Šikana bez trestu. Prosperující Trevos čelí počtvrté insolvenci

  15:30aktualizováno  15:30
Za loňský rok vydělali padesát milionů korun, letos čekají zlepšení všech ekonomických ukazatelů nejméně o pětinu. Přesto výrobce průmyslových svítidel Trevos čelí opět insolvenční šikaně. Počtvrté během dvou let na něj podali údajní věřitelé insolvenční návrh.

Trevos zaměstnává v Turnově přes 250 lidí, patří k největším evropským výrobcům průmyslových světel. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zatím poslední návrh podala pražská společnost Download, jejímž jednatelem i stoprocentním majitelem je pětadvacetiletý Rumun Daniel Pintea. O vyhlášení konkurzu usiluje u brněnského krajského soudu, ačkoliv Trevos sídlí v Turnově a spadá pod kralovéhradecký obchodní soud. Ten už nedávno další pokus o insolvenci zrušil. 

„Rukopis je stále stejný a nečinnost policie přetrvává již tři roky. Pokud si státní zastupitelství nepřizná, že jde o organizovaný zločin a pokud šikanózní insolvenční návrhy nebudou vyšetřovány a tvrdě postihovány, zvykněme si na to, že podnikatelské prostředí v našem státě neexistuje,“ říká jeden ze spolumajitelů Trevosu Vilém Šulc.

Podle Trevosu je základem vymyšlená pohledávka, která neexistuje. Pintea v insolvenčním návrhu uvádí, že si Trevos od Downloadu půjčil milion korun, které nesplatil. Download má přitom základní jmění dvě stě tisíc korun, obrat Trevosu loni přesáhl půl miliardy korun. Součástí návrhu jsou ještě dvě další údajné faktury za reklamní materiály a pronájem bytu v Praze. Podle Trevosu jsou vymyšlené. Materiály měla dodat firma Hiramon Group z Kaplice, jejími společníky jsou občané Bangladéše. 

Není ani jasné, proč se Download obrátil na soud v Brně, který není místně příslušný. Vyjádření firmy není možné zjistit, na adrese uvedené v obchodním rejstříku nikdo takový ve skutečnosti nesídlí.

Soudy mohou šikanózní návrh shodit za pár hodin

Stát přitom o insolvenční šikaně ví. Ministerstvo spravedlnosti ale problém stále analyzuje a řeší, co s ním dál. Soudy v posledních dnech přitom ukázaly, že šikanózní návrhy jsou schopné shodit ze stolu během několika hodin. Například v případě insolvenčního návrhu na Doosan Škoda Power plzeňský soud návrh odmítl za pět a půl hodiny. Brněnský soud zatím nerozhodl.

„Podle zákona lze insolvenční řízení zahájit jen na návrh; zahajuje se dnem, kdy insolvenční návrh dojde věcně příslušnému soudu. Jde o formální povinnost. Následně se soud začne věcně zabývat návrhem samotným,“ vysvětlila mluvčí brněnského soudu Lenka Smutná Polachová. 

Předchozí insolvence Trevosu byla zrušena v únoru, údajní věřitelé se odvolali k Vrchnímu soudu. Podobným případům se stejnými navrhovateli čelili v minulosti i konkurenti Trevosu, společnosti Halla a Hormen.  V případě Hally do případu podle insolvenčního rejstříku už vstoupilo Městské státní zastupitelství v Praze.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Energy drink od Coca-Coly má zelenou. Firma vyhrála arbitráž s Monsterem

ilustrační snímek

Když Coca-Cola Company oznámila, že začne prodávat energy drinky, společnosti Monster zatrnulo. S Coca-Colou totiž měla...

Vlastní stravenky nestačí. Lidl chce ovládnout i bezkontaktní placení

Nová berounská prodejna Lidl je první svého druhu ve střední a východní Evropě.

V Lidlu si nakoupíte nejen jídlo nebo tričko či něco na zahradu, ale zaplatit můžete i jejich stravenkami. V budoucnu...

Facebook zkresloval informace o nelegálním obsahu. Němci mu dají pokutu

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Německo uložilo společnosti Facebook pokutu dva miliony eur (51 milionů korun) za to, že zkreslovala informace o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz