"Odjel jsem za lepšími finančními a pracovními podmínkami," říká.
Od loňska pracuje nedaleko Saské Kamenice - jen několik desítek kilometrů od českých hranic - a letos v únoru za ním přijela i manželka s dítětem.
"Nelituji a jsem rád, že jsem ten krok udělal. Plánujeme, že tady čtyři až pět let zůstaneme," dodává.
Za vyšším platem a nadějí na lepší budoucnost odjelo podle šéfa České lékařské komory Davida Ratha loni kolem 500 lékařů, třikrát více než v roce před rozšířením Unie.
Nejčastěji se vydali do Německa a Británie. "Je to varovný trend, dramatičtější v okresních nemocnicích, kde při odchodu lékařů mohou zavřít celá oddělení," říká David Rath. A v jejich stopách šli i zubaři, ošetřovatelé nebo zdravotní sestry.
Uvolněné - i když ve většině zemí jen zdánlivě - pracovní hranice odlákaly z Česka tisíce lidí. Jejich počty nikdo nesleduje, až na Británii, kde se zaměstnanci z nových zemí EU musí registrovat.
Od května do prosince se takto přihlásilo k práci v Británii necelých devět tisíc Čechů z celkem 130 tisíc nově příchozích. Daleko více po otevření hranic hledali práci na západě Poláci, ale i Slováci nebo obyvatelé Pobaltí.
Lidé, kteří byli ochotni začít za hranicemi nový život, byli většinou mladší 34 let. Podle britských statistik šli nejčastěji pracovat do pohostinství, ujali se také při kvalifikovanější práci ve středním managementu a v zemědělství.
"Často tam už lidé mají nějaké kontakty nebo známé, kteří jim pomohou s ubytováním," popisuje Dagmar Procházková z vyhledávacího centra Eures, které pomáhá lidem najít práci v Evropě. "Češi jezdí nejvíce do Británie a také do Německa, ale tam je to složitější," dodává.
Jen Británie, Irsko a Švédsko se nezalekly hrozby přílivu levné pracovní síly z východu. Zatím neřekly, zda toho nelitují. Ostatní země si daly dvouletou lhůtu na rozmyšlenou, při které vše zůstává při starém.
V příštím roce se rozhodnou, jestli v politice zavřených dveří budou pokračovat. Volně můžeme pracovat také v devíti zemích, které do Unie vstoupily s Českem Personální agentury, které lidi na západ nabírají, říkají, že není pravda, že západ hodlá využít láce východních pracovníků. Naopak je potřebuje tam, kde chybějí vlastní lidé.
"Poptávka po řemeslně zdatných lidech je velká v mnoha odvětvích. Nyní nabíráme do Anglie řidiče autobusů," říká Milan Novák, šéf české pobočky agentury Grafton. "Jde o stovky míst a zoufalí zaměstnavatelé nabízejí Čechům i kurzy angličtiny a zaškolení," dodává Novák.
Nábory probíhají buď v Anglii či Irsku, nebo zaměstnavatel přijede do Česka sám, případně udělá pohovor po telefonu. Podle Nováka se uchazeči o práci většinou chtějí po určité době vrátit domů. "Jen nízké procento lidí odjíždí s úmyslem usadit se natrvalo," podotýká.
Nejezdí jen mladí. "Přijíždějí i lidé nad 40 a 50 let a fakticky tady začínají nový život," říká Šárka Andersonová, která v Anglii nabírá pečovatele ke starým lidem. "Kolem Vánoc byl klid, ale už se zájem začíná opět zvedat," dodává.