Jachty, golf a ČEZ. Výlet do pohádkového světa Martina Romana

  5:01aktualizováno  5:01
Životopis Martina Romana by na první pohled mohl připomínat pohádku. Ve škole byl vždycky jedničkář. Pak vystudoval prestižní práva, a ještě než je stihl dokončit, už byl ředitelem firmy. A pak další a větší. A v roce 2004, ve 34 letech, získal nejvyšší post v polostátním kolosu ČEZ.

Martin Roman | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V době, kdy Roman řízení firmy převzal, ČEZ vydělával zhruba šest miliard korun ročně, později se zisky vyšplhaly až na 50 miliard. Z mladého Romana se postupně stával vlivný a také velmi bohatý muž. Po předchozím vedení firmy zdědil opční program na akcie společnosti, které se z necelých dvou set korun za kus při Romanově nástupu v roce 2004 vyšplhaly na 1 400 v závěru roku 2007. V té době se tak jen v akciích blížil Romanův majetek ke tři čtvrtě miliardy.

Nejdřív to byla jízda, teď to jde s ČEZ z kopce Velké téma o ČEZ a Martinovi Romanovi čtěte v sobotu, 26. 10.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

V médiích se v dalších letech začaly objevovat fotky hlavně z jiného prostředí, než je energetika. Roman, jak jede na golf - tu s lobbisty jako Roman Janoušek či Marek Dalík, pak na golfu s poslanci a politiky nebo jak míří na jachtu na slavné dovolené v Toskánsku, po boku expremiéra Topolánka a opět další sady lobbistů a politiků blízkých ODS i ČSSD.

Přicházejí potíže

Změnu přinesl hlavně rok 2010 a 2011. ČEZ totiž přestal být bezproblémovou firmou, která jen zvyšuje zisk. Finanční krize zkomplikovala řadu investic a ve společnosti sílil tlak proti lobbistům napojeným právě na ČEZ. Po roce 2010 vygradoval i problém solárních elektráren, jejichž největší projekty ČEZ skoupil od neprůhledných vlastníků za miliardy korun. K nejkontroverznějším patří obří projekt Amun.Re, o němž se spekuluje, že do něj byl zapojen lobbista Ivo Rittig. O toho se nyní zajímá protimafiánský útvar policie. 

Křišťálová lupa

Začalo se také ukazovat, že další investice za desítky miliard, které ČEZ udělal na Balkáně, jsou rizikovější, než se zdálo. A veřejně se propíraly některé obchody mezi ČEZ a finančníky z J&T a EPH - například koupě a následný prodej německých dolů Mibrag, které nakonec zůstaly v rukou EPH, či prodej firmy I&C Energo do rukou MOL, ovšem oklikou přes offshore firmu Romanova právníka Josefa Brože. Obě transakce letos začala zkoumat policie.

"Nebojím se říct, že když přišel Martin Roman do ČEZ, byl to pro mě vzor. Je to mimořádně chytrý a schopný člověk, který začal firmu řídit ve prospěch akcionářů. O to větší zklamání pro mě bylo, když se později ukázalo, co se ve firmě děje," hodnotí manažera ekonom a akcionář ČEZ Michal Šnobr. Řada obchodů, jako byl zmíněný prodej Mibragu, podle něj společnost přímo poškozovala, ale ten největší problém byl ještě jiný. "Roman udělal z ČEZ firmu přímo spojenou s politikou. Manažeři začali ovládat akcionáře, a ne opačně, jak by to mělo být," dodal Šnobr.

ČEZ předal politikům a lobistům, tvrdí manažer

Podobný názor má i jeden z bývalých klíčových manažerů ČEZ, který si však přál zůstat v anonymitě. "Pan Roman tuto firmu předal politikům a lobbistům. To je to nejhorší, co se stalo," míní. Nakonec asi nejvtipněji to vyložil sám lobbista Miloslav Kožnar, jehož nahrávka se stala i předlohou divadelní hry, v níž zaznělo: "Tuhle zemi neřídí premiér, ale ČEZ" nebo "Když se stane průser, tak vedení ČEZ musí někoho popravit, a to je ten, kdo není svině, tedy nejslabší článek". 

Politici to samozřejmě tak černě nevidí. Mirek Topolánek ani neskrývá, že Roman je jeho kamarád, a na politické vlivy říká: "Šéf takové firmy, jako je ČEZ, je prostě víc politik než manažer."  

A bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na adresu přílišného propojení s lobbisty, kdy se mimo jiné spekulovalo také o zájmech jeho kamaráda Richarda Hávy, reagoval: "Já u žádného lobbingu nebyl."

Po odborné stránce se podle Kalouska Romanovi nedalo nic vytknout. V této souvislosti snad stojí za připomenutí dva roky starý a dnes již slavný výrok Kalouskova kolegy z TOP 09 Karla Schwarzenberga: "Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala."

Zlomová rezignace

Pro Martina Romana přišel zlom kariéry v ČEZ v září 2011. Tehdy náhle rezignoval a přemístil se do čela dozorčí rady. Podle jeho slov to bylo na vlastní žádost a po dohodě s premiérem Petrem Nečasem. Jako šéf dozorčí rady se bude prý moci lépe soustředit na klíčový úkol: dokončení obřího tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Tato sama o sobě dost nevěrohodná teze měla ještě jednu velkou trhlinu. Roman rezignoval ve chvíli, kdy se objevily důkazy, že měl mnohem blíže ke skupině Appian, než do té doby přiznával. Appian ovládali manažeři nedávno zatím nepravomocně odsouzení ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz v kauze Mostecké uhelné. V roce 2002 získali i plzeňskou Škodu. Tedy v době, kdy byl jejím šéfem právě Martin Roman. 

A dokumenty, které při švýcarském vyšetřování kauzy MUS vyplavaly na povrch, ukázaly, že ve strukturách kolem Appianu se od roku 2002 objevoval jako tzv. beneficient, tedy člověk s nárokem na peníze, i Roman a jeho další tři kolegové - manažeři ze Škody. Ti se pak později také k vlastnictví Škody, která přinesla celkově desítky miliard korun v ziscích, přihlásili.

Roman však odmítl, že by kdy přímo či nepřímo Škodu, která za jeho působení v ČEZ získala obří zakázky na rekonstrukce elektráren,  vlastnil, a nemohl tak být ve střetu zájmů. Jeho původní opci údajně převzal již zmíněný právník Brož. Případem se začala zabývat policie, zatím bezvýsledně. 

Nový zájem - filantropie

Kdy odejde Roman také z dozorčí rady ČEZ, začalo být už od roku 2012 jen otázkou času. Podle zdrojů z firmy i přesto, že měl svou vlastní kancelář i asistentku, pro něj život v ČEZ skončil. Docházel většinou jen jednou za měsíc na dozorčí radu. 

Zato v byznysu se jeho jméno začalo skloňovat v souvislosti s různými realitními projekty. Příkladem je pražské obchodní centrum Lužiny, na němž se podílí i firma zmíněného Josefa Brože. Stal se také vlivným hráčem v tuzemském nejluxusnějším skiareálu ve Špindlerově Mlýně, spekuluje se i o tom, že má chuť na investice do médií. Sponzoruje soukromou školu PORG vedenou Václavem Klausem mladším a podporuje charitu.

K jeho nejznámějším dobročinným akcím patří Čtení pomáhá. Tam prý také bude směřovat nejvíce jeho aktivit. "Nejvíce času chci kromě své rodiny dát filantropii, především v oblasti vzdělávání. Chtěl bych se pokusit rozšířit projekt Čtení pomáhá, ve kterém je v Česku zapojeno už více než 140 tisíc dětí, i do dalších zemí," napsal MF DNES na otázku, čemu se teď hodlá věnovat. 

Ve 43 letech to skoro zní jako pokračování původní pohádky.  

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Za poštovní balík černé barvy připlatíte 19 korun. Čtečka nepřečte adresu

Třídírna balíků, kterou provozuje Česká pošta v Plzni - Křimicích. (17....

Od března si zákazníci České pošty musí za zaslané balíky připlácet, protože firma změnila ceník balíkových služeb....

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Najdete na iDNES.cz