Pražské novostavby podražily. V regionech ceny nových bytů stagnují

  20:15aktualizováno  20:15
Nové byty zdražují. Průměrný byt v pražské novostavbě se aktuálně nabízí za 63,8 tisíce korun za čtvereční metr. To znamená, že stojí přibližně o dva tisíce korun víc než loni. V přepočtu se tak cenový rozdíl u třípokojového bytu pohybuje okolo 150 tisíc korun.

Novostavby se v Praze i v regionech prodávají dráž než před rokem. | foto: Naxos

Byt v pražské novostavbě se v letošním třetím čtvrtletí (červen až září) prodával v průměru za 58 156 korun za metr čtvereční. Průměrný prodaný metr nového pražského bytu tak byl během tří letních měsíců o 4,6 procenta dražší než ve druhém letošním kvartálu. A o 4,3 procenta překonal průměrnou cenu z loňského léta.

Nic se ale nemění na nákupním chování - první na odbyt jdou vždy ty nejlevnější byty. Z toho důvodu je průměrná prodejní cena nižší, než cena bytů, které dále zůstávají v nabídce. Těch je v Praze aktuálně 6,4 tiíce a stojí v průměru 63 837 korun za metr čtvereční. I to ale ukazuje na meziroční i mezičtvrtletní růst o více než tři procenta.

Jinými slovy to znamená, že průměrný padesátimetrový dvoupokojový byt zdražil přibližně o sto tisíc korun, třípokojový o sto padesát tisíc.

Liniový graf ukazuje aktuální průměrnou cenu za metr čtvereřní v jednotlivých...

Liniový graf ukazuje aktuální průměrnou cenu za metr čtvereřní v jednotlivých regionech. Sloupce potom znázorňují množství volných bytů v novostavbách.

Údaje vyplývají z analýzy developera Trigema, který sleduje prodeje na celém pražském i regionálním trhu novostaveb. Podle šéfa společnosti Trigema Marcela Sourala se v nárůstu cen odráží zdražení pozemků či stavebních prací. „Zanedlouho budou muset developeři do ceny promítnout i zdražení stavebních materiálů,“ předpovídá.

Velký levný projekt má sílu zkreslit celý trh

Skokové mezičtvrtletní ̈zdražení má ale ještě jeden důvod. Jde o rozsáhlý projekt developera Ekospol, který od jara nabízí stovky bytů v pražské Hostivaři. Protože prodává levnější byty ve velkém objemu, má sílu ohnout celou statistiku pražského trhu.

K tomu došlo hlavně v předchozím kvartálu (tedy od dubna do června), kdy firma prodávala největší část hostivařského projektu. Podle údajů z Ekospolu v druhém letošním čtvrtletí firma prodala v Hostivaři 330 bytů a v uplynulém čtvrtletí už „jen“ 130 bytů. Na jaře tak překotné prodeje Ekospolu znamenaly snížení celkové základny.

Hostivařský projekt ale vybočuje ještě jednou zvláštností. To co se v něm (a dále i v souhrnné statistice) vykazuje jako „prodej“, je ve skutečnosti pouze uzavření rezervační smlouvy a uhrazení rezervačního poplatku. Do statistiky se tak zahrnují byty, jež jsou nyní rezervovány, ale zkolaudovány mají být až v druhé polovině roku 2018. Tedy déle než tři roky od prvních objednávek.

Šéf a majitel Ekospolu Evžen Korec tuto neobvyklou strategii vysvětluje velkou poptávkou. „Rozhodli jsme se tedy nestavět projekt po etapách, ale všech 802 bytů vzniká současně. Bytový projekt bude hotový najednou a probíhající výstavba tak nebude rušit ty, kteří by již ve svých bytech žili, pokud bychom stavěli po etapách. Vzhledem k tomu se však prodlouží doba realizace projektu,“ říká pražský developer.

Pražští developeři míří za rekordními prodeji

Proto je potřeba dvojím metrem nahlížet i na celkovou statistiku prodejů všech pražských developerů. Ta na první pohled vypadá, že trh míří za sedmitisícovým rekordem (od roku 2011, kdy se začala počítat) a roste zatím meziročně o 24 procent.

I pokud odečteme statistické prodeje z hostivařského projektu Ekospolu (tedy 460 bytů), meziroční srovnání prvních tří čtvrtletí let 2014 a 2015 stále vykazuje dvanáctiprocentní růst.

V samotném třetím čtvrtletí se potom v Praze prodalo podle společných statistik developerů Trigema, Ekospol a Skanska Reality 1700 bytů. To je stejně jako ve druhém čtvrtletí. Dohromady už letos developeři prodali 5250 bytů.

Regiony jsou výrazně levnější

V samotné Praze se tradičně prodalo více bytů než ve zbytku Česka dohromady. Celkem na krajská města (kromě Prahy) v letošním roce připadá za poslední kvartál podle údajů společností Trigema a Trikaya tisícovka prodaných bytů v novostavbách.

Z toho 270 se prodalo na jižní Moravě (a z toho 170 v Brně). Tam je také aktuálně nabízený byt (ceny prodaných bytů na této úrovni statistika nesleduje) výrazně dražší než průměr. Zatímco cenový průměr čtverečního metru novostavby v krajském městě činí 41 881 (růst o 0,41 %), v Brně je průměrná cena nabízeného bytu v novostavbě 55 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozímu čtvrtletí je to mírné zlevnění.

I když se v Brně oproti předchozímu čtvrtletí růst prodejů de facto zastavil, stále letošní prodeje ty loňské převyšují o 19 %.

Šedá linie grafu znázorňuje cenu dostupných bytů, která je zpravidla dražší než...

Šedá linie grafu znázorňuje cenu dostupných bytů, která je zpravidla dražší než cena prodejní.

Ještě výše než na jižní Moravě se šplhají ceny nových bytů v Královéhradeckém a Ústeckém kraji. To lze ale vzhledem k mnohem menšímu vzorku (viz graf) označit za odchylky.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Najdete na iDNES.cz