Oprava Doberské ulice v Kladně se neúměrně protahuje, obyvatelé zuří

  17:44aktualizováno  17:44
Práce na opravě Doberské ulice v Kladně, důležité výpadovce z města ve směru na dálnici D6, začaly loni v červnu. Hotovo mělo být do Vánoc, ale ještě dlouho nebude. Práce zkomplikoval rozvod plynu, stroje navíc poničily kanalizační přípojky k domům. Dokončení opravy se místní dočkají možná až v srpnu.

Práce na opravě Doberské ulice v Kladně se prodloužily, místním vadí, že žijí na stavbě. (12. 2. 2019) | foto: Robert Božovský, MF DNES

Vstup jen v ochranné přilbě, používejte ochranu nohou, používejte ochranné rukavice. Cedule s těmito a dalšími příkazy vítá obyvatele rozkopané Doberské ulice v kladenské čtvrti Rozdělov. Práce na opravě této krajské komunikace se neúměrně protahují.

Místní toho už mají dost a bouří se. Žít tak dlouho na staveništi je nebaví a působí jim to řadu potíží. Problémy mají i stovky dalších Kladeňanů, kteří dříve Doberskou ulici využívali k cestě do zaměstnání v Praze.

„Stavební práce jsou nyní kvůli klimatickým podmínkám přerušeny. Opět začnou 1. dubna,“ sdělil ředitel Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) Zdeněk Dvořák.

Obyvatelé Kladna věří, že to není aprílový žert a dokončení rekonstrukce se snad dočkají podle slibu, který dostali, alespoň na konci srpna. Tedy s osmiměsíčním zpožděním oproti plánu.

Harmonogram prací podle silničářů zkomplikovalo mělké uložení rozvodů plynu objevené po odkrytí povrchu vozovky. Kompletní přeložka by prý trvala až tři roky, proto zvolili rychlejší, kompromisní řešení a zakryli plynové přípojky betonem. I to však postup oprav zbrzdilo.

Kladenský magistrát, ačkoli nemá na stavbu přímý vliv, svolal před několika dny schůzku nespokojených obyvatel se zástupci kraje, KSÚS, plynaři i zhotovitelem díla.

„Zajímal nás názor zdejších lidí a jejich problémy. Teď se jim budeme snažit pomoci v lepší komunikaci s krajem. Další kroky můžeme podniknout po dokončení stavby, například ulici vybavit radarem na měření rychlosti, snížit tonáž projíždějících vozidel nebo zavést jiné bezpečnostní prvky, které jsou spíše záležitostí města,“ informoval primátor Dan Jiránek (ODS).

Doberská ulice v datech

Zahájení prací:
červen 2018

Původní termín dokončení: prosinec 2018

Nový termín zahájení prací: 1. duben 2019

Nový termín dokončení: 31. srpen 2019

Celkové náklady: více než 20 milionů korun

Na tři hodiny trvajícím setkání byla bouřlivá atmosféra. Obyvatelé Doberské ulice se razantně a opakovaně dožadovali jmen lidí zodpovědných za komplikace spojené s rekonstrukcí. Podle nich primátor i úředníci magistrátu o špatně položeném potrubní věděli už v roce 2013. Dan Jiránek to ale odmítá.

„O tom, že plynovody jsou mělce položené, jsme informace neměli. Nerovnosti jsme přisuzovali nekvalitnímu podloží. Viníkem vzniklé situace je podle mého ten, kdo schválil nesprávné položení plynového potrubí už počátkem sedmdesátých let,“ řekl k tomu primátor. Ruce pryč od nynější situace ale dávají i plynaři.

Splašky na ulici

Obyvatelé si však stěžují také na jiné problémy. Těžká stavební technika jim v některých případech poničila kanalizační přípojky k domům. Splašky tak nyní tečou ulicí a hrozí, že zasáhnou vodu ve studních.

Z poškozeného plynového potrubí také unikal v době stavby plyn. Tehdy museli zasahovat i hasiči. Lidé se proto cítí bezprostředně ohroženi na životě.

Problémy jsou také se svozem odpadu. Někteří z nich riskují poničení vozidel a i přes zákaz vjezdu zajíždějí k domovům svými automobily. KSÚS, stejně jako policisté nad tím přivírají oči.

Doslova zoufalí jsou pak majitelé místních obchodů, kteří nyní kvůli prodloužení termínu dokončení oprav sotva přežívají. „Zákazníků, kteří se ke mně nedostanou, výrazně přibylo. Mám problémy se zásobováním. Pro zboží jezdím s kárkou. Provoz obchodu dotuji ze svého. Nevím, jestli to ekonomicky přežiji,“ svěřila se MF DNES například Lenka Horká provozující v Doberské ulici prodejnu potravin.

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Byt 3+kk v Boleslavi byl dobrou volbou. Architektka jej výborně zařídila

Mladý muž si koupil byt 3+kk v novostavbě blízko centra Mladé Boleslavi....

Mladý muž si koupil byt 3+kk v novostavbě blízko centra Mladé Boleslavi. Prostor velký 80 m² si přál zařídit v...

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Najdete na iDNES.cz