Soudci na 10 let a s hmotnou odpovědností, navrhuje okradený podnikatel

  4:00aktualizováno  4:00
Podnikatel Pavel Juříček a jeho spolupracovníci v „insolvenčním týmu“ dokončili základní materiál, který má zcela reformovat insolvenční řízení v Česku. Juříček se zásadním materiálem přišel na popud vicepremiéra Andreje Babiše po trpké zkušenosti s českou justicí se svoji firmou Mora-Top, o kterou v konkurzu přišel.

Podnikatel roku 2006 - Pavel Juříček, Brano Group | foto: Josef VostárekMAFRA

„Tuším, že to vyvolá velký poprask, zejména u insolvenčních správců a soudců. Je ale potřeba reformu provést,“ řekl Juříček, který vlastní firmu Brano a je viceprezidentem Svazu průmyslu. Právě správce a soudce totiž novela postihne ze všech nejvíce. Součástí materiálu bude i balík desítek konkurzů, které měly být zmanipulované a během nichž vznikly miliardové škody.

Juříček nechce, aby soudci mohli do tvorby zákonů zasahovat. „Je v rozporu s ústavou, aby zákony tvořili soudci. Moc soudní nemůže zasahovat do moci zákonodárné,“ řekl Juříček. Jeho plány přitom budou vyžadovat i změnu ústavy.

Navrhuje totiž, aby soudci měli mandát jen na deset let a museli ho poté obhajovat. „Nejde o zrušení neodvolatelnosti, ale časové omezení,“ vysvětlil Juříček. Po deseti letech by museli soudci skládat zkoušky a hodnotil by se jejich výkon. To už však dříve odmítla Soudcovská unie.

„Neodvolatelnost soudců je základním znakem liberálně-demokratického právního státu a znemožňuje nástup totalitních režimů,“ řekl v červnu čestný prezident Soudcovské unie Libor Vávra.

Juříček argumentuje tím, že v současné praxi nenesou zodpovědnost za svá rozhodnutí, která přitom způsobují často i miliardové škody. Proto po nich bude požadovat i hmotnou odpovědnost. Za chybu by se jim mohl o polovinu snížit plat.

Současně chce prodloužit promlčecí lhůtu pro kárnou zodpovědnost soudců až na deset let a zavést povinnost vyřešení jednoho případu na jeden rok. O kárné odpovědnosti má rozhodovat patnáctičlenná Nejvyšší rada soudnictví jmenovaná Senátem, kde budou po třetinách zástupci navržení vládou, Nejvyšším správním soudem a senátory.

Konec protekce. Pro konkurzní správce má vzniknout pořadník

Velké změny chce Juříček i v samotném insolvenčním zákoně. Nová definice má podle něj lépe chránit seriózní podnikatele a upřednostní reorganizaci před konkurzem, aby nedocházelo k šikanózním insolvenčním návrhům a pokusům o nepřátelská převzetí společností.

Úpadek by podle jeho návrhu nebyl vyhlášen například v případě druhotné platební neschopnosti. Do insolvenčního rejstříku by se firma měla dostat až po vyhlášení úpadku. V první instanci má mít navíc řízení na starosti tříčlenný senát, kde musí mít přísedící ekonomické vzdělání.

Změnit se má i přidělování insolvenčních správců. Až dosud si soudci do této funkce velmi často vybírali své „oblíbence“. Nově by začal fungovat pořadník. Juříček chce navíc správce rozdělit do tří skupin podle praxe, pojistného krytí i dalších zkoušek.

Správce by nově bylo možné odvolat, pokud se na tom shodnou dvě třetiny věřitelů, a dostane limit na zálohy maximálně 50 tisíc měsíčně. Všechny transakce nad milion korun budou muset projít věřitelským výborem. O zapsání majetku třetích osob do majetkové podstaty bude muset rozhodnout soud.

Juříček zatím nezveřejnil kompletní seznam spolupracovníků, kteří se na reformě podílejí. Je mezi nimi například advokátka Hana Marvanová a řada dalších právníků, kteří mají zkušenosti s insolvenčními případy. „Získali jsme i jednoho insolvenčního správce, který se na současný stav už nemohl dívat,“ říká Juříček.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Prodat MUS byla priorita. Kupující nebyl nedůvěryhodný, zaznělo u soudu

Obviněný Jiří Diviš (vlevo) míjí exministra financí Pavla Mertlíka cestou do...

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti vnímala vláda Miloše Zemana jako ekonomicky nejvýhodnější,...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz