Maláčová chce uzákonit pět týdnů dovolené. Zaměstnavatelé návrh kritizují

  20:20aktualizováno  20:20
Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje plošné zavedení pěti týdnů dovolené, které na začátku listopadu navrhli poslanci KSČM. Návrh v pondělí projednávala vláda, která k němu však nezaujala žádné stanovisko. S navýšením základní výměry dovolené nesouhlasí například ministerstvo financí nebo Hospodářská komora.

iDnes nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vláda v pondělí nevyslyšela doporučení legislativců nepodporovat návrh poslanců KSČM na prodloužení základní výměry dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů. Kabinet k předloze nepřijal žádné stanovisko, protože hlasováním neprošel návrh na neutrální postoj, ale ani na zamítnutí. To vládě doporučovali například Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu a dopravy.

Komunističtí poslanci však tvrdí, že pětitýdenní dovolená by neměla „výrazné dopady“ na podnikatelské prostředí. Už nyní podle nich mnoho podnikatelů poskytuje zaměstnancům jeden týden dovolené navíc formou benefitu nebo přímo v pracovní smlouvě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) návrh rovněž podporuje. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová novinářům řekla, že bude usilovat o dohodu ve Sněmovně, kam návrh nyní míří. Uvedla, že pro něj byli vedle všech pěti ministrů za ČSSD dva zástupci hnutí ANO včetně premiéra Andreje Babiše.

„Jsme jeden z nejdéle pracujících národů v Evropě vůbec a právě navýšení na pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance je jeden z dobrých způsobů, jak pracovní dobu zkrátit,“ uvedla Maláčová. Podle MPSV dojde plošným zavedením pětitýdenní dovolené mimo jiné k odstranění nerovnosti mezi pedagogickými pracovníky, kteří dnes mají pět respektive osm týdnů dovolené, a ostatními.

Ministerstvo dál uvádí, že v současné době je pravidelným požadavkem zaměstnanců na benefit v rámci pracovního poměru více volna a tím i víc času pro rodinné a osobní aktivity. Kromě toho argumentuje daty OECD, podle kterých patří Česká republika k zemím s nejdelší pracovní dobou. „Odborníci jsou zajedno, že odpočatý zaměstnanec je méně náchylný k úrazům,“ dodává MPSV v tiskové zprávě.

Náklady zaměstnavatelů by vzrostly o 35 miliard, tvrdí HK ČR

„Návrh jde to Poslanecké sněmovny bez stanoviska vlády, což lze považovat, jak správně podotkl ministr (Jan) Kněžínek, za souhlasné stanovisko,“ uvedla v pondělí Maláčová. S tím však zásadně nesouhlasí Hospodářská komora. „Upozorňujeme paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, že mezi kladným stanoviskem vlády a situací, kdy kabinet stanovisko nepřijme, je propastný rozdíl,“ řekl její mluvčí Miroslav Diro.

Hospodářská komora proti návrhu argumentuje tím, že náklady zaměstnavatelů by po aktualizovaném propočtu vzrostly zhruba o 35 miliard korun. „Návrh by byl dalším výrazným zásahem do podnikatelského prostředí a zejména pro menší firmy by mohl být až likvidační,“ dodal Diro.

Svaz průmyslu a dopravy doporučoval již před pondělním jednáním kabinetu, aby vláda návrh odmítla. Jako jeden ze zásadních důvodů svaz uvedl nevhodné načasování návrhu, který přichází v době kritického nedostatku zaměstnanců na trhu práce.

„Návrh zkracuje fond pracovní doby každého zaměstnance o další týden. Ve výsledku tak vyvíjí tlak na další přesčasovou práci a zvyšuje poptávku po dalších, již tak nedostupných pracovních silách,“ uvedl svaz ve svém stanovisku k poslaneckému návrhu.

Proti je i ministerstvo financí. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) argumentovala před zasedáním vlády proti návrhu také tím, že zaměstnanci v případě uzákonění nároku ztratí dosavadní benefity, včetně například volných dnů na stonání. S prodlužováním dovolené nesouhlasí ani ministerstvo průmyslu a obchodu.

O novele zákona nyní rozhodnou poslanci. Možnost prodloužení základní výměry dovolené zaměstnavatelem by návrh ponechal. Rovněž nemění délku dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů. Jeho předkladatelé chtějí, aby byl účinný od roku 2020.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz