Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

V českém crowdfundingu padl rekord. Dohromady se vybralo už 34 milionů

  7:57
Přes tisíc českých kulturních, technologických nebo vědeckých projektů se za posledních několik let pokoušelo získat prostředky formou takzvaného crowdfundingu. Tedy něčím mezi sbírkou a časově omezeným e-shopem se suvenýry. Nejúspěšnější získali přes milion korun.
Noví králové českého crowdfundingu - výprava Dana Přibáně do Tichomoří.

Noví králové českého crowdfundingu - výprava Dana Přibáně do Tichomoří. | foto: Startovac.cz

V pondělí se přepisovaly české historické tabulky takzvaného crowdfundingu. Kampani Dana Přibáně se totiž povedlo překonat dosavadní rekord a nasbírat od lidí na drobných příspěvcích přes 1,74 milionu korun na cestu trabantem po Tichomoří (více čtěte zde).

Co je to crowdfunding?

Ačkoli připomíná sbírku jedná se technicky spíše o obdobu e-shopu se suvenýry. Projekty, kterým chybí peníze na nějaký konkrétní produkt, si přes některou z crowdfundingových platforem otevřou kampaň. Stanoví si přesnou částku, kterou potřebují, a potenciálním přispěvatelům slíbí za různé příspěvky různé odměny. Ty se pohybují od děkovného e-mailu, přes drobné suvenýry až třeba po zaslání hudebního alba, na jehož nahrání umělec vybírá. Nasbíraná částka potom bývá zpravidla vyplacena, pokud na konci přibližně měsíční kampaně naplní (či překonají) vytyčený cíl.

I tento zápis svědčí o stále se rozvíjející české crowdfundingové scéně. Za poslední roky vzniklo (a občas i zaniklo) k desítce „přispěvatelských“ webů a ty pomohly rozdělit už přibližně 35 milionů korun.

Konkrétně činila tato částka k polovině února (na základě dat dodaných provozovateli jednotlivých webů) 34,6 milionů korun. Na přibližně šesti sedminách této sumy se podílejí platformy HitHit a Startovač.

Na osmi českých serverech už proběhlo 1 086 kampaní a 420 z nich bylo úspěšných. Jen těchto přibližně 39 procent projektů si potom může peníze ponechat. Průměrná vybraná částka činí přes 81 tisíc korun.

Zmíněná čísla ale poměrně rychle stoupají s tím, jak se scéna vyvíjí. Na konci loňského roku byl spuštěn server Odstartováno, za nímž stojí Raiffeisenbank. Nejčerstvější novinkou je potom letošní Sportstarter, který vybírá peníze na přípravu talentovaných českých sportovců.

Podívejte se, jakým českým projektům se v crowdfundingových sbírkách dařilo nejvíce.

1. Trabantem napříč Tichomořím - více než 1,74 milionu korun

Dan Přibáň se svým týmem a svým trabantem.

Rekord padl a rozestup se bude dále navyšovat. Od pondělí je projektem s nejvyšší vybranou částkou trabantová výprava. Dan Přibáň a jeho tým se rozhodl projet velkou část Oceánie. Tak jako to už dřív udělal s Afrikou, Asií a Jižní Amerikou.

Na Startovači poprosil o půl milionu, který mu chyběl k tomu, aby výprava mohla vyjet. Během několika dní se ale dostal k více než trojnásobku, a to mu v pondělí zbývají ještě tři týdny „sbírky“. (O samotné Přibáňově cestě si přečtěte zde)

Sám Přibáň říká, že s investováním peněz problém nebude, protože původní částka byla projektovaným minimem. Na druhou stranu je na tomto příkladu dobře vidět „odvrácená strana“ crowdfundingu. Přibáň totiž odhaduje, že splnění toho, co slíbil dárcům, ho přijde na 200 až 300 tisíc korun.

Musí například posílat stovky pohledů z cesty, později DVD a další suvenýry. Problém je i s polepením aut jmény dárců. „Každý další zmenšuje velikost fontu těch předchozích,“ směje se Přibáň v momentu, kdy má nárok na jméno na autě přes 2 300 přispěvatelů.

2 United Islands of Prague - 1 735 216 korun

Festival United Islands of Prague.

Od loňského května až do pondělí patřil primát pražskému hudebnímu festivalu United Islands of Prague. Jeho pořadatelé se prostřednictvím HitHit.cz pokusili vybrat ambiciozních 1,6 milionu korun na rozšíření festivalu do Kinského zahrady. Cíl splnili, a dokonce překonali o 8 procent. (O dalších plánech festivalu čtěte zde)

Bezesporu lze tvrdit, že tehdy šlo o nejúspěšnější projekt na českých crowdfundingových serverech. Kritici a konkurenti ale často poukazovali na to, že se v tomto případě o čistý crowdfunding nejednalo.

„Šlo převážně o alternativní kanál prodeje dumpingových lístků, jejichž cena mohla být takto nízká pouze díky tomu, že korporátní společnosti zafinancovaly drtivou část nákladů včetně honorářů umělců,“ říká například spoluzakladatel konkurenčního Startovače. I on ale přiznává, že marketingová akce to byla velmi úspěšná.

Pokud se ale zadaří dalšímu projektu na HitHitu, může si největší tuzemský crowdfundingový server vzít brzy prvenství zpět. Ve středu 18. února totiž startuje kampaň, jejímž cílem je vybrat prostředky na rekonstrukci prostor Jatka78 v pražské Holešovické tržnici. Za cílovou částku si klade 2 miliony korun. 

3. Album Made in China (Mňága a Žďorp) - 581 460 korun

Trutnoff 2014: Mňága a Žďorp (Petr Fiala)

I umělci, kteří už toho za sebou mají hodně, se obracejí na crowdfundingové servery. Kapela z Valašského Meziříčí na Startovači požádala o půl milionu na nahrávání čínského alba Made in China.

Plán kapela překonala o 16 procent a loni album skutečně vydala. Mezi prvními se na něj mohly těšit stovky fanoušků, kteří na jeho tvorbu přispěli. (Recenzi alba si můžete přečíst zde)

4. Infobaden TV - 525 894 korun

Satirický web Infobaden.

Satirický server, který proslul reportážemi o kolapsu katastru nemovitostí či nedávno on-line přenosem z hledání závadných citací Ferdinanda Peroutky, zatoužil i po videoobsahu. Obrátil se proto opět na Startovač, respektive drobné donátory, s prosbou o půl milionu korun.

Fanoušků trefné recese se našlo víc než dost, a tak si již mohou své bizarní zprávy o tom, jak při pochodu zen-buddhistů šel každý jinudy, vychutnávat i ve formě videí.

5. Dokument o hudebníku Topolovi - 480 300 korun

Filip Topol u varhan v mikulovské Dietrichsteinské hrobce

Na HitHitu zaujal i životní příběh skladatele, klavíristy a zpěváka Filipa Topola. Dokument o umělci spjatém hlavně s kapelou Psí vojáci se loni v létě pokusili přes crowdfunding zafinancovat režisér Václav Kučera a Bio Art Production.

O 37 procent více než požadovaných 350 tisíc korun se nakonec na snímek s názvem Takovej barevnej vocas letící komety vybrat podařilo. Celovečerní film má mít premiéru letos na jaře. (Více o filmu čtěte zde)

6. Sedací batoh Bagobago - 463 730 korun

Sedací batoh Bagobago.

Český vynález není výjimečný jen tím, že do něj na túru můžete sbalit věci a pak si na něj i sednout. Je také jediným projektem z nejbohatší desítky, který se objevil na dvou crowdfundingových serverech.

Patent ze Sudoměřic nad Moravou nejprve totiž získal 245 tisíc na HitHitu a potom 217 tisíc na novém serveru Odstartováno.cz, za kterým stojí Raiffeisenbank.

7. Dokument o horolezci Jarošovi - 371 028 korun

Horolezec Radek Jaroš.

Další dokument, který má mít premiéru letos v květnu, sleduje kilometry vzhůru nachozené a nalezené Radkem Jarošem. Autoři v čele s režisérem Davidem Čálkem měli již mnoho nalezeno a natočeno, ale než požádali o pomoc komunitu fanoušků, nacházeli se „těsně pod vrcholem“.

Posledních 300 tisíc korun na postprodukci jim proto poslalo na pět set příznivců, z nichž většina se teď může těšit na DVD s filmem Cesta vzhůru dříve, než se dostane do prodeje. (Více o filmu čtěte zde)

8. Hydronaut Deeplab - 368 284 korun

Hydronaut H03 DeepLab.

Nejvědečtější projekt v top desítce má jméno Hydronaut a je to podvodní výzkumná laboratoř a výcviková stanice. Jde o přestavěnou cisternu, kterou dává autor projektu Matyáš Šanda dohromady u nádraží v pražském Radotíně. (Podrobnosti o projektu psali kolegové z Technetu zde)

Po dokončení, na které úspěšně požadoval po návštěvnících Startovače 300 tisíc korun, chce letos na jaře uskutečnit misi. „Půjde o simulovanou misi k asteroidu na dně přehrady i s odběrem vzorků ze skály nahrazující asteroid,“ popsal Šanda v úspěšné žádosti.

9. Album Dawntempo (Xavier Baumaxa) - 303 380 korun

Xavier Baumaxa - hudebník

Dalším známým hudebníkem, který se s žádostí o příspěvek obrátil na fanoušky, byl písničkář Xavier Baumaxa. Už na začátku roku 2013 se mu podařilo vybrat o polovinu víc, než chtěl, a mohl tak natočit své dvojalbum Dawntempo.

To vydal v dubnu téhož roku. (Jak se album líbilo recenzentovi si můžete přečíst zde) Fanouškům, kteří na něj na HitHitu přispěli, nabízel třeba soukromý koncert, pozvání na víkendovou grilovačku i možnost sledovat zákulisí svých koncertů.

10. Dominika na cestě - 298 430 korun

Dominika s motorkou.

„Jmenuji se Dominika, je mi 21 let, měřím metr a půl a i když jsem ještě před 2 lety neuměla postavit stan, procestovala jsem 18 zemí Evropy. Sama.“ Tento úvod spolu s fotkou mladé dívky a motorky pomohly tomu, že cestovatelka na Startovači výrazně překročila požadovaných 60 tisíc na svou cestu do střední Asie. (Rozhovor s Dominikou Gawliczkovou o její cestě najdete zde)

Zajímavé je, že Dominika nezanevřela ani na cestování ani na crowdfunding. O víkendu totiž na své čezetě 175 slavnostně vyjela do Austrálie po boku Přibáňova trabantu.

Bonus Videohra Kingdom Come - 1 106 371 britských liber

Děkovná vizualizace ze hry Kingdom Come.

Dosud byla řeč pouze o českých crowdsourcingových webech. Pokud ale hledáme absolutně nejúspěšnější český projekt, musíme zamířit na největší platformu na světě. Tou je americký Kickstarter, na kterém zkusili loni štěstí pražští vývojáři z Warhorse Studios.

Firmě spoluvlastněné Zdeňkem Bakalou se totiž nedostávalo prostředků na vývoj hry z evropského středověku Kingdom Come: Deliverance. (Více o samotné hře čtěte zde) Komunitu proto požádali o 300 tisíc liber. Tento cíl donátoři překročili téměř čtyřnásobně a dosud tedy platí, že Warhorse Studios „od davu“ vybralo víc než všech 420 úspěšných projektů na českých webech dohromady. 

Autor:

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

Témata: Dan Přibáň

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

1. prosince 2023

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

6. prosince 2023  10:33

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

30. listopadu 2023  10:46,  aktualizováno  12:07

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

4. prosince 2023  12:25

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli investičnímu životnímu pojištění hrozí milionům lidí potíže, varuje spolek

5. prosince 2023

Neplatné smlouvy investičního životního pojištění mohou způsobit, že klienti pojišťoven budou státu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Vánoční horečkou proplujte v klidu. Plaťte na internetu s Click to Pay

7. prosince 2023

Advertorial Předvánoční nákupní horečka se stupňuje, ale při shánění dárků můžete mít na rozdíl od dřívějška o...

Satelitní snímky polí měly ulevit byrokracii. Místo toho je kontrol dvojnásobek

7. prosince 2023

Kontrola zemědělců z vesmíru prostřednictvím satelitů dostala po „porodních bolestech“ při...

Pozor na nadstropové ceny energií, čas na změnu smlouvy se krátí

7. prosince 2023

Premium Od prvního ledna budou zákazníci platit za dodávky elektřiny a plynu podle smlouvy, kterou si...

Před útokem Hamásu se rozmohly spekulace na izraelské burze, zjistili v USA

6. prosince 2023

Izraelské úřady vyšetřují zjištění amerických vědců týkající se spekulací ohledně poklesu ceny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...