Petr Nečas

Petr Nečas | foto: Dan Materna, MAFRA

Nečas by zdražil proud do pěti procent. Kalouskův plán označil za populistický

  • 182
Premiéru Petru Nečasovi se nelíbí Kalouskův návrh, kterým chtěl ministr financí zastavit zdražení elektřiny. Označil ho za populistický a ve středu předloží vlastní plán. Podle něj by elektřina lidem podražila od ledna maximálně o 5 procent.

"Zvyšování cen elektřiny pro domácnosti nepřekročí pět procent," slibuje premiér. Firmám by elektřina měla zdražit maximálně o sedm až osm procent.

Nečas vs. Kalousek

Podle Nečase slib nulového zdražení odporuje realitě a je projevem předvolebního populismu. Samotné zapojení povolenek prý problém neřeší, ale odkládá. Ten, kdo odmítá srážkovou daň, má nějaký zájem na tom, aby fotovoltaika nepřišla o své výhody, sdělil premiér.

Petr Nečas tak jde proti plánu ministra financí Miroslava Kalouska, který v pondělí navrhl, aby elektřina nezdražovala vůbec. Přesněji řečeno, aby elektřina nezdražovala kvůli výraznému nárůstu příspěvku na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. (více čtěte zde)

Kde vzít peníze? Povolenky nebo daň?

V obou případech, ať už jde o návrh Kalouska nebo Nečase, bude nutné zdražení utlumit miliardami za státní kasy. Kalousek je chtěl vzít z prodeje emisních povolenek, premiér by část peněz získal novou daní, kterou by platily solární elektrárny.

"Navrhneme zavedení srážkové daně pro fotovoltaickou energii. Dále je nezbytné zvýšit poplatek za vynětí půdy ze zemědělského a půdního fondu. Od roku 2013 zapojíme do tohoto řešení také emisní povolenky," dodal Nečas.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Ministerstvo průmyslu a obchodu právě připravuje výpočet srážkové daně pro firmy, které živí výroba solární elektřiny. Daň by měla být pohyblivá v závislosti na tom, kdy do byznysu začal podnik investovat.

"Daň by reflektovala vstupní náklady, které se snižovaly v jednotlivých letech," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Pavel Vlček. Podrobnosti nechtěl sdělit s tím, že budou zítra představeny na jednání vlády. Výše srážkové daně by ale závisela na roku připojení k síti. Firma, která již nějakou dobu podniká, by platila nižší daň než "nový" podnikatel.

Důvod je jednoduchý. Zákon z roku 2005 počítal s tím, že návratnost tohoto podnikání bude patnáctiletá. Cena investic ale klesala a návratnost se snížila až k šesti letům (nynější stav). Tím se stal solární byznys mnohem výnosnější a přilákal velké množství podnikatelů. Cílem současných opatření má být vrácení doby návratnosti na původní patnáctiletou úroveň.

Podniky odmítají i malé zdražení

Avizovaný Nečasův plán na zmírnění růstu cen se nelíbí podnikům. "Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských svazů provedly analýzu dopadů možného navýšení ceny elektrické energie do konkurenceschopnosti firem a došly k názoru, že není možné připustit zdražení elektřiny maximálně o 5 procent," uvedla Hospodářská komora.

Česká fotovoltaická průmyslové asociace redakce už dříve sdělila, že Kalouskův návrh vítá, ale s Nečasovým nesouhlasí.

Asociace tvrdí, že odhad růstu cen elektřiny o téměř 13 až 18 procent, který nedávno přinesl Energetický regulační úřad vychází z mylného předpokladu, že se letos počet připojených solárních zdrojů zvýší na 1 600 megawattů. Asociace operuje s číslem maximálně 1 200 MW, což by znamenalo zdražení o 7 až 8 procent pro domácnosti. Kvůli chybnému odhadu podala asociace stížnost k Ústavnímu soudu.

"Většina fotovoltaických projektů je svázána bankovními úvěry tak, že v prvních několika letech negeneruje pozitivní cashflow," sdělil iDNES.cz šéf asociace František Smolka, proč s daní nesouhlasí. Podle něj je také zvažovaná sazba daně likvidačně vysoká.

srážková daň


30 procent*- elektrárny spuštěné v roce 2010
20 procent - elektrárny spuštěné v roce 2009
10 procent - elektrárny spuštěné do roku 2009

*daň by se platila ze zisku. Jde o první návrhy MPO