Proslulé kladenské věžáky čeká rekonstrukce, bývaly symbolem komfortu

  14:20aktualizováno  14:20
Kladenské věžové domy čeká v nejbližších letech rekonstrukce, její rozsah zatím není daný, město nechává prověřit stav domů. Investice bude zřejmě ve stovkách milionů korun. ČTK to na dotaz sdělila kladenská mluvčí Štěpánka Filipová. Šestice domů patří městu a jsou nemovitou kulturní památkou.

Šest rozdělovských věžáků vyrostlo mezi lety 1953 a 1958. Městský architekt František Müller je považuje za velmi hodnotné. „Je to jedno z nejcennějších, co z architektury v Kladně máme,“ říká. | foto: Josef Seifert

Odborníci nyní zjišťují aktuální stav poškození, mimo jiné u omítky, která opadává. „Dle současných informací to vypadá, že si oprava všech věžových domů vyžádá náklady v řádu několika stovek milionů korun,“ uvedla Filipová. Teprve po zpracování přesné analýzy město náklady vyčíslí a bude hledat zdroje peněz, například dotace, ze kterých by se oprava dala aspoň částečně zaplatit. Termín zahájení prací proto není zatím určený.

Fotogalerie

Věžové domy byly v Kladně-Rozdělově postaveny v letech 1954 až 1958 jako součást projektu vzorového sídliště, který však nikdy nebyl dokončen. Kladno tak přišlo o náměstí s kolonádou nebo o experimentální dům z litého betonu. 

Šest věžových domů podle projektu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka však zůstalo a ve své době byly považovány za symbol komfortního bydlení.   

Skyté místnosti i podzemní kryty

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Byty měly vytápěné podlahy a domům dominovaly monumentální vstupní haly. V každém patře byl skrytý prostor s popelnicí, kterou placená síla pravidelně vyvážela. V prvním podzemí jsou stále místnosti s pračkami, sušičkami a mandlem, zatímco druhý suterén sloužil jako odvětrávaný protiletecký kryt a technické zázemí. Podzemní kryty končí až v nedalekém lese, kde byly únikové výstupy. 

Na domech je zajímavá také fasáda, která je vyrobena ze zušlechtěné omítky kamenného vzhledu. Ta je typická pro prvorepublikové stavby. Navíc domy zdobí barevné keramické obklady znázorňující různá zvířata, podíleli se na nich významní umělci jako Marta Jirásková, Hana Wichterlová, Břetislav Benda nebo Bedřich Stefan.

„Věžáky jsou zajímavé i díky řemeslnému zpracování detailů. Ve vstupní hale na řešení stěn, schodišť, použitých materiálů, podhledů a štuků. Taky ještě v hromadné výstavbě řemeslo fungovalo, kdežto později při panelové technologii vymizelo,“ popisuje architekt František Müller, podle kterého mohly být pro architekty kladenských věžáků inspirací i mrakodrapy v americkém Chicagu.

Věžáky v Rozdělově nabízely luxus i letecký kryt

V roce 1958 dokonce stavba vyhrála na světové výstavě Expo 58 architektonickou soutěž a její ráz je velmi podobný východnímu stylu typu Lomonosovy univerzity v Moskvě, kterou mimojiné připomíná i pražský hotel International. Také proto byly věžáky oblíbené mezi filmaři, v roce 2015 zde například hollywoodšti producenti natáčeli snímek „Dítě 44“ s Tomem Hardym v hlavní roli. A věžáky měly představovat právě Moskvu 50. let.  

Šest věžáků seřazených podél Vítězné ulice, které se dostaly na řadu pohlednic Kladna i na poštovní známku, je dnes státem chráněnou památkou. Po roce 2000 město nechalo domy staticky zajistit a nechalo v nich opravit například rozvody. Investice tehdy dosáhly desítek milionů korun. Před deseti lety se také ve věžácích měnila okna.

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

EU se stává energeticky závislou, většinu dováží ze zahraničí

Ilustrační snímek

Více než polovinu své energetické spotřeby řeší členské státy Evropské unie dovozem. Stávají se tak čím dál tím...

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Ekologové volají po zákazu rybolovu v Baltu. Tresce hrozí vyhynutí

Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi...

Nevládní organizace vyzývají ministry pro rybolov všech členských států EU, aby okamžitě ukončili rybolov ve východním...

Najdete na iDNES.cz