Rekordní pololetí developerů. V Česku se prodalo 6,4 tisíce nových bytů

  11:10aktualizováno  11:10
Levné hypotéky nadále ženou trh s novými byty. Pražští developeři ve druhém kvartále letošního roku prodali 1 700 bytů, ve zbytku Česka se potom prodalo dalších 1 250 nových bytů. Růst tržeb zaznamenávají i realitní kanceláře a znatelný je i nárůst poptávky ze strany cizinců.
V nabídce pražských developerů se momentálně nachází sedm tisíc bytů, což je o šest procent více než loni. Ilustrační foto.

V nabídce pražských developerů se momentálně nachází sedm tisíc bytů, což je o šest procent více než loni. Ilustrační foto. | foto: YIT

Údaje vyplývají ze společných statistik developerů Trigema, Skanska Reality a Ekospol, které ve středu zveřejnili zástupci první jmenované firmy. Tato čísla monitorují celý pražský trh s novými byty. Praha představuje dlouhodobě většinu české developerské výstavby.

Byty prodané ve 2Q 2015 (Praha)

  • Pražští developeři jich prodali dohromady 1 700, což představuje 12% pokles oproti letošnímu prvnímu čtvrtletí, ale zase 13% růst vůči stejnému období loni.
  • V součtu s prvním čtvrtletím už letos prodali developeři v Praze 3550 nových bytů.
  • 48 % všech nových bytů prodala pětice největších developerů (Ekospol, Central Group, Skanska, Trigema a Finep).
  • Průměrná cena prodaného bytu poklesla oproti minulému čtvrtletí o 1,1 % na 55 555 korun za čtvereční metr. Meziročně je za metr cena vyšší o 0,1 %.
  • 72 % prodaných bytů mělo průměrnou cenu nižší než 60 tisíc korun za metr čtvereční.
  • Nejvíce (37 %) se prodalo bytů s dispozicí 2+kk o průměrné výměře 51 m2 a ceně 2,84 milionu korun.

Letošní období od dubna do června mírně zaostalo za velmi silným prvním čtvrtletím, kdy se podařilo prodat dokonce 1 850 nových bytů (více čtěte zde). Za pololetí tak pražští developeři prodali už 3 550 bytů.

V porovnání s prvním čtvrtletím (a analogicky i prvním pololetím) loňského roku se jedná o výrazný růst. Loňský rok byl přitom pro developery velmi dobrý - poprvé se prodalo více bytů než před krizí.

„Současné rekordní prodeje jsou součtem několika faktorů. Jde v prvé řadě o úrokové sazby hypoték, které se pohybují i u 1,6 procenta,“ interpretuje statistiku generální ředitel Trigemy Marcel Soural. 

Kromě hypoték hraje podle něj roli i vysoká nabídka developerů a fakt, že se lidé přestali bát zadlužovat. Číslům tak pomáhá i čím dál víc bytů pořízených coby investice.

Druhá čtvrtletí bývají tradičně spíše slabší. Zda tedy bude nakonec rok 2015 rekordním, rozhodne jeho druhá polovina. Pro tu nyní Trigema předpovídá 3 200 prodaných bytů, což by ve výsledku znamenalo 6 750 prodaných bytů a tedy překonání loňského roku, kdy se v Praze prodalo 5 950 nových bytů.

V nabídce developerů se momentálně nachází sedm tisíc bytů, což je o šest procent více než loni. V Praze nyní alespoň jeden byt nabízí 172 developerů a vybrat si momentálně lze z 284 projektů.

Ceny v Praze klesly - ovlivnil to jeden projekt

Zajímavým číslem je na první pohled průměrná cena za metr prodaných i dostupných pražských bytů. V obou případech totiž oproti předchozímu čtvrtletí klesla. Průměrná cena prodaného metru nového pražského bytu v druhém čtvrtletí klesla z  56 178 na 55 555 korun. U dostupných bytů je to pokles o 1 820 korun na 61 805 tisíc korun za metr.

Tuto statistiku ale zásadně zkresluje projekt Ekocity Hostivař, který na Praze 10 začal prodávat developer Ekospol. Tamní ceny jsou totiž výrazně nižší než zbytek trhu. Ekospol tam nabízel v prvních dvou etapách 434 bytů z nichž tři čtvrtiny už jsou prodané.

Takové číslo již poměrně výrazně vychýlí celý pražský průměr. Po očištění o byty prodané v tomto projektu totiž naopak cena nových pražských bytů prodaných od dubna do června stoupla na 60 008. 

Brno v cenách dohání Prahu

Ve zbytku Česka se v druhém čtvrtletí prodalo méně bytů než v samotné Praze. Dohromady jde o 1 250 bytů, což je stejně jako v Praze pokles vůči prvnímu čtvrtletí, ale meziroční nárůst.

Tahounem „zbytku Česka“ je podle údajů Trigemy a Trikayi Brno, které meziročně roste o 20 procent. V druhém letošním čtvrtletí se v moravské metropoli prodalo 272 bytů, spolu s přilehlým Jihomoravským krajem to bylo dokonce 440.

Dohromady se tak v Česku prodalo v druhém letošním čtvrtletí 2 950 nových bytů v developerských projektech, za celé první pololetí letošního roku potom 6 400 bytů.

Brno překvapilo také zvyšující se cenou, která u dostupných bytů aktuálně činí 56 500. Tradiční desetitisícový rozestup mezi cenou za metr nového pražského a brněnského bytu se tak výrazně smrskl. Podle Sourala z Trigemy je ale toto číslo opět zkresleno - tentokrát jedním větším projektem s dražšími byty.

Růst hlásí i realitní makléři

Nejen development, tedy nová investiční bytová výstavba, ale i celkový realitní trh v poslední době podle statistik významných hráčů na trhu zažívá růst. Dokazuje to i síť českých realitních kanceláří Re/max, která zažila v letošním prvním pololetí třetinový meziroční růst tržeb. „Realitní trh zažívá nebývalé oživení. Zájem o nemovitosti je obrovský,“ komentuje situaci Hanuš Němeček, výkonný ředitel Re/max.

Podle Němečka a jeho realitních makléřů je velký zájem o větší byty pro rodiny, které si díky levným hypotékám kupují ti, kteří předtím nákup nemovitosti odkládali. Zároveň ale podle zástupců Re/max levné hypotéky nahrávají i nákupu malých bytů, které jsou často určené na investici.

Rubl padl, Rusové víc investují do českých bytů

Ani případné menší zvýšení sazeb, které už velké banky avizovaly (více o hypotékách zde) by nemělo podle Němečka mít na realitní trh výraznější dopad. „Úvěry jsou natolik levné, že se v podstatě ani nevyplatí kupovat nemovitost jinak než jejich prostřednictvím,“ říká.

Nákup bytů na investici je oblíbený i mezi cizinci. A i tato klientela se ukazuje jako rostoucí. Potvrzují to zástupci realitní kanceláři Lekvi, která se soustředí právě na zahraniční zákazníky, kteří si chtějí pořídit byt v Praze. „Finanční objemy, které investují klienti ze zemí bývalého Sovětského svazu v Česku, zůstaly zhruba stejné, zvyšuje se ale poptávka klientů z Asie,“ říká výkonný ředitel společnosti FirazMuinov.

Podle něj v poslední době u zahraničních klientů zaznamenali i přesun zájmu od bytů pro vlastní potřebu k těm na investici. „Zhruba sedmdesát procent našich klientů koupilo v roce 2015 byty jako investici za účelem následného pronájmu, uvádí zástupce realitky, která cizincům letos prodala 52 bytů v českých developerských projektech v celkové hodnotě 302 milionů korun. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Najdete na iDNES.cz