Petr Nečas nevidí smysl zůstávat ministrem, když neprosadí důchodovou reformu.

Petr Nečas nevidí smysl zůstávat ministrem, když neprosadí důchodovou reformu. | foto: David Neff

Nečas rezignuje, když neprosadí reformu penzí

  • 237
Místopředseda ODS Petr Nečas spojuje svou politickou budoucnost s reformou penzijního systému. "Reforma je klíčový úkol," uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

O tom, že je změna v důchodovém systému nutná, podle něj svědčí dva údaje. Okolo roku 2030 budou lidé ve věku nad 60 let tvořit třetinu obyvatel České republiky.

A okolo roku 2050 bude počet pojištěnců, kteří přispívají odvody na důchody, stejný jako počet penzistů, tedy těch, kterým stát důchody vyplácí.

Proto je podle Nečase nutné posunout odchod do důchodu postupně až na 65 let, což by se u mužů týkalo populačních ročníků 1965 a mladších.

To však komunisté, kteří jsou třetí nejsilnější stranou ve Sněmovně, to ústy šéfa svého poslaneckého klubu Pavla Kováčika odmítají.

"Odchod do důchodu v 65 letech je pro nás nepřijatelný," prohlásil Kováčik v debatě České televize. Způsobilo by to podle něj další problémy při zaměstnávání absolventů. Lidé v důchodovém věku by jim zřejmě zabírali pracovní místa.

Komunisté se proto rozhodně nepřipojí k žádné variantě posouvání věku odchodu do důchodu.

Ekonom Vladimír Bezděk, který vedl odbornou komisi k penzijní reformě, nad tím kroutí hlavou.

"Diskuse o zvyšování věku k odchodu do důchodu mi přijde nejvíce nepochopitelná. V zásadě je to nezbytná věc," řekl v České televizi.

Za pravdu mu dávají i penzijní systémy v Evropě. V naprosté většině zemí se odchází do důchodu po šedesátce, v Německu například v 65 a ve Spojených státech dokonce v 67 letech.