny porušují zákon. „Dopouštějí se nekalé obchodní praktiky,“ říká Fröhlich. 

A ten, který prodává Flexigausse, dokonce hned několikrát. „Na webu má patnáctiminutový odpočet, aby ukázal, kolik zbývá zákazníkovi na výhodný nákup zázračného produktu. Jenže když stránku zavřete a zase otevřete, běží odpočet znovu od začátku. Takže to prodejce dělá jen proto, aby na zákazníka vytvořil nátlak, že teď je výhodné koupit, a on neměl čas si to rozmyslet,“ popisuje Fröhlich.

Jedna tvář, tři jména

Klient se ani nedozví, od koho výrobek kupuje, chybí kontakt na provozovatele a informace o možnostech mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. A zákon prodejce porušuje i lží, kdo produkt vymyslel, a vymýšlí si i jména lidí v recenzích, kteří pomůcku vychvalují.

Příklad. Na českých stránkách produkt chválí Izabela Batová z Bystřice, sedmašedesátiletá důchodkyně. Na stejných stránkách v němčině pro rakouský trh je totožná fotografie důchodkyně, ale už se jmenuje Antonia Wimmer a je ze Salcburku. A na mutaci stránek pro německý trh je tato žena pro změnu Isabela Niemeyer z Göttingenu.

A výrobek pro rakouský trh nevymyslel český vědec Marek Pytlák, ale španělský profesor Ramiro Suárez, pro německý zase profesor Markus Beyrich. Na fotkách je to jeden a týž člověk.

Žena na zákaznické lince však nejprve trvala na tom, že prof. Marek Pytlák skutečně existuje (pod reklamou je dokonce podepsán), pak se opravila, že jde o lékaře, který zaštítil produkt, ale chce zůstat v anonymitě, a proto je jméno „upravené“.

Na konci webové stránky nabízející Flexigausse se píše, že vymýšlením jmen chrání klienty: „Dbajíc o jejich spokojenost z poskytovaných služeb uvedená jména a příjmení byla změněna. Majitel stránek zároveň poukazuje na to, že veškerá podobnost s reálnými postavami je čistě náhodná a nebyla použita účelově.“ Jenže tím se podle mluvčího ČOI Fröhlicha nezbavují viny. „Zákazník má právo na úplné a přesné informace,“ zdůrazňuje Fröhlich.

Pochybné je i to, jakým způsobem produkt údajně léčí. Nikdo z oslovených ortopedů a prodejců standardních zdravotních pomůcek netuší, jaká tajemná síla by měla vyvolat onen slibovaný léčebný efekt. Ve fyzice se Gauss uvádí jako jednotka magnetické indukce, jakým způsobem má mít magnetické pole účinek na regeneraci kolenního kloubu, je ale záhadou.

Prodejce láká také na výhodnou cenu. Ta původní 2 690 korun byla snížena na 1 190 korun. Jakmile ji redaktor MF DNES objednal a vyplnil objednávku, objevilo se sdělení: „Je vám více než 45 let? Nutně čtěte dál.“ Systém vás začne lákat na mnohem silnější ortézu (s působením nikoli 500 Gaussů, ale rovnou 900), ale také dražší: za 2 270 korun. Pokud odmítnete, musíte potvrdit objednávku kliknutím na políčko se záhadným nápisem: „Ne, už nepotřebuji záruku, že dosáhnu svého cíle.“ Přitom záruku musí mít ze zákona i na základní verzi.

Je zajímavé, že pomůcka není nikde na webu prodejce zobrazena, pouze animace jejího pochybného účinku. Že jde o ortézu, zjistí zákazníci, až když si ji koupí. Po stranách jsou řady válečků, patrně oněch magnetů.

Sídlo v Indickém oceánu

Když se reportér MF DNES vyptával na zákaznické lince prodejce, kdo za výrobkem stojí, odkázali ho na web globalhelpinfo.com. To jsou ale jen obecné stránky firmy, která obchod provozuje. Firmy Global Group Ltd. se sídlem ve městě Mutsamudu na ostrově Anjouan, jednom ze tří, které tvoří Komorskou republiku. Velmi chudý stát v Indickém oceánu mezi Mosambikem a Madagaskarem. Zkontaktovat kohokoliv z firmy je nemožné. 

Tipy na zajímavé weby: aby vás nenapálil podvodný e-shop

Stejný problém už měl v říjnu loňského roku Státní ústav pro kontrolu léčiv, který označil léčivý přípravek Articulatio Pro New právě výrobce firmy Global Group Ltd. za nelegální. Nemohl se kohokoliv z firmy dopátrat, vydal proto varování zákazníkům. „U výrobku nebyla prověřena bezpečnost, jakost a účinnost. Jako takový nemůže být ponechán nadále na trhu a je nutné jej bezodkladně vrátit dodavateli,“ vyzval úřad spotřebitele.

Za nekalé obchodní praktiky hrozí prodejci pokuta. „Jenže koho pokutovat?“ ptá se Fröhlich. Výrobce a prodejce není jasný a nezná ho ani inspekce, neboť doména je v takových případech obvykle registrovaná na zahraniční (často fiktivní) firmu a web a zákaznické linky se starají jen o reklamu a objednávky.

Zbraň ale existuje a je možná ještě účinnější než pokuta. „Zařadíme tento web na seznam rizikových e-shopů,“ řekl Fröhlich.

Seznam rizikových e-shopů přebírá antivirus Eset, který svým uživatelům po kliknutí na stránku takového e-shopu vydá upozornění na „neznámou reputaci“ a přístup na web zablokuje. Upozornění vydává po kliknutí i vyhledávač Seznam.cz s odkazem na to, že „ČOI hodnotí nákup jako rizikový“.

Na seznamu rizikových na webu ČOI jsou desítky „lékařských“ e-shopů, všech s různým zbožím je už více než 600 webů. Evidovat se začaly v říjnu 2015, v poslední době přibývá každý den jeden.

Infolinka : Vědec existuje, ale jméno může mít změněno

MF DNES se snažila získat jednoduchou odpověď, zda skutečně existuje vědec Marek Pytlák, který měl zázračnou ortézu vymyslet. Na zákaznické lince však o něm operátorka Iveta Rochelová nedokázala říct vůbec nic.

Existuje vědec Marek Pytlák? Je to reálný člověk?
Jedině, že byste se obrátil e-mailem na firmu.

Odpovězte mi, existuje docent Marek Pytlák?
Ano. Určitě se s ním spojíte. Je tedy možné, že má jiné jméno kvůli ochraně osobních údajů, ale určitě ten člověk existuje.

Takže do třetice: existuje docent Marek Pytlák, kandidát na Nobelovu cenu, když na vašich stránkách je jméno vědce, který ortézu vynalezl, pokaždé jiné, vždy podle jazykové mutace a státu, byť fotografie je stejná?
Existuje, ale možná pod jiným jménem.

Já jen, že čeští akademici nikoho takového neznají.
No asi proto, že je tam pozměněno to jméno, já si myslím, že kvůli ochraně osobních údajů.

Na vašich stránkách se dozvím, že člověk jménem Marek Pytlák vymyslel onen přípravek Flexigausse a je za to nominován na Nobelovu cenu. Tak se ptám, co je to za člověka, odkud pochází, kde pracuje.
Nejsem kompetentní, abych vám takové informace sdělovala. Já vám k tomu víc neřeknu, já tady jen vyřizuji objednávky. Nic víc.

Můžete tedy garantovat, že Flexigausse funguje tak, jak popisujete na stránkách? Tedy že do 28 dnů zákazník neví, že ho někdy bolela kolena?
Určitě tady spokojenost zákazníků je a dle statistiky, co máme zákazníky. Určitě výrobek doporučuji, není tam v tom problém.

Když namítnu, že ortopedi říkají, že ta reklama je klamavá, protože žádná ortéza nemůže takto zázračně fungovat?
To je názor každého, jak vám říkám, my podle statistiky výsledky máme a máme to zaznamenáno, není tedy co řešit.

Jestliže v Německu řeknete, že jste hrdý Němec, už jste ultrapravičák, řekl Landa

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

V Česku udeřily bouřky. Hasiči měli přes 600 výjezdů, hlavně odčerpávali vodu

Nad Českem v pátek udeřily bouřky, hasiči vyjížděli k zatopeným sklepům i lagunám na silnici. Na východě Čech déšť...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

EU mi začíná připadat jako takový bolševíček, řekl Landa v Rozstřelu

Daniel Landa je výraznou postavou tuzemské hudební scény. V pátečním Rozstřelu se ale více než hudbě věnoval tuzemské a...

Denní nárůst nakažených se vrátil ke třem stovkám, v pátek jich bylo 293

Sledujeme online V poslední době Česko eviduje kolem tří stovek nově nemocných s covidem-19 denně. Během pátku počet nakažených vzrostl...

Největší objevy českých egyptologů dorazily do Prahy. Za doprovodu policistů

Za doprovodu policejních ozbrojenců se samopaly v pátek do Národního muzea dorazily artefakty, které objevili čeští...

Jezero Matylda u Mostu zůstane pro rekreanty otevřené až do konce prázdnin

Příměstský rekreační areál u mosteckého jezera Matylda, který se měl během srpna veřejnosti uzavřít, bude nakonec...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...