Příspěvek na rodiče v důchodu bude stát miliardy

  0:08aktualizováno  0:08
Důchodová reforma v podobě, v jaké ji bude v pátek definitivně schvalovat Sněmovna, má přijít až na 20 miliard korun. O dalších sedm miliard ji ale prodraží navrhovaná plošná sleva na pojistném pro každého, kdo má rodiče v důchodu. Jaký efekt má změna mít, přitom není úplně zřejmé.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Každý, kdo odvádí státu důchodové pojištění, by od roku 2013 mohl svým rodičům – důchodcům posílat jedno procento ze své hrubé mzdy. Stát by mu ho "odpustil" na sociálním pojištění. Ministerstvo financí teď vymýšlí, jak nový druh plošného benefitu do daňových zákonů dostat. "Bude to ošetřeno cestou koaličního pozměňovacího návrhu k daňové reformě," uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič (ODS).

Jde o opatření, se kterým přišly Věci veřejné (VV). Má podpořit mezigenerační solidaritu. Jeho prosazení si pojistily před prázdninami v dodatku ke koaliční smlouvě. "'Vtěsnáno' by to mělo být do daňové reformy, tu má ale na starosti ministerstvo financí," uvedl mluvčí VV Jakub Žižka.

Češi rodičům přispívat nechtějí

Raději pomohou slovy nebo činy

Možnosti, jak věc provést, jsou dvě. "Buď se dá pokyn správci daně, aby šel příspěvek z pojistného rodičům. Česká správa sociálního zabezpečení by ho pak vyplatila jednou ročně adresátovi s běžným důchodem," vysvětluje Minčič. Jednodušší by ale podle něj byla sleva na pojistném. Při podání daňového přiznání (to bude do budoucna zahrnovat vedle daně z příjmu i sociální a zdravotní pojištění) by dotyčný zaplatil o 1 procentní bod nižší pojistné.

Člověk s průměrnou mzdou by mohl svému otci či matce poslat ročně 2 880 korun ročně. Anebo každému polovic. "Musel by přiložit doklad, že peníze převedl na jejich účet nebo jim je předal," dodává Minčič.

Dá se přitom očekávat, že nebude výjimečné, když rodiče dětem peníze hned zase vrátí anebo za to něco koupí dětem svých dětí. Původně zamýšlená mezigenerační solidarita se tak obrací naruby. A to vše na úkor státu, přesněji všech daňových poplatníků.

Je nepravděpodobné, že by tohoto benefitu nevyužili téměř všichni, kdo mají rodiče v důchodu - byli by sami proti sobě. Až sedm miliard, na které má tato záležitost přijít, bude chybět na důchodovém účtě.

Tam brzy bude díra velikosti rozpočtu ministerstva obrany. Jen loni se na důchodech vyplatilo 346 miliard korun, ale na důchodovém pojištění se vybralo jen 316 miliard. Letos má být rozdíl ještě o polovinu větší (45 miliard). V dalších letech, pokud ekonomika poroste, bilanci možná vylepší vyšší vybrané pojistné. Dalších až 20 miliard (odhad vlády) nicméně vypadne kvůli startu důchodové reformy. Podle ministerstva práce tak deficit průběžného systému důchodů do budoucna neklesne pod 50 miliard korun.

Do státní kasy víc nepřiteče

Co bude vláda dělat s pravidelnými obřími deficity na důchodovém účtu? "Deficit budeme v souladu s programovým prohlášením vlády financovat z výnosů státního majetku a ze zvýšeného výběru DPH," uvedl ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

Jak budeme moci přispívat rodičům na důchod

Na nové příjmy ze státního majetku se příliš spoléhat nedá. Dividenda ČEZ už dnes teče do státního rozpočtu a privatizace jsou nejisté a v nedohlednu.

Zvyšování DPH se tak stalo základnou, na které vláda reformy staví. Byl to také první z reformních zákonů, který minulý týden protlačila Poslaneckou sněmovnou. Očekávaných až 30 miliard, které se už v příštím roce vyberou na dražších potravinách a lécích, důchodový schodek ovšem nepokryje. Jedině, že by DPH vzrostla na víc než avizovaných 17,5 procenta. Anebo by stát někde ušetřil. Do té doby si stát na důchody bude půjčovat.

A když už budou náklady na penze neúnosné, přistoupí vláda k jemnému ladění. Změní parametry získání a výpočtu důchodů. Letos se jí to podařilo - malá důchodová reforma například posunula důchodový věk.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Realitní bublina nepraská, ČNB zatím nechala omezení hypoték bez změny

Ilustrační snímek

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve čtvrtek upozornil, že se podle výpočtů jeho instituce dále mírně zvýšilo...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři

Ilustrační snímek

Zrušení exekuce. Dobrá zpráva pro dlužníka, která je však často dezinterpretována. Pokud se totiž kvůli neplatné...

Najdete na iDNES.cz