Svoboda je vyšetřován kvůli obchodům s akciemi. Ilustrační foto.

Svoboda je vyšetřován kvůli obchodům s akciemi. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Komise vyšetřuje Svobodu, jednoho z šéfů ČEZ

  • 15
Alan Svoboda, jeden z nejvýše postavených lidí v elektrárenské společnosti ČEZ, čelí podezření Komise pro cenné papíry, že letos v květnu zneužíval informace z firmy a vydělával na obchodech s jejími akciemi.

"Mohu potvrdit, že komise v této věci šetří možné zneužití vnitřní informace," potvrdila mluvčí komise Ivana Sedláčková.

Pokud by se Svoboda skutečně provinil, hrozí mu pokuta až 10 milionů korun.
Konkrétně jde o to, že Svoboda si přes svého makléře v pátek 29. května koupil 7,5 tisíce akcií celkem za tři miliony korun ze svého soukromého účtu. Hned následující pondělí všechny nakoupené akcie prodal.

Ten den ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za čtvrtletí, které byly lepší, než se čekalo, a akcie firmy tak na burze podražily o pět korun. Svoboda tedy přes víkend vydělal 37 tisíc korun hrubého.

Nic špatného jsem neudělal
Problém je v tom, že jako vrcholový manažer již v pátek výsledky své firmy, které mají vliv na kurz akcií, znal.

"Nic špatného jsem neudělal, dodržel jsem všechny zákonné předpisy pro management společností. Dál se k tomu teď nechci vyjadřovat," reagoval Svoboda.

V tuzemsku patří k nejlépe placeným manažerům, protože jako místopředseda představenstva ČEZ má k dispozici akcie v rámci motivačního programu firmy. Jejich hodnota je dnes přes sto milionů korun.

Stejně jako v květnu Svoboda v nákupech na vlastní účet pokračoval i následující měsíc. Protože se mu akcie zdály podhodnocené - jejich cena po předchozím pětikorunovém růstu v dalších týdnech zhruba o 20 korun na kus klesla - koupil si jich ještě za 3,7 milionu korun.

Tentokrát však během dvou týdnů cena za akcii vyšplhala o stokorunu a manažer tak celkově za dva měsíce vydělal na akciích vlastní firmy zhruba 1,6 milionu korun.

"Jako manažer vím nejen o ziscích, ale také o dalších věcech (z firmy)," přiznal Svoboda v MF DNES poté, kdy byla jeho transakce s akciemi v létě zveřejněna.

Svoboda říká, že má jako manažer pouze povinnost ohlásit nákup akcií vlastní firmy Komisi pro cenné papíry poté, co akcie získal, což ještě v pátek odpoledne 29. května udělal.

Jenomže na zveřejnění takové informace, z které mohou mít prospěch i ostatní investoři, dává komise lhůtu jeden pracovní den, což bylo až pondělí, kdy však už společnost ČEZ oznámila výsledky a cena jejích akcií následně stoupla. Nikdo jiný tedy na akciích vydělat už nemohl.

Zdroj z Komise pro cenné papíry potvrdil, že Svobodu vyšetřuje podle paragrafu 124 zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

V něm je stanoveno, co je vnitřní informace a kdo je takzvaná zasvěcená osoba. Platí přitom to, že nelze k obchodům na vlastní účet používat informaci, která není veřejně známá a která může ovlivnit kurz cenných papírů.

Komise pro cenné papíry vyšetřovala v minulých letech zneužívání vnitřních informací několikrát, například firmu CAIB Securities v souvislosti s privatizací Unipetrolu. Nikdy se jí však nepodařilo žádné firmě "pro nedostatek pravomocí" nic prokázat.