Dům, hypotéka, byty

Dům, hypotéka, byty | foto: iDNES.cz

Nájemné ani za sedm let nedožene dnešní tržní

  • 126
Držet si byt s regulovaným nájemným zůstane ještě nejméně sedm let velmi výhodné. Minimálně rok a čtvrt mohou žít lidé v bytech s regulovaným nájmem v klidu. Pokud vůbec vláda a parlament schválí nový zákon o nájmu, nájmy by poprvé rostly až v říjnu 2006.

Ale ani příští rok nečeká obyvatele regulovaných bytů podle čerstvých plánů ministra pro místní rozvoj  razantní zdražení.

Nájemné by v bytech se starými dekrety i do budoucna mělo zůstat nižší než na volném trhu.

Nejblíže by se dvojí nájmy k sobě přiblížily v Praze (rozdíl 2500 korun). Ale například v Jihlavě by po šesti letech nedosáhly ani třetiny toho, kolik tam dnes musí vynaložit rodina, která si byt pronajme tržně.

"Tržní nájemné je v současné době v soukromých bytech v Třebíči podstatně vyšší, než kam by šlo zvednout za šest let," podotýká Pavel Kraus z Městského úřadu Třebíč.

"Šli jsme na krajní hranici, která znamená změnu, ale není to nic razantního. Všichni si musí uvědomit, že přijmout zákon je nutné. Pokud bychom zůstali v nečinnosti, mohlo by to Česko stát miliardy korun," říká náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl. Politikům totiž dýchají na záda majitelé domů, již žalovali Česko ve Štrasburku.

Ministrem Radko Martínkem plánovaná deregulace se vůbec nedotkne bytů, které byly stavěny se státní dotací, družstev či bytů v osobním vlastnictví, v nichž žije majitel.

Dopadne však částečně na pronajímané byty soukromých majitelů, v nichž se dnes platí smluvní nájmy. Jakmile se neshodnou na výši nájmů, směl by vlastník zvyšovat nájem jen jednou ročně a měl by nad sebou strop. Navýšení nesmí překročit čtvrtinu z nejmenšího nájmu placeného v posledních třech letech.

"Na prvním místě vždy smlouva, ta má přednost před zákonem. Ale dali jsme tam pojistku, aby nedocházelo k excesům," vysvětluje Přikryl.

Ovšem majitelé to vidí jako zavádění nové regulace. "Úředníci, kteří si dodnes myslí, že cena bytu neodráží lokalitu, začnou zase deformovat trh," namítá Robert Axamit ze sdružení majitelů domů.

Plán zná jen pět let staré ceny bytů 
Stát by hlídal tempo růstu nájmů až do roku 2012. Tehdy se mají dostat na pět procent z ceny nemovitosti za rok.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Je to celkem přijatelné. Nájemníci i majitelé už potřebují nějakou jistotu. Ale je nutné souběžně mít dávky na bydlení," upozorňuje poslanec a šéf Sdružení nájemníků Stanislav Křeček. Podle něj je růst měsíčního nájemného v Praze o 400 korun na hranici sociální únosnosti.

Plán ministra Martínka bude pro nájemníky bytů s dekrety shovívavý i v tom, že vlastně dohání nájemné, které tu už mělo být před několika lety. Všechny propočty totiž vycházejí z pět let starých cen bytů.

"Tohle je asi jediná chyba v zákoně. Vychází ze starých cen bytů, které už neodpovídají realitě. Jinak je však dobrý," říká Martin Lux, který se bydlením zabývá v Sociologickém ústavu AV.