Diskuze

My karty odkrýváme. Řetězce marže tají a tak vydělávají, říká šéf Agrární komory

Cena potravin se v obchodech vyšroubovala do nebývalých výšek, za což může podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala také stále se zhoršující soběstačnost při produkci. „Konečnou cenu ale určují obchodníci, kteří nezveřejňují marže. Stát je navíc nemá ani jak pořádně kontrolovat, to se musí změnit,“ upozorňuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PH

P13e29t31r 92H24o12r34v13á36t

26. 8. 2023 19:50

Stačí se podívat na zisky Babisovych firem a je jasno.

2 8
možnosti
MM

Po podívání je jasné, že zisk Agf stoupnul na 13 mld Kč. z loňských cca 5 mld. Z obratu 245 mld je to tedy zisk letos těsně nad 5%. Při marži obchodníků 60% je tedy z konečně ceny zboží bez dph v marketech zisk Agf ve výši necelých 1,5%. A k tomu ještě navic dph pro vládu. Svádět vysoké ceny potravin na zisk Agf může jen ekonomický tupoň. 😀

8 3
možnosti
EK

no a jsme u toho, nekontrolovatelné a nekontrolované marže a přitom malé zisky... optimalizace. a české peníze mizí v Německu, aniž z nich ve vládě někdo viděl halíř... ale na dańové zvýhodnění studentů si vláda došlápnout umí

6 3
možnosti
JO

J12i96ř94í 12O77p38l22t

26. 8. 2023 19:01

lichva je v obecné rovině nepřiměřené obohacování se. v případě potravin a práce lidi nemají na výběr, oboje potřebují, musí to kupovat a musí pracovat, takže zneužívat této jejich nutnosti k nepřiměřenému zisku díky marži nad 30 procent nebo přisvojování si neúměrné nadhodnoty nad 30 procent, bráno od procent, nad které se při úročení už mluví o ichvě, taj to se dá kvalifikovat jako lichva. tvrzení, že si mohou prodejci nasazovat marže, jaké chtějí, nebo zaměstnavatelé přivlastňovat nadhodnotu, jakou chtějí, ta určitě nejsou pravdivá.

3 4
možnosti
PP

P59e17t22r 16P43a77ž35o77u23t

26. 8. 2023 19:11

No když by byla uzákoněná marže maximálně 30% tak to by nám tu ceny zboží v obchodech a nemovitosti museli dost citelně zlevnit. V těchto segmentech je běžná marže 40-60%

4 0
možnosti
KK

Energie a pohonné hmoty? Jo, ještě desetkrát to zopakujte, ale stejně to pravda nebude. Energie a pohonné hmoty byly před rokem v porovnání se současnou cenovou hladinou výrazně dražší. Pohonné hmoty v té době byly stejně drahé v absolutních hodnotách jako nyní. Takže už se laskavě zklidněte a prostě řekněte. Namastili jsme si kapsy a vysoké ceny svádíme na kdeco.

8 5
možnosti
VV

Otevřete si Justice.cz a podívejte na výsledky obchodníků a pak velkých zemědělců za polední 2 roky. Hned je jasné, že vysoké marže mají zemědělci, obchodníci šli se zisky výrazně dolů.

1 3
možnosti
JK

Se zisky šli dolů, protože nikdo nechce kupovat předražené zboží.

2 1
možnosti
ĽA

Řetězce se posledních 8-10 let nestěžují, nemají moc proč, kšeft jde dobře, majitelé v zahraničí jsou spokojeni. Náklady a výnosy jsou optimalizovány suprově. A jediný důvod kdy museli sáhnout hlouběji do kapes a zvýšit mzdy byl přes pandemii covidu, protože fakt nebyli lidi a fakt padali na hubu v práci. Ale ta doba je tatam, a obchodníci nepřiznaj jak si hezky mastí kapsy, to nikdo není tak blbej, aby to vykecával... Investigativní novinář by to zjistil snadno, stačí vidět pár dodacích listů/faktur a porovnat ceny. Jinak jenom výmluvy typu, marže je vysoká protože logistické náklady, a skladování, a... Vono ty řetězce nám dokonce na voko i soutěžej akčníma cenama, což je jedna z mála šancí krom nákupu přímo u výrobce, farmáře, jak koupit doopravdy levněji, pak již jenom nakupovat v zahraničí.

6 0
možnosti

Co to je za blbosti o odkrývání marží? Každý prodejce nasazuje takové ceny, za které nejvíc vydělá. Někdy je lepší nasadit nižší cenu a prodat větší množství, jindy se víc vyplatí vyšší cena a menší prodejde.

Tipuji, že podstatnou roli hraje to, že je nedostatek pracovních sil včetně brigádníků, takže se všem víc vyplatí prodávat méně za víc, než přijímat další pracovní síly, které by zajišťovaly logistiku a prodej.

1 0
možnosti
VB

Než všechny jezeďácké kecy tak nejlepší je statistika dokazující růst zisků. Jezeďáci je měli loni největší, vyšroubovali cenu pšenice k 10 000 Kč za tunu, strašili hladomorem.

82 000 jezeďáků dostává zbytečně každý rok celkem 70 mld. Kč podpor. Proč? Protože existují.

2 11
možnosti
KK

Kdo a kde určuje cenu pšenice?

Je to jak s elektřinou. Akorát ze tu pšenici vyvezou. To na naše potraviny má minimální vliv. Navíc pšenici nejime syrovou.

6 0
možnosti