Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podvody s drahými kameny připravily banky o dvacet miliard korun

P r a h a - Bankovní podvody s přeceněnými drahými kameny připravily počátkem devadesátých let tuzemské finanční domy o dvacet miliard korun.
Tato částka vyplývá z analýz, které si nechal vypracovat ministr Jaroslav Bašta, aby mohl vládě navrhnout vytvoření nového státního úřadu na oceňování drahých nerostů. "Suma vychází shodně z policejního vyšetřování i z údajů bank. Čísla se shodují a podkladem k nim byl počet úvěrů jištěných kameny," prohlásil ministr.

Nelegální transakce spočívaly v tom, že banky poskytovaly milionové úvěry a jako zástavu braly nadhodnocené drahokamy, jejichž skutečná hodnota byla až desetinásobně nižší.
Finanční ústavy odmítají komentovat jakékoli informace o škodách, které jim takto vznikly.
Žádná z bank dodnes nepřiznala, že má v sejfech bezcenné kameny. "O tom se u nás moc nemluví," řekl před časem Jan Rezek z IPB. Z policejního vyšetřování přitom již před rokem vyplynulo, že se to týká prakticky všech finančních ústavů v zemi.
Oficiálně to nyní potvrdil i Bašta: "Vím, že to postihlo téměř všechny bankovní ústavy, jeden čas to byl velmi rozšířený způsob jištění úvěrů." Na přeceněné drahokamy - většinou safíry, rubíny či smaragdy ze zemí bývalého Sovětského svazu - poskytovaly banky úvěry hlavně v letech 1991 až 1994.
Bankéři se přitom spolehli na falešné znalecké posudky - které vypracovával okruh stále stejných znalců -, aniž si kameny nechali sami ocenit. Až časem finanční ústavy zjistily, že místo kolekcí drahých nerostů mají v sejfech "bezcenné kamínky". Výjimkou nebyly ani případy, kdy podnikatelé úspěšně vydávali nekvalitní nerosty za diamanty a brilianty.
Firmy, jež dávaly kameny do zástavy, navíc půjčky vesměs nesplatily. Tyto podvody se později podepsaly například na pádu plzeňské Kreditní banky.

POLICIE ZASÁHLA AŽ PŘED DVĚMA LETY
Policie dlouho nemohla proti podvodníkům s drahokamy zasáhnout, protože banky tyto případy nehlásily. "Ocitly se tehdy v bludném kruhu. Nemohly nám oznámit své důvodné podezření o podvodu, protože by tím porušily bankovní tajemství, což nesměly. My jsme proto zase nemohli žádat státního zástupce, aby zprostil banky mlčenlivosti, abychom mohli zjišťovat v bankovních domech okolnosti případu," vysvětlil Jan Šula, který řídil ekonomickou kontrarozvědku v době, kdy se rozsáhlými podvody s kameny zabývala.
Razii, při níž bylo zatčeno kolem třiceti lidí, kriminalisté podnikli až před dvěma lety. Tehdy policie pozatýkala soudní znalce, bývalé armádní důstojníky, policisty i bankovní úředníky. "Proces ale ještě nebyl žádný," podotkl ministr Bašta.
Vyšetřování ukázalo, že na nelegálních transakcích se podílely i osoby spojené s nyní již neexistující severočeskou firmou Ikona Frýdlant. Ta jako jedna z prvních v republice s podvody s přeceněnými nerosty v republice začínala. Její zástavy nadhodnocoval vždy stejný znalec, na základě jehož posudků braly drahokamy i banky na Slovensku.
Po zatčení prvních osob ministerstvo vnitra oznámilo, že tyto podvody mají rysy klasického organizovaného zločinu. Tehdejší policejní odhady škod se pohybovaly kolem jedenácti miliard korun.

PODVODŮM BY MĚL BRÁNIT NOVÝ ÚŘAD
Ministr Bašta proto hodlá vládě do měsíce navrhnout, aby vytvořila zcela nový úřad - takzvanou gemologickou laboratoř - v němž by si každá banka mohla nechat ohodnotit drahokamy, které si chce vzít do zástavy za úvěry. "Gemologická laboratoř by měla vykonávat podobnou práci jako puncovní úřad a měla by to být státní instituce. Po technické stránce už to máme připravené," uvedl ministr.
Zatím není jasné, zda bude laboratoř zcela samostatným úřadem, nebo bude spadat pod některé ministerstvo. "V úvahu by připadalo ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo financí," dodal Bašta.
Představitelé finančních ústavů se ministrově aktivitě nebrání, upozorňují však, že hlavní boom těchto podvodů dávno pominul a dnes už berou drahé kameny do zástavy jen v naprosto ojedinělých případech. "Je to opravdu zcela, zcela výjimečné. Ale samozřejmě vítáme, pokud se spektrum míst, která mohou v této oblasti přinést kvalifikovaný posudek, dál rozšíří," řekl mluvčí Komerční banky Ivo Polišenský.
Stejně tak Jan Rezek z IPB tvrdí: "Zástava ve formě drahých kamenů je jedno z krajních řešení. Po negativních zkušenostech z minulosti jsou drahé kameny v českých bankách v oblasti úvěrových obchodů na černé listině." Námitky, že laboratoř měla fungovat už dávno, ministr Bašta uznává. Je však přesvědčen, že svůj smysl má i do budoucna: "Domnívám si, že banky už se poučily. Nicméně škody z těchto podvodů dosáhly podle hrubých odhadů dvaceti miliard korun a to nebezpečí bude hrozit i do budoucna. Je to záležitost, kdy jsou banky velmi závislé na posudcích znalců, a bylo by proto dobré, kdyby se posuzování ceny drahých kamenů sjednotilo a mělo oporu ve státní instituci."

Autor:

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Znát věk odchodu do penze v 50 letech je nesmysl, vmetla ekonomka Kupkovi

2. června 2024  14:28

Je nesmyslné, aby se lidé až v 50 letech dozvídali, v jakém věku půjdou do důchodu. V diskusním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

Minus 210 miliard za pět měsíců. Jen dvakrát Česko hospodařilo hůř

3. června 2024  14:01

Schodek státního rozpočtu za uplynulých pět měsíců letošního roku činí 210,4 miliardy, sdělil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Dojíždění stojí tisíce. Dopravu zdarma nabízí jen hrstka firem, říká průzkum

3. června 2024

Měsíční náklady zaměstnanců na dopravu činí nejčastěji do tisíce korun, tři čtvrtiny z nich si je...

Akcie ropné firmy Saudi Aramco jdou na dračku. Lákadlem jsou dividendy

3. června 2024

Saúdská Arábie během neděle spustila sekundární nabídku akcií svého ropného giganta Saudi Aramco....

Cestovní kancelář FTI je v úpadku. Její zájezdy prodávala v Česku Invia

3. června 2024  16:30

Třetí největší cestovní společnost v Evropě FTI se dostala do finančních problémů a její mateřská...

Vědci vyvinuli novou čokoládu. Je zdravější, výživnější, ale také udržitelnější

3. června 2024

Na pulty obchodů by se dříve či později mohla dostat zdravější a udržitelnější čokoláda, zásluhu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...