Prezidentovi se nelíbí snahy poslanců o regulaci.

Prezidentovi se nelíbí snahy poslanců o regulaci. | foto: Dan Materna, MF DNES

Prezident vetoval přísnější pravidla pro lyžařské vleky

  • 258
Prezident Václav Klaus vetoval zákon, který zpřísňuje podmínky pro provoz lyžařských vleků. Zákon přesouval lyžařské vleky mezi vázané živnosti, vlekaři by tedy museli prokazovat svou kvalifikaci. Poslanci tak chtějí zvýšit bezpečnost na sjezdovkách.

„Zákon vracím Sněmovně z důvodů systémových. Nejde jen o lyžařské vleky, vlekaře a lyžaře. Jde o nesouhlas se snahou téměř každou lidskou činnost podrobit státní regulaci. Jde o nesouhlas s představami, že regulací, byrokracií, administrativou a kontrolou všeho druhu dosáhneme lepší kvality lidského života,“ uvedl prezident v odůvodnění.

Zákon podrobuje lyžařské vleky a lanovky regulovanému režimu zákona o drahách. Provozování vleků se navíc stává živností vázanou, pro kterou se předepisuje odborné vzdělání a konkrétní požadavky na odbornou způsobilost.

„To v případě – zejména malých a středních – lyžařských vleků není nutné. Může to vést i ke zbytečnému zániku značného počtu zejména malých vleků, které až dosud fungovaly bezproblémově a které nikoho neohrožovaly. Přispívaly k rekreačnímu využití hor a byly přínosem pro ekonomické aktivity ve své blízkosti,“ uvedl Klaus.

S přeřazením živností u provozovatelů vleků a lanovek mezi živnosti vázané nesouhlasila ani vláda ve svém stanovisku, ani Senát.

„Novela zákona vychází z představy, že vše, co není regulováno, kontrolováno a preventivně svazováno či sešněrováváno, je podezřelé. Vymlouvat se na bezpečnost uživatelů vleků a lanovek není oprávněné. Proto tento zákon vracím,“ uzavřel prezident.

Proti návrhu senátorů ponechat provoz vleků v živnosti volné se ve Sněmovně postavil ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL). „Mohli bychom vyloučit prodavače párků někde u rybníka, kteří by v zimě provozovali vlek,“ řekl.

V Česku je asi tisíc lyžařských vleků, které během sezony přepraví přes 50 milionů lidí. Svaz provozovatelů lanovek a lyžařských vleků sám informoval o nedobrém technickém stavu některých vleků, nedostatečných prohlídkách a zanedbávání péče o tažná lana.

Podle přijaté novely budou muset provozovatelé lyžařských vleků do 16 měsíců ode dne účinnosti novely také požádat Drážní úřad o vydání průkazu způsobilosti určeného technického zařízení. O změnu živnosti budou muset vlekaři požádat do deseti měsíců od účinnosti zákona.