Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kraje jsou chudé, mají nárok na peníze z EU

  0:01
Všechny kraje s výjimkou Prahy získají zřejmě po vstupu do Evropské unie nárok na příspěvek ze společných fondů. O peníze, které Evropská unie ze své pokladny poskytuje, mohou totiž žádat regiony, které nedosahují 75 procent průměrné ekonomické úrovně západoevropské patnáctky. V Česku se životní úroveň v krajích, kromě hlavního města, pohybuje mezi padesáti až šedesáti procenty.

Ekonomika v krajích neroste tak rychle, aby české a moravské regiony do data vstupu cílovou hladinu překročily, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Peníze ze společných evropských fondů by měly pomoci rozdíly mezi Prahou a zbytkem republiky vymazat. Budou směřovat převážně na výstavbu lepších silnic, dálnic, železnic, posílení školství či vědy a výzkumu v dané oblasti.

Rubrika Evropská unie
Rubrika Euro
To by mělo přilákat více zahraničních investorů, snížit v krajích nezaměstnanost a vylepšit příjmy lidí. "Regiony, které chtějí přilákat investory, musí mít dálniční síť, ale i dostatek vzdělané pracovní síly," říká zástupce šéfa agentury na podporu investic Czechinvest, Josef Lébl.

K životní úrovni v západní Evropě má nejdál Olomoucký kraj - jeho ekonomika dosahuje pouze sedmačtyřiceti procent evropského průměru. Jak bude konkrétně pomoc unie vypadat však ještě příliš jasné není.

Vstupem nových členů totiž přijdou o dotace chudším regionům země jako Španělsko či Portugalsko, a to jim vadí. Vyjednávání o tom, kolik a podle jakých kritérií se budou peníze v budoucnu přidělovat, proto ještě nějakou dobu potrvají.

Mezi Prahou a kraji je propast
České republice chybí ještě do Evropské unie dlouhá cesta, ale Praha jako by už členem klubu vyspělých zemí byla. Alespoň podle životní úrovně, jaké dosahuje v porovnání s Evropskou unií.

Hrubý domácí produkt na hlavu v hlavním městě je dnes o více než dvacet procent vyšší, než je průměr Evropské unie. Ostatní regiony jsou na tom podstatně hůře a dosahují zhruba padesáti až šedesáti procent výkonu evropské patnáctky.

Měření, nakolik jsou oblasti Česka vzdáleny od průměrné životní úrovně v Evropě, nejsou samoúčelná. Od jejich výsledků se totiž bude po vstupu do unie odvíjet pomoc, která bude z evropských fondů do české ekonomiky přitékat.

Nárok na peníze ze společné kasy Evropy totiž zatím mají jen regiony, jejichž hrubý domácí produkt na hlavu nedosahuje tří čtvrtin průměru Evropské unie. V Česku je nad touto úrovní jen Praha a tak tomu bude i po vstupu.

Naopak nejvíce je od západní Evropy vzdálen Olomoucký kraj, který dosahuje 47 procent tamní životní úrovně. V konečném hodnocení mu však částečně jeho pozici vylepší Zlínsko. Pro účely přidělování pomoci se totiž podle pravidel unie většina krajů sdruží po dvou či třech do větších celků. Jejich postavení to však příliš nezmění.

K čemu jsou vlastně peníze pro chudší regiony určeny? Cílem je odstranit největší rozdíly mezi kraji. Peníze proto budou směřovat hlavně na zlepšení dopravní infrastruktury, možnosti vzdělání, pomoc malým a středním podnikům. Tím by se měly regiony stát přitažlivější pro zahraniční investory, kteří přinesou i větší nabídku pracovních příležitostí, vyšší mzdy, a tedy lepší životní úroveň.

Dnes je rozdílný zájem investorů o různé části republiky dobře viditelný. "Například záleží na dopravní dostupnosti. Regiony, které chtějí přilákat investory, musí mít dálniční síť," říká Josef Lébl, poradce šéfa CzechInvestu, agentury, která zahraniční investory do Česka láká. Roli podle něho hraje i dostupnost kvalifikované pracovní síly.

V České republice již teď běží několik projektů, kdy se v praxi testuje, jak budou prostředky z evropských fondů do krajské pokladny proudit. Nebude totiž stačit pouze to, že kraj je chudý a má na peníze nárok. Bude muset nalézt i další finance, a to částečně ze státního rozpočtu a částečně z domácích zdrojů.

Nicméně kolem konkrétních obrysů pomoci zůstává ještě spousta otazníků. Pro Evropskou unii je totiž regionální politika velmi ožehavým tématem. "Vstupem nových členů se sníží průměrný výkon Evropské unie a státy relativně chudé se stanou relativně bohaté a přestanou mít nárok na pomoc ze společných fondů," říká Michal Pluta z odboru Evropské integrace na ministerstvu pro místní rozvoj.

A to je jádro pudla, neboť Španělsko či Řecko, které jsou dnes největším příjemcem společných prostředků, samozřejmě nechtějí kvůli České republice nebo Polsku o nynější zdroje přijít. "Zatím tedy není jisté, co bude kritériem pro pomoc ze strukturálních fondů, a dosud používané 75procentní měřítko se může změnit," říká Pluta. 

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

Za peníze si štěstí koupíš. Kolik utratí swifties během turné své bohyně

15. května 2024  12:29

Zpěvačka Taylor Swiftová je celosvětový fenomén a současná nezpochybnitelná královna popu. Blížící...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Topná sezona byla rekordně krátká. Dodávky tepla klesly o desetinu

21. května 2024  13:05

Letošní topná sezona v Česku byla nejkratší a nejteplejší za posledních 60 let. Tuzemské teplárny...

Šance na levnější bydlení končí. Výstavba i hypotéky zvednou ceny, soudí experti

21. května 2024  12:09

Šance koupit bydlení se slevou se pomalu uzavírá. Postupné snižování hypotečních úroků opět...

ChatGPT stopl svou hlasovou volbu. Až příliš připomínala Scarlett Johansson

21. května 2024  10:59

Společnost Open AI stahuje hlasovou volbu jménem Sky ze své poslední verze systému umělé...

Zemřel Ivan Boesky, někdejší titán Wall Street a předobraz padoucha Gekka

21. května 2024  8:31

Na Wall Streetu si vysloužil přezdívku Ivan Hrozný. Proslul výrokem, že je správné být chamtivý,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....