Proslulé kladenské věžáky čeká rekonstrukce, bývaly symbolem komfortu

  14:20aktualizováno  14:20
Kladenské věžové domy čeká v nejbližších letech rekonstrukce, její rozsah zatím není daný, město nechává prověřit stav domů. Investice bude zřejmě ve stovkách milionů korun. ČTK to na dotaz sdělila kladenská mluvčí Štěpánka Filipová. Šestice domů patří městu a jsou nemovitou kulturní památkou.

Šest rozdělovských věžáků vyrostlo mezi lety 1953 a 1958. Městský architekt František Müller je považuje za velmi hodnotné. „Je to jedno z nejcennějších, co z architektury v Kladně máme,“ říká. | foto: Josef Seifert

Odborníci nyní zjišťují aktuální stav poškození, mimo jiné u omítky, která opadává. „Dle současných informací to vypadá, že si oprava všech věžových domů vyžádá náklady v řádu několika stovek milionů korun,“ uvedla Filipová. Teprve po zpracování přesné analýzy město náklady vyčíslí a bude hledat zdroje peněz, například dotace, ze kterých by se oprava dala aspoň částečně zaplatit. Termín zahájení prací proto není zatím určený.

Fotogalerie

Věžové domy byly v Kladně-Rozdělově postaveny v letech 1954 až 1958 jako součást projektu vzorového sídliště, který však nikdy nebyl dokončen. Kladno tak přišlo o náměstí s kolonádou nebo o experimentální dům z litého betonu. 

Šest věžových domů podle projektu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka však zůstalo a ve své době byly považovány za symbol komfortního bydlení.   

Skyté místnosti i podzemní kryty

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Byty měly vytápěné podlahy a domům dominovaly monumentální vstupní haly. V každém patře byl skrytý prostor s popelnicí, kterou placená síla pravidelně vyvážela. V prvním podzemí jsou stále místnosti s pračkami, sušičkami a mandlem, zatímco druhý suterén sloužil jako odvětrávaný protiletecký kryt a technické zázemí. Podzemní kryty končí až v nedalekém lese, kde byly únikové výstupy. 

Na domech je zajímavá také fasáda, která je vyrobena ze zušlechtěné omítky kamenného vzhledu. Ta je typická pro prvorepublikové stavby. Navíc domy zdobí barevné keramické obklady znázorňující různá zvířata, podíleli se na nich významní umělci jako Marta Jirásková, Hana Wichterlová, Břetislav Benda nebo Bedřich Stefan.

„Věžáky jsou zajímavé i díky řemeslnému zpracování detailů. Ve vstupní hale na řešení stěn, schodišť, použitých materiálů, podhledů a štuků. Taky ještě v hromadné výstavbě řemeslo fungovalo, kdežto později při panelové technologii vymizelo,“ popisuje architekt František Müller, podle kterého mohly být pro architekty kladenských věžáků inspirací i mrakodrapy v americkém Chicagu.

Věžáky v Rozdělově nabízely luxus i letecký kryt

V roce 1958 dokonce stavba vyhrála na světové výstavě Expo 58 architektonickou soutěž a její ráz je velmi podobný východnímu stylu typu Lomonosovy univerzity v Moskvě, kterou mimojiné připomíná i pražský hotel International. Také proto byly věžáky oblíbené mezi filmaři, v roce 2015 zde například hollywoodšti producenti natáčeli snímek „Dítě 44“ s Tomem Hardym v hlavní roli. A věžáky měly představovat právě Moskvu 50. let.  

Šest věžáků seřazených podél Vítězné ulice, které se dostaly na řadu pohlednic Kladna i na poštovní známku, je dnes státem chráněnou památkou. Po roce 2000 město nechalo domy staticky zajistit a nechalo v nich opravit například rozvody. Investice tehdy dosáhly desítek milionů korun. Před deseti lety se také ve věžácích měnila okna.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Najdete na iDNES.cz