Pokladní Makra si stěžovaly na vedení. Firma nadřízenou odstavila

  11:15aktualizováno  13:47
Pokladní v karlovarském obchodě Makro sepsaly hromadnou stížnost na své vedení. Nadřízeným vyčetly, že jim například zabraňují odskočit si na toaletu či je nutí naddělávat hodiny, kdy musejí akutně s dětmi k lékaři. Makro s pokladními vyjednává. Odpoledne oznámilo, že odstavilo jednu z nadřízených, na niž si pokladní stěžovaly.

Makro. Ilustrační snímek. | foto: Makro Cash & Carry ČR

"Pokladní po téměř třech letech sebraly odvahu a sepsaly stížnost na naprosto nevhodné chování jejich nejbližších nadřízených. A to kvůli neetickému až hrubému chování k zaměstnankyním před zákazníky nebo neumožnění hygienických přestávek v neodkladných případech," řekla mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Aneta Bednářová.

Společnost Makro Cash & Carry podle své mluvčí Romany Nýdrle začala stížnost řešit s odbory, pokladními, zástupci centrály společnosti i vedením prodejny hned 18. února, kdy ji obdržela. 

Na porušování práv si stěžovalo téměř celé oddělení

Odborový svaz převzal případ pokladních proto, že se proti praktikám nadřízených ozvalo najednou hned 16 žen, tedy téměř celé karlovarské oddělení pokladních, což naznačuje závažnost situace. Pokladní podle Bednářové byly také nuceny snášet věci, které jsou v rozporu se zákoníkem práce. Nadřízení po nich vedle arogantního jednání požadovali zaplacení účetních rozdílů v ceně zboží, za které přitom pokladní nemohly, či jim ztěžovali doprovod nezletilých dětí k vyšetření u lékaře.

Vzpoura v drogerii TETA

Na šikanu si loni stěžovaly také prodavačky z pražských drogerií TETA. Mnohé z nich podaly výpověď. více čtěte ZDE

"Pokladní se při jakékoliv žádosti týkající se dětí dozvídaly, že jsou neflexibilní a mají si najít hlídání. Žena, které volal do práce syn kvůli úrazu sourozence, nemohla hned odejít za svým dítětem, které potřebovalo akutní doprovod k lékaři, a dostala za úkol chybějící hodiny ještě ten den napracovat, což je v rozporu se zákoníkem práce," řekl iDNES.cz Petr Fábera, předseda odborů v Makro Karlovy Vary.

Podle Nýdrle Makro zákoník práce dodržuje. "Pro naše zaměstnance se snažíme vytvářet odpovídající podmínky. Jednotlivá pochybení v minulosti nás mrzí," řekla mluvčí.

Pokladní jsou podle odborů zastrašovány, Makro to popřelo a postavilo vedoucí mimo službu

Zástupci managementu firmy podle Fábery po prvním jednání se zaměstnanci slíbili, že situaci prošetří a napraví. Jednání se však neúčastnili nadřízení, vůči kterým stížnosti směřovaly, což byla vedoucí oddělení a dvě koordinátorky.

Podle Fábery však zatím ke větší změně nedošlo. Vedoucí zůstala na svém místě, a ředitel karlovarského obchodu údajně dokonce pokladním řekl, že má jeho plnou podporu. "Na pokladní je tak vyvíjen psychický nátlak. Namísto řešení situace se dozvídají, že nemají podobnou stížnost opakovat. Žijí tak ve strachu a bojí se o svá místa," dodal Fábera.

V pátek odpoledne se situace změnila. Makro vyhodnotilo celou situaci jako individuální selhání vedení oddělení pokladních a odpovědnou zaměstnankyni až do dořešení celé situace postavilo mimo službu.

"Nátlak na pokladní důrazně popíráme. Zavedli jsme pravidelné týdenní schůzky volených zástupců zaměstnanců s ředitelem prodejny bez účasti jejich přímých nadřízených. Vedení prodejny se zaměstnanci nyní komunikuje napřímo a nastavuje procesy, které pomohou vyhnout se podobným případům v budoucnu," uvedla Nýdrle.

Veškeré účetní rozdíly, které vznikly jednorázovým pochybením při nastavení cen, což byla jedna z věcí, na niž si pokladní stěžovaly, podle mluvčí již byly všem zaměstnancům proplaceny v plné výši. "Částka, která jim byla připočtena k únorové výplatě, byla navýšena o zdanění a veškeré povinné odvody," popsala mluvčí s tím, že jednání za účasti odborů dále pokračují.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Pojišťovny odmítají daň z rezerv, chtějí investovat 10 miliard do bydlení

Pojišťovny chtějí investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb místo zdanění s dopadem na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz