Pro koho vyšší rodičovská? V květnu to oznámíme, řekla Maláčová v Rozstřelu

  17:08aktualizováno  4. dubna 13:14
„Nemůžeme lidi, kteří celý život pracovali, ve stáří vystavit chudobě. To je strašně nespravedlivé,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v Rozstřelu k nutnosti stabilizace důchodového systému. Zmínila také, že by ráda změnila způsob navýšení rodičovských příspěvků.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu Rozstřel (4. 4. 2019) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Musíme stabilizovat důchodový systém,“ řekla v Rozstřelu Maláčová. „Nemůžeme lidi, kteří celý život pracovali, ve stáří vystavit chudobě. To je strašně nespravedlivé.“ Ministryně také upozornila na to, že důchodový systém není něco, co je určeno ke kompletnímu vyčerpání, a nemělo by se na to tak nahlížet. Tvrdí, že záleží na tom, kolik lidé berou měsíčně, a to je podle ní nedostatečné především u žen.

Těm by se místo nulového příjmu v době péče o děti započítala jiná hodnota, například poslední předchozí příjem. Pečujícími osobami jsou v 98 procentech případů ženy a podle Maláčové nesmí být trestány za to, že se rozhodly starat o rodinu.

Fotogalerie

Ministerstvo práce by mělo na příští jednání komise předložit také návrhy, které by se týkaly rozdílů v penzích mezi ženami a muži, kteří už v důchodu jsou. Ženy mají totiž v průměru o pětinu nižší důchod než muži.

Důstojná penze by se podle Maláčové měla pohybovat mezi 40 a 50 procenty průměrné mzdy. Podle jejich plánů by tak důchodci měli dostávat nad 15 tisíc měsíčně. Dnes je průměrný důchod 38 % průměrné mzdy, a podle ní na něj nedosáhne více než milion seniorů.

Zvyšování důchodů je podle ministryně sice velmi finančně náročné, i přesto však velmi důležité. „Senioři si už z logiky věci nemohou přivydělat,“ řekla. Dodala, že důchody jsou jediné, co jim zbývá. „Dokud bude sociální demokracie ve vládě, budou důchody růst,“ prohlásila. Česká sociální politika je podle ní hluboce podfinancovaná.

Změna „rodičáků“ vznikala pod tlakem

Maláčová mluvila i o navýšení rodičovských příspěvků. Jejich konečnou variantu, která je navyšuje jen pro děti narozené po 1. 1. 2020, označila za kompromis-nekompromis. „Už v ten moment jsem si uvědomila, co to vlastně obnáší,“ řekla. Tlak na to, aby se zákon stihl projednat ve Sněmovně, byl však podle ní příliš velký. „Bylo to chybné rozhodnutí,“ dodala.

Ministryně stále vidí prostor pro možné změny. Přídavek o 80 tisíc by se podle ní měl rozšířit i na rodiče dětí do čtyř let. „Pokusím se udělat vše proto, abychom se s koaličním partnerem domluvili na takové verzi,“ sdělila. Jasno by mělo být v květnu nebo červnu.

Maláčová promluvila také o návrhu ministerstva financí na zvýšení úspor v jednotlivých resortech. Ten je podle ní prozatím nešťastně postavený. „Nemůže to jít plošně,“ řekla. Upozornila na to, že šetření je dlouhodobý proces, který nesmí být proveden zbrkle. Pokud se k němu bude přistupovat rozvážně, bude kroky ministerstva financí podle vlastních slov podporovat.

Sociální demokracie, jejíž místopředsedkyní se Maláčová stala na posledním sjezdu strany, se v průzkumech dlouhodobě pohybuje pod hranicí 10 procent, podle volebního modelu agentury Median z konce března by ji volilo osm procent lidí. Své voličské preference se podle ministryně bude strana snažit zvýšit pomocí důkladné debaty.

Ta bude vedena primárně „zdola“, ze strany členské základny a stranických sympatizantů. „Musíme se přizpůsobit 21. století,“ připustila Maláčová. „Nestačí mít dobrý program, musíme se naučit ho dobře komunikovat,“ dodala na závěr Rozstřelu.

Celý Rozstřel s ministryní práce a sociálních věcí:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Ilustrační snímek

Na velká letní vedra si Češi za posledních několik let již začínají zvykat. Čím dál víc jich také začíná plánovat, jak...

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

Problém Počerady. ČEZ je chce prodat, menšinoví akcionáři nesouhlasí

Elektrárna Počerady

ČEZ je znovu pod tlakem kvůli tomu, jak naloží se svou obří uhelnou elektrárnou. Vedení zbývá pouhý půlrok, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz