Oprava Doberské ulice v Kladně se neúměrně protahuje, obyvatelé zuří

  17:44aktualizováno  17:44
Práce na opravě Doberské ulice v Kladně, důležité výpadovce z města ve směru na dálnici D6, začaly loni v červnu. Hotovo mělo být do Vánoc, ale ještě dlouho nebude. Práce zkomplikoval rozvod plynu, stroje navíc poničily kanalizační přípojky k domům. Dokončení opravy se místní dočkají možná až v srpnu.

Práce na opravě Doberské ulice v Kladně se prodloužily, místním vadí, že žijí na stavbě. (12. 2. 2019) | foto: Robert Božovský, MF DNES

Vstup jen v ochranné přilbě, používejte ochranu nohou, používejte ochranné rukavice. Cedule s těmito a dalšími příkazy vítá obyvatele rozkopané Doberské ulice v kladenské čtvrti Rozdělov. Práce na opravě této krajské komunikace se neúměrně protahují.

Místní toho už mají dost a bouří se. Žít tak dlouho na staveništi je nebaví a působí jim to řadu potíží. Problémy mají i stovky dalších Kladeňanů, kteří dříve Doberskou ulici využívali k cestě do zaměstnání v Praze.

„Stavební práce jsou nyní kvůli klimatickým podmínkám přerušeny. Opět začnou 1. dubna,“ sdělil ředitel Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) Zdeněk Dvořák.

Obyvatelé Kladna věří, že to není aprílový žert a dokončení rekonstrukce se snad dočkají podle slibu, který dostali, alespoň na konci srpna. Tedy s osmiměsíčním zpožděním oproti plánu.

Harmonogram prací podle silničářů zkomplikovalo mělké uložení rozvodů plynu objevené po odkrytí povrchu vozovky. Kompletní přeložka by prý trvala až tři roky, proto zvolili rychlejší, kompromisní řešení a zakryli plynové přípojky betonem. I to však postup oprav zbrzdilo.

Kladenský magistrát, ačkoli nemá na stavbu přímý vliv, svolal před několika dny schůzku nespokojených obyvatel se zástupci kraje, KSÚS, plynaři i zhotovitelem díla.

„Zajímal nás názor zdejších lidí a jejich problémy. Teď se jim budeme snažit pomoci v lepší komunikaci s krajem. Další kroky můžeme podniknout po dokončení stavby, například ulici vybavit radarem na měření rychlosti, snížit tonáž projíždějících vozidel nebo zavést jiné bezpečnostní prvky, které jsou spíše záležitostí města,“ informoval primátor Dan Jiránek (ODS).

Doberská ulice v datech

Zahájení prací:
červen 2018

Původní termín dokončení: prosinec 2018

Nový termín zahájení prací: 1. duben 2019

Nový termín dokončení: 31. srpen 2019

Celkové náklady: více než 20 milionů korun

Na tři hodiny trvajícím setkání byla bouřlivá atmosféra. Obyvatelé Doberské ulice se razantně a opakovaně dožadovali jmen lidí zodpovědných za komplikace spojené s rekonstrukcí. Podle nich primátor i úředníci magistrátu o špatně položeném potrubní věděli už v roce 2013. Dan Jiránek to ale odmítá.

„O tom, že plynovody jsou mělce položené, jsme informace neměli. Nerovnosti jsme přisuzovali nekvalitnímu podloží. Viníkem vzniklé situace je podle mého ten, kdo schválil nesprávné položení plynového potrubí už počátkem sedmdesátých let,“ řekl k tomu primátor. Ruce pryč od nynější situace ale dávají i plynaři.

Splašky na ulici

Obyvatelé si však stěžují také na jiné problémy. Těžká stavební technika jim v některých případech poničila kanalizační přípojky k domům. Splašky tak nyní tečou ulicí a hrozí, že zasáhnou vodu ve studních.

Z poškozeného plynového potrubí také unikal v době stavby plyn. Tehdy museli zasahovat i hasiči. Lidé se proto cítí bezprostředně ohroženi na životě.

Problémy jsou také se svozem odpadu. Někteří z nich riskují poničení vozidel a i přes zákaz vjezdu zajíždějí k domovům svými automobily. KSÚS, stejně jako policisté nad tím přivírají oči.

Doslova zoufalí jsou pak majitelé místních obchodů, kteří nyní kvůli prodloužení termínu dokončení oprav sotva přežívají. „Zákazníků, kteří se ke mně nedostanou, výrazně přibylo. Mám problémy se zásobováním. Pro zboží jezdím s kárkou. Provoz obchodu dotuji ze svého. Nevím, jestli to ekonomicky přežiji,“ svěřila se MF DNES například Lenka Horká provozující v Doberské ulici prodejnu potravin.

Nejčtenější

Slavia - Sevilla 4:3 po prodloužení, postup trefil v poslední chvíli Traoré

Slávisté slaví postup do čtvrtfinále Evropské ligy proti FC Sevilla.

Byla to noc, na kterou slávisté nikdy nezapomenou. Zážitek na celý život. Český tým dovedl odvetu Evropské ligy proti...

Vysněný los. Slavia ve čtvrtfinále Evropské ligy vyzve Chelsea

ROZLOSOVÁNO. Takhle vypadají dvojice pro čtvrtfinále Evropské ligy.

Slávističtí fotbalisté se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají s Chelsea. První zápas se 11. dubna hraje v Edenu, odveta...

Muž s piercingem u penisu přepadl ženu a déle než hodinu ji znásilňoval

Hledá se pachatel, který na Praze 10 znásilnil ženu

Policisté pátrají po muži, který v Praze 10 přepadl a déle než hodinu znásilňoval šestapadesátiletou ženu vracející se...

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Další z rubriky

Opilý cestující vystrčil řidiče z autobusu do křoví a ukradl mu bundu

Ilustrační snímek

Ve středu večer v Broumarské ulici na Černém Mostě napadl opilý cestující řidiče autobusu, který ho žádal, aby...

Policie obvinila kvůli pádu lávky v Troji dva lidi

Zřícená lávka v pražské Troji, která má stejnou konstrukci jako most v...

Policie obvinila dva lidi kvůli předloňskému pádu trojské lávky v Praze z obecného ohrožení z nedbalosti. Informaci...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Najdete na iDNES.cz