Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček v pořadu iDNES.cz...

Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček v pořadu iDNES.cz Rozstřel. | foto: František Vlček, MAFRA

Mlékárenský svaz musí vrátit dotace za více než 80 milionů. Peníze nemá

  • 17
Českomoravský svaz mlékárenský (ČMSM) má vrátit 81,5 milionu korun, které před více něž pěti lety získal jako dotace na podporu prodeje a propagaci českých mléčných výrobků v Rusku a na Ukrajině. Svaz tvrdí, že na vrácení dotací nemá dost peněz. Podle deníku E15 se na zaplacení zřejmě budou muset podílet samotné mlékárny.

Případem se kvůli podezření z dotačního podvodu zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a prověřuje ho česká policie, napsal v pondělí deník E15. Do programu Kvalitní evropské mléčné výrobky byly zapojeny Bohušovická a Choceňská mlékárna, které spadají pod holding Accom, Mlékárna Hlinsko patřící Agrofertu a Polabské mlékárny. 

Tyto firmy nyní podle deníku připravují ve spolupráci s právní kanceláří návrh dohody o narovnání za jejich finanční účasti, která bude předložena Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF). Pokud by se mlékárny a mlékárenský svaz dělily rovným dílem, zaplatí 16 milionů korun na vrácených dotacích a k tomu díl z nákladů na právníky.

„Svaz a všechny dotčené mlékárny odmítají uvedená nařčení proti sobě. A jsou si vědomy, že vrácení dotačních prostředků by vážně ohrozilo budoucí existenci svazu,“ stojí v nedávno zveřejněném zápisu z valné hromady ČMSM.

SZIF nařídil mlékařům dotace na základě zprávy OLAF vrátit počátkem léta. Mlékárenský svaz se proti rozhodnutí odvolal k ministerstvu zemědělství, ale neuspěl. Svaz se proto se správní žalobou obrátil na soud a požádal o odklad povinnosti dotace vrátit. Městský soud v Praze ale žádosti o odklad splácení nevyhověl. Lhůta 60 dní pro vrácení dotace už uplynula.

Dotace řeší i NCOZ

Šéf mlékařů se pustil do GMO free mléka. Je to jen marketingový tah, tvrdí

Mlékárenskému svazu podle E15 hrozí to, že bude muset vracet peníze i z dalšího programu EU, který pod názvem Milky Way sloužil k podpoře prodeje mléčných výrobků v arabských zemích v letech 2016 až 2019. Svaz z něj dostal 87,5 milionu korun. Proti nepravomocnému rozhodnutí SZIF se mlékárenský svaz odvolal k ministerstvu zemědělství, které dosud nerozhodlo.

Případem dotací se podle E15 zabývá i Národní centrála proti organizovanému zločinu. „Z důvodu probíhajícího prověřování nebude náš útvar poskytovat žádné informace, neboť přípravné řízení je ze zákona neveřejné,“ řekl listu policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

ČMSM vznikl jako stavovská organizace subjektů působících v mlékárenském průmyslu na počátku 90. let. Jeho hlavním posláním je hájení zájmů svých členů vůči státní správě a odborným institucím a zastupování českých mlékařů v mezinárodních organizacích. Podle údajů na webu svazu zpracovávají členské mlékárny přibližně 57 procent produkce českého mléka.

,