Půjčky mohou mírně zlevnit. Čeká se na potvrzení od ČNB

  4:24aktualizováno  4:24
Po roce a půl špatných zpráv pro žadatele o hypotéky a splácející dlužníky začíná trochu svítat na lepší časy. Jasnou odpověď na to, zda se úroky sníží, anebo zůstanou stejné, má totiž Česká národní banka oznámit už příští týden ve čtvrtek. Jejich zvýšení, na rozdíl od minulého zasedání, je mimo hru.

Jasnou odpověď na to, zda se úroky sníží, dá Česká národní banka příští týden ve čtvrtek. | foto: Profimedia.cz

Z dosavadních prohlášení centrálních bankéřů, jejichž slovo je rozhodující pro nastavení úroků u všech bank, vyplývá, že minimálně část z nich se k nižším sazbám kloní.

"Snížení úrokových sazeb si dovedu představit. Dokážu si představit i diskusi o snížení sazeb o více než čtvrt procentního bodu, například o polovinu procentního bodu," odpověděl včera na dotaz člen bankovní rady Pavel Řežábek. Podobně se včera vyjádřil v rozhovoru pro server Patria Online i viceguvernér Miroslav Singer.

Lavinu očekávání nižších úroků odstartoval minulý týden guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Ten byl, jak se na centrálního bankéře sluší, opatrný. Pohrozil investorům snížením úroků, pokud bude koruna stejně silná či ještě zpevní.

Kurz hned oslabil a dosud se drží o sedmdesát haléřů níž, kolem 23,7 koruny za euro. Kvůli oslabení tak není úplně jisté, zda půjdou úroky opravdu dolů.

"Nemyslím, že by Tůma jen blufoval," říká k jeho výstraze analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Podle něj je pravděpodobné, že inflace klesne, a pro nižší úrok hraje i poslední nezdravé posílení koruny.

"ČNB pravděpodobně sazby nesníží, pokud se koruna nevrátí k hodnotě 23 Kč za euro," míní naopak Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank. Podle něj chtěl Tůma hlavně naznačit trhu, že úroky neporostou. To se mu podařilo, protože po jeho vyjádření šly dolů úroky na mezibankovním trhu, čímž se už nyní vytvořil prostor pro malé zlevnění hypoték. Za tyto úroky si totiž banky půjčují a podle nich určují úroky vkladů i úvěrů.

Banky však zatím reagovat nechtějí a čekají na potvrzení od centrální banky. "Pokles úrokových sazeb v posledních dnech není dramatický, proto jsme aktuální sazby hypoték ponechali stejné," říká za Hypoteční banku manažerka pro komunikaci Pavla Hávová.

"Z našeho pohledu by bylo rizikem ihned měnit sazby hypoték," říká za jedničku v hypotékách, Českou spořitelnu, její analytik Radim Kramule s tím, že uvažovat o tom mohou až po rozhodnutí ČNB.

. Půjdou úroky dolů?

Členové bankovní rady

"Snížení sazeb si dovedu představit. Dokážu si představit i diskusi o snížení o více než 0,25 procentního bodu, například o 0,5 bodu," uvedl Pavel Řežábek. Snížení úroků si "umí představit" i viceguvernér Miroslav Singer, řekl to Patria Online. Jako první pohrozil snížením sazeb, pokud koruna zůstane silná, guvernér Zdeněk Tůma. Od té doby je kurz o tři procenta slabší. Neurčitě se vyjádřila pro agenturu Dow Jones Eva Zamrazilová s tím, že kurz "určitě vezme v úvahu". Robert Holman ještě před velkým posílením uvedl, že by sazby neměnil. Mojmír Hampl (minule pro vyšší úroky) bude na dovolené.

Podle ekonomů však úroky na mezibankovním trhu klesají i proto, že už se nečeká takový růst evropských sazeb. "Mírné snížení cen hypoték lze pravděpodobně v nejbližších měsících očekávat," míní proto ekonom ING Bank Vojtěch Benda.

Pro centrální bankéře je při rozhodování o úrocích hlavní, jaká bude inflace za rok. Zatímco dnes jsou ceny proti loňskému létu o 6,7 procenta vyšší, příští rok má inflace klesnout ke třem procentům.

ČNB zvýší prognózu inflace
"Inflační tlaky jsou letos ve velké míře tvořeny vlivy daňových změn, zavedením poplatků ve zdravotnictví i nárůstem cen potravin z konce loňského roku, a ty z domácí ekonomiky rychle odezní," říká Řežábek. K tomu podle něj zbrzdí růst české ekonomiky šířící se recese z USA. Tím se sníží i tlaky na růst mezd.

Řežábek připouští, že oproti očekávání budou po Novém roce inflaci více ovlivňovat regulované ceny jako nájem či elektřina. "Je pravděpodobné, že naše nová prognóza inflace se posune směrem vzhůru," dodává bankéř. Ta květnová počítá s růstem cen v první čtvrtině příštího roku pouze o 2,9 procenta.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Nový rekord. V Česku se loni vyrobilo téměř 1,5 milionu osobních aut

Výroba kompaktního SUV Karoq v závodě Kvasiny.

Výroba osobních aut v Česku se loni zvýšila o 1,7 procenta na nový rekord 1,437 milionu vozů. Rostla již pátý rok v...

Najdete na iDNES.cz