Političtí lídři ve Sněmovně. Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Poslanci přerušili bitvu o reformu, vrátí se ráno

  • 606
Ve dvě hodiny odpoledne začali poslanci projednávat "reformní batoh". Po třech a půl hodinách jednání schůzi přerušili do středečního rána. Koalici totiž čeká ještě jedno důležité jednání. Musí se shodnout na tom, co vlastně bude ve Sněmovně prosazovat.

Koalice se totiž rozhodla, že původní návrh ještě pozmění. Ani na nočním jednání se ale lídři vládních stran nedohodli a jejich rozhovory pokračují. Na komplexní pozměňovací návrh si poslanci počkají minimálně do středy. - více zde

Ani jednání ve výborech nedopadlo valně. Rozpočtový výbor a výbor pro sociální politiku doporučuje návrh zamítnout. Zdravotní výbor nepřijal žádné stanovisko.

Na začátku schůze promluvil ministr financí Kalousek a doporučil, aby poslanci návrh přijali. "Není myslitelné, aby země, jejíž HDP roste, se dále a dále zadlužovala," řekl. "Návrh je proti zdravému rozumu," oponoval šéf ČSSD Paroubek.

DOKUMENT: Projev premiéra Mirka Topolánka

Řečníci ve svých mnohdy plamenných projevech opakovali většinu toho, co už bylo řečeno. David Rath označil koalici za "ostudu země". Vojtěch Filip z KSČM uvedl, že jediným správným přístupem k reformě je zamítnutí návrhu, a dodal, že klub v KSČM navrhne zrušení všech jednou nabytých práv. Odkázal tak na sociální dávky jako například pohřebné, které reforma ruší nebo omezuje.

Bez reformy to nejde
Premiér Topolánek se ve své úvodní řeči přesto snažil poslance přesvědčit.

peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Vše o reformě najdete zde

"Když nezastavíme růst dluhu, právem ztratíme u veřejnosti zbytky věrohodnosti a především za pár let bude třeba udělat drastičtější škrty," řekl premiér a dodal, že jediným úkolem na probíhající schůzi je odvrátit kolaps veřejných financí. Ten podle něho nenastane za padesát ani za dvacet či za deset let. "Už za dva roky," pohrozil.  


Dodal, že růst výdajů je anomální, a to zejména kvůli loňským předvolebním dárečkům. "Reforma je taková, jaká v této chvíli může být a jaká musí být. Je to podmínka nutná k tomu, aby mohla země dále fungovat, ale není to podmínka k tomu, aby se mohla zlepšovat," dodal premiér a označil reformu jen za první, ale nutný krok.

Problém není na straně příjmů, ale na straně výdajů, řekl. "Důvodem, proč spojuji existenci této vlády s reformou, je, že bez reformy se nedá slušně vládnout," uzavřel premiér.

Paroubek: Je to proti zdravému rozumu
Opoziční lídr Paroubek ale vládu kritizoval za amatérismus a improvizaci. Koalice totiž do začátku jednání nebyla schopna dodat přislíbený pozměňovací návrh, kterým chce upravit původní předlohu vlády.

"Kdyby to nebyla tak vážná věc, tak by to bylo osvěžující. Ale protože jednáme o osudu milionů lidí, je to pobuřující," řekl a dodal, že reforma není dobrá.

Podle něj se české ekonomice daří skvěle, roste HDP, export, klesá nezaměstnanost. "Reforma je proti zdravému rozumu," řekl Paroubek.

Druhý opoziční vůdce, šéf komunistů Filip, navrhl za svou stranu, aby Sněmovna reformu zamítla nebo ji vrátila k projednání výborům.

Podle něj je také možné odložit třetí čtení na konec září. Vláda by se do té doby mohla seznámit s pozměňovacími návrhy.

Kdo je zodpovědný za to, že návrh reformy přišel na poslední chvíli?

celkem hlasů: 3241

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 28. srpna 2007. Anketa je uzavřena.

VŠÍCHNI POLITICI
VŠÍCHNI POLITICI 1768

KOALICE
KOALICE 1173

OPOZICE
OPOZICE 300