Přišel o továrnu. Teď píše zákon, který má ohlídat správce i soudce

  2:00aktualizováno  2:00
Podnikatel roku Pavel Juříček si ke svému působení v automobilovém byznysu přidal i „vedlejšák“. Z majitele Brano Group se po zkušenostech s „konkurzní mafií“ stal legislativec, který chce prosadit velké změny v insolvenčním zákonu. Pověřil ho tím ministr financí Andrej Babiš.

Podnikatel roku 2006 - Pavel Juříček, Brano Group | foto: Josef VostárekMAFRA

Sám je totiž podle svých slov tím, koho současná legislativa ve spojení s „konkurzní mafií“ připravila o továrnu Mora–Top. Ostřílený byznysmen, podnikatel roku 2006 a viceprezident Svazu průmyslu, do ní investoval miliony korun - a draze se spálil (více o případu čtěte zde).

„Návrh mám připravený, v polovině listopadu ho začnu představovat poslancům,“ říká Juříček.

Zveřejnění jeho případu vyvolalo nečekané reakce, které mohou nakonec změnit způsob, jakým se u nás insolvence řídí. Juříčkovi se ozvalo přes 70 podobně poškozených podnikatelů.

Juříčka pověřil jednáním o změnách vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Požádal jsem ho, aby vytvořil skupiny všech poškozených a informace o lidech, kteří tyto podvody organizují, a vyvolal jednání na úrovni státních orgánů, které mají tento problém řešit,“ řekl Babiš.

Juříček chce z úpadku firem udělat více ekonomický než právní problém. Stává se totiž, že soud vyhlásí konkurz i ve společnosti, která se potýká s potížemi, ale má šanci na záchranu například reorganizací. „Měla by být upřednostněna reorganizace, pokud možná je,“ dodal.

Například žďárská společnost Atx během krize nesplácela pohledávky a zažádala o reorganizaci, soud však firmu poslal do konkurzu – tedy ji „odeslal“ insolvenčnímu správci a ten ji rozprodal. „Den před konkurzem jsme měli šest milionů zisku a obrat 70 milionů a další zakázky rozjednané,“ vypočítává jednatel firmy Bohuslav Vránek. „Nemovitosti v hodnotě přes sto milionů prodal správce za třetinu. Firma mohla žít dál,“ popsal Vránek.

Vzniknout by měly tři skupiny správců

Juříčkův návrh počítá s tím, že by vznikly tři skupiny správců podle jejich znalostí a praxe. Navrhuje, aby správci nesli hmotnou odpovědnost za své rozhodování a dává to do souvislosti s tím, že dostávají z konkurzních prodejů stále vyšší sumy. Kromě toho upozorňuje i na fakt, že rostou i náklady na řízení celého konkurzu.

Juříčkovy návrhy jdou ještě dál, soudci by podle něj měli svůj post zastávat deset let a pak by mohli být znovu jmenovaní. Limit pro vyřízení jednoho případu na jednom soudním stupni by měl být jeden rok. Dodal, že součástí jeho koncepce bude také přezkušování soudců.

„Nemají často vůbec ekonomické vzdělání, a tedy ponětí, o čem rozhodují,“ dodal. „Musí být nastavena hmotná zodpovědnost správců a soudců,“ říká advokátka Hana Marvanová, která má s přípravou nového zákona radit. Soudcovská unie se do uzávěrky nevyjádřila.

Příkladů pochybných konkurzů jsou v Česku desítky až stovky, podle Juříčka i právníků pohybujících se kolem konkurzů jde často o podobné finty – například přihlášení falešné pohledávky a její následné uznání. Ministerstvo spravedlnosti začalo s kontrolou 150 insolvenčních správců, první výsledky ukazují řadu pochybení, podezřelé případy dostalo navíc vrchní státní zastupitelství.

Předseda rady expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský považuje tlak podnikatelů na fungování justice za legitimní. „Nevidím jako prioritu rychlé změny zákona, ale spíše odstraňování excesů na straně soudů, insolvenčních správců a účastníků řízení,“ dodal Žižlavský. Podle něj už současné znění zákona upřednostňuje zachování provozu před likvidací.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Pražskou Fantovu budovu v létě zahalí lešení. Opravy potrvají 2,5 roku

Na secesní budově Fantova domu pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce...

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady...

Firma Rohlík.cz už nebude prodávat chléb od Penamu, vadí jí sporná dotace

V Rosicích otevřeli obří pekárnu Penamu, která je podle jeho vedení...

Internetový prodejce potravin Rohlík.cz už nebude nabízet toastový chléb od společnosti Penam z Agrofertu. Důvodem je...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Najdete na iDNES.cz