Lidé se budou moci rozhodnout, jestli místo současných 28 procent budou státu na sociální pojištění od roku 2013 odvádět o 3 procenta méně. Místo toho je budou moci poslat do soukromých penzijních fondů. Podmínkou bude, že k tomu přidají 2 procenta ze svého.
Reformy on-lineSchvalování reforem jsme sledovali minutu po minutě. |
Klíčové je, že toto spoření bude dobrovolné. Proti tomu, aby bylo povinné, protestovaly nejen levicová opozice a odbory, ale ve vládní koalici jednoznačně Věci veřejné. Dobrovolné vyvedení části odvodů do penzijních fondů, takzvaný opt-out, preferoval také premiér Nečas.
Spoření se vyplatí spíš mladším lidem a zejména lidem s vyššími příjmy. Záležet ovšem bude na tom, jak dokážou fondy peníze zhodnotit. Lidem s podprůměrným příjmem (pod 25 tisíc měsíčně) se snížení odvodu státu a přesměrování těchto peněz do fondů nevyplatí.
ČSSD protestovala proti reformě obří plachtou s protestem proti tunelování penzí
ČSSD proti penzijní reformě ve Sněmovně protestovala obří plachtou s nápisem Stop vládě, která tuneluje lidem penze!
"To, co vláda připravila, žádná penzijní reforma není. Návrh vlády je výhodný jen pro lidi s nadprůměrnými příjmy, kteří omezí solidaritu s lidmi s nižšími příjmy. Reforma pomáhá jen deseti procentům lidí. Ti ostatní jim to budou muset zaplatit," řekl ve Sněmovně předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.
Odkládat si dvě procenta z platu na to, aby si mohly převádět 3 procenta ze současných sociálních odvodů do penzijních fondů, je pro rodiny s dětmi nedostupné, rozčiloval se ve Sněmovně Sobotka. "Sociální demokracie si vyhrazuje právo po volbách reformu korigovat," zdůraznil.
Ministr financí Miroslav Kalousek si z protestu levicové opozice utahoval slovy, že mu sociální demokraté přidělali vnitrostranický problém. "Na kolegu Drábka jste vytáhli jenom nějaké papírky, na mě velkou plachtu," řekl Kalousek.
Budou čtyři různé typy fondů
Budou existovat čtyři různé typy fondů podle toho, jak moc budou lidé ochotni riskovat a očekávat v budoucnu vyšší výnosy z fondu. Penzijní společnosti ke správě peněz využijí fondy - od zcela konzervativního, který bude moci investovat jen do státních dluhopisů, až po dynamický. Peníze klientů v nich budou odděleny od majetku akcionářů.
Každý, komu teprve bude 35 let, se bude muset rozhodnout, zda do fondu půjde, nebo ne. Pak už to však nebude moci změnit. Rozhodnutí bude dobrovolné, ale nevratné.
Šanci přesměrovat část současných sociálních odvodů do penzijních fondů dostanou i starší lidé. A až půjde člověk do důchodu, bude se moci rozhodnout, zda mu peníze z fondů budou vypláceny 20 let, nebo rozloženy tak, aby dostával peníze do konce života.
Penzijní reformu doprovází zvýšení daně z přidané hodnoty, které už od příštího roku zdraží i potraviny či léky. A to už se, jak zdůrazňují sociální demokraté, dotkne i těch, kteří žádné peníze do soukromých fondů chtít posílat nebudou. Vyšší DPH, která má pomoci kompenzovat nižší příjmy státu, když si lidé sníží odvody, už poslanci schválili minulý týden.
Ministerstvo financí ještě řeší, jak přesně by mělo fungovat to, aby každý, kdo odvádí státu důchodové pojištění, mohl od roku 2013 svým rodičům – důchodcům posílat jedno procento ze své hrubé mzdy. Podmínku mezigenerační solidarity, která by měla v důchodové reformě být, si daly Věci veřejné.
Důchodové spoření se státním příspěvkem zůstane
Lidé, kteří si už nyní spoří se státním příspěvkem, o tuto možnost nepřijdou. Změní se ale pravidla podpory.
Zatímco nyní vám stát k pětistovce, kterou si ukládáte, přidává 150 korun a další tisícovku (tedy celkem 12 tisíc korun ročně) si můžete odečíst od daňového základu, nově vám stát přidá 230 korun měsíčně (2 760 korun ročně), pokud budete ukládat alespoň tisícovku měsíčně. Odečíst od daňového základu budete moci druhou tisícovku (respektive 12 tisíc za rok), kterou vložíte do již nyní existujícího systému důchodového spoření se státním příspěvkem.
Nejvýhodnější tedy bude vložit 2 tisíce korun měsíčně místo současných 1 500 korun. Stát vám přidá za rok 2 760 korun a ještě si 12 tisíc odečtete od daňového základu. "Chceme tak motivovat lidi k vyšším úsporám," vysvětlil dříve Kalousek.