Maláčová chce uzákonit pět týdnů dovolené. Zaměstnavatelé návrh kritizují

  20:20aktualizováno  20:20
Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje plošné zavedení pěti týdnů dovolené, které na začátku listopadu navrhli poslanci KSČM. Návrh v pondělí projednávala vláda, která k němu však nezaujala žádné stanovisko. S navýšením základní výměry dovolené nesouhlasí například ministerstvo financí nebo Hospodářská komora.

Nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vláda v pondělí nevyslyšela doporučení legislativců nepodporovat návrh poslanců KSČM na prodloužení základní výměry dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů. Kabinet k předloze nepřijal žádné stanovisko, protože hlasováním neprošel návrh na neutrální postoj, ale ani na zamítnutí. To vládě doporučovali například Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu a dopravy.

Komunističtí poslanci však tvrdí, že pětitýdenní dovolená by neměla „výrazné dopady“ na podnikatelské prostředí. Už nyní podle nich mnoho podnikatelů poskytuje zaměstnancům jeden týden dovolené navíc formou benefitu nebo přímo v pracovní smlouvě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) návrh rovněž podporuje. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová novinářům řekla, že bude usilovat o dohodu ve Sněmovně, kam návrh nyní míří. Uvedla, že pro něj byli vedle všech pěti ministrů za ČSSD dva zástupci hnutí ANO včetně premiéra Andreje Babiše.

„Jsme jeden z nejdéle pracujících národů v Evropě vůbec a právě navýšení na pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance je jeden z dobrých způsobů, jak pracovní dobu zkrátit,“ uvedla Maláčová. Podle MPSV dojde plošným zavedením pětitýdenní dovolené mimo jiné k odstranění nerovnosti mezi pedagogickými pracovníky, kteří dnes mají pět respektive osm týdnů dovolené, a ostatními.

Ministerstvo dál uvádí, že v současné době je pravidelným požadavkem zaměstnanců na benefit v rámci pracovního poměru více volna a tím i víc času pro rodinné a osobní aktivity. Kromě toho argumentuje daty OECD, podle kterých patří Česká republika k zemím s nejdelší pracovní dobou. „Odborníci jsou zajedno, že odpočatý zaměstnanec je méně náchylný k úrazům,“ dodává MPSV v tiskové zprávě.

Náklady zaměstnavatelů by vzrostly o 35 miliard, tvrdí HK ČR

„Návrh jde to Poslanecké sněmovny bez stanoviska vlády, což lze považovat, jak správně podotkl ministr (Jan) Kněžínek, za souhlasné stanovisko,“ uvedla v pondělí Maláčová. S tím však zásadně nesouhlasí Hospodářská komora. „Upozorňujeme paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, že mezi kladným stanoviskem vlády a situací, kdy kabinet stanovisko nepřijme, je propastný rozdíl,“ řekl její mluvčí Miroslav Diro.

Hospodářská komora proti návrhu argumentuje tím, že náklady zaměstnavatelů by po aktualizovaném propočtu vzrostly zhruba o 35 miliard korun. „Návrh by byl dalším výrazným zásahem do podnikatelského prostředí a zejména pro menší firmy by mohl být až likvidační,“ dodal Diro.

Svaz průmyslu a dopravy doporučoval již před pondělním jednáním kabinetu, aby vláda návrh odmítla. Jako jeden ze zásadních důvodů svaz uvedl nevhodné načasování návrhu, který přichází v době kritického nedostatku zaměstnanců na trhu práce.

„Návrh zkracuje fond pracovní doby každého zaměstnance o další týden. Ve výsledku tak vyvíjí tlak na další přesčasovou práci a zvyšuje poptávku po dalších, již tak nedostupných pracovních silách,“ uvedl svaz ve svém stanovisku k poslaneckému návrhu.

Proti je i ministerstvo financí. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) argumentovala před zasedáním vlády proti návrhu také tím, že zaměstnanci v případě uzákonění nároku ztratí dosavadní benefity, včetně například volných dnů na stonání. S prodlužováním dovolené nesouhlasí ani ministerstvo průmyslu a obchodu.

O novele zákona nyní rozhodnou poslanci. Možnost prodloužení základní výměry dovolené zaměstnavatelem by návrh ponechal. Rovněž nemění délku dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů. Jeho předkladatelé chtějí, aby byl účinný od roku 2020.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Střechy domů v českých městech se začínají zelenat. Západ ale drží náskok

Plocha zelených střech v Česku loni meziročně vzrostla o 26,7 procenta na 247 000 metrů čtverečních. Vyplývá to z údajů...

Pohledávky Citibank za OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank,...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz